Ministerstwo Polityki Społecznej wspólnie z ONZ kontynuowało wypłatę zasiłków dla emerytów.
Kto może otrzymać tę pomoc, jak opłacić przelew i jak złożyć wniosek – z materiałów RBC-Ukraina.
Zawartość:
- Jako emeryci możemy otrzymać dodatkową pomoc
- Gdzie szukać pomocy?
Pomoc ONZ dla emerytów jest częściowo pomocą humanitarną, bezpośrednio ukierunkowaną na najgłębsze różnice religijne wśród ludności. Do roku 2025 program ten nie będzie już aktualny ze względu na trudną sytuację ekonomiczną i rosnące potrzeby osób starszych. Według Funduszu Emerytalnego, obecnie na Ukrainie jest ponad 10 milionów emerytów.
Jakie rodzaje emerytów mogą uzyskać pomoc?
Na podstawie zaktualizowanych kryteriów emeryci, którzy spełniają następujące kryteria, mogą wycofać pomoc:
-
który mieszka w pobliżu stref walk;
-
kto wypłaca państwową emeryturę w wysokości 3250 hrywien miesięcznie;
-
osoby, które nie wycofały pomocy finansowej od organizacji międzynarodowych od 1 stycznia 2023 r.
Strefy walk wyznaczone zostały na mocy zarządzenia nr 309 z dnia 22.12.2022 Ministerstwa Reintegracji Pilnie Okupowanych Terytoriów Ukrainy. Omówiono następujące obszary:
-
Dniepropietrowsk,
-
Donieck,
-
Zaporoże,
-
Ługańsk
-
Mikołajewska,
-
Chersoń
-
Czernihowska,
-
Sumskaja,
-
Obwód charkowski.
Jeżeli dana osoba nie spełnia któregoś z kryteriów, dodatkowa pomoc nie jest cofana, a wypłaty są dokonywane także wtedy, gdy emeryt nie spełnia już któregoś z kryteriów.
W roku 2025 o pomoc będą mogły się ubiegać osoby niepełnosprawne (od dzieciństwa) oraz dzieci niepełnosprawne. W komentarzu dla RBC-Ukraina Ministerstwo Polityki Społecznej podało, że ponad 130 tysięcy obywateli otrzyma dodatkową pomoc, składając wniosek o program pomocowy.
Wielkość pomocy i linie її nadanya
Wysokość pomocy finansowej ONZ dla emerytów z Ukrainy, którym faktycznie potrącana jest różnica w wysokości emerytury, wynosi 3250 hrywien. Jeśli wysokość emerytury wynosi 3100 hrywien, to po doliczeniu różnicy kwota pomocy wyniesie 150 hrywien.
Wypłaty dokonywane są dodatkowo do emerytury państwowej i realizowane są przez organizacje międzynarodowe we współpracy z Ministerstwem Polityki Społecznej. Pieniądze można przeznaczyć na rachunek bankowy lub wypłacić na dodatkowe usługi „Ukrposhti”.
Program będzie zapewniał pomoc do połowy 2025 roku. Dodatkowa pomoc jest objęta okresem 6 miesięcy. W komentarzu dla RBC-Ukraina Ministerstwo Polityki Społecznej poinformowało, że wypłaty będą dokonywane w okresach miesięcznych. Łączna suma pieniędzy, którą zajmą się struktury ONZ, wyniesie ponad 284 miliony hrywien.
Gdzie szukać pomocy?
Ministerstwo Polityki Społecznej oświadczyło, że nie ma potrzeby wypełniania wniosku. „Nie ma potrzeby wykonywania codziennych czynności w celu anulowania wypłat dla pracowników. Odbywa się to bez składania wniosku, zgodnie z informacjami dostępnymi w rejestrach rządowych” – skomentowało Ministerstwo Polityki Społecznej dla RBC-Ukraina.
Agencja dodała, że listy deportowanych są tworzone na podstawie państwowych rejestrów, a ONZ zapewnia tym ludziom bezpośrednią pomoc finansową.
Wszelka dalsza pomoc może zostać wycofana z ONZ
Oprócz pomocy finansowej ONZ i inne organizacje międzynarodowe realizują szereg innych programów mających na celu wsparcie emerytów na Ukrainie:
-
programy bezpłatnej opieki nad osobami cierpiącymi na choroby przewlekłe;
-
pomoc humanitarna w formie paczek żywnościowych i towarów pierwszej potrzeby;
-
inicjatywy społeczne, np. dbanie o letników;
-
konsultacje prawne przed realizacją wypłat i wycofaniem gwarancji socjalnych.
Na szczególną uwagę zasługuje współpraca ONZ z Ministerstwem Jedności Narodowej, której celem jest wsparcie mobilności Ukraińców, w tym emerytów. Inicjatywa ta nie tylko korzysta z dopłaty, ale także z kosztów utrzymania, adaptacji społecznej i wsparcia prawnego.
Przypomnijmy, że rozporządzenie przed zimą 2024-2025 rozszerzy współpracę z ONZ i bezpośrednio zapewni pomoc finansową nowym kategoriom ludności – osobom bez prawa do emerytury, dzieciom starszym i dzieciom niepełnosprawnym.
Od 1 stycznia 2025 r. Rada Ministrów będzie indeksować emerytury i podwyższać je średnio o 8,4%. W Berezni Fundusz Emerytalny przeznaczył bezpośrednio 67,4 mld hrywien na wypłatę emerytur, co stanowi kwotę o 5,2 mld wyższą i niższą niż w 2025 r.
Podczas przygotowywania materiału przekazano ekskluzywny komentarz do biura prasowego Ministerstwa Polityki Społecznej, dokumentów Ministerstwa ds. reintegracji pilnie okupowanych terytoriów Ukrainy.