Zdjęcie: Olej samochodowy się skończył Autor: Konstantin Shirokun
Bardzo ważne jest, aby zalewać samochód olejem tej samej marki i tego samego rodzaju. Co jednak zrobić, gdy nadszedł już czas wymiany, a nie ma możliwości kupienia potrzebnego oleju silnikowego?
O tym, czym zastąpić wymagany rodzaj oleju silnikowego, przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Producent samochodu w każdym przypadku decyduje o tym, jak długo olej będzie służył w silniku samochodowym. Najczęściej określa on maksymalny przebieg od wymiany do wymiany, ale zdarza się, że moment ten jest oznaczony przez sam samochód napisem lub symbolami na panelu. Dotyczy to modeli, których elektronika jest w stanie obliczyć, jak ciężkie były warunki pracy silnika w ostatnim okresie i o ile należy w związku z tym skrócić standardowy okres wymiany.
Dlaczego to takie ważne?
Istnieje kilka podstawowych czynników, które skłaniają producenta samochodu do ustalenia konkretnego odstępu między przeglądami. W przypadku nowoczesnych silników za najważniejsze uznaje się zapewnienie odpowiedniej żywotności jednostki. Faktem jest, że pod koniec okresu użytkowania olej stopniowo traci swoje właściwości. Zużywają się wszelkie dodatki decydujące o jego właściwościach, a co najgorsze, zmniejszają się właściwości ochronne oleju.
Standardowy, można by rzec, interwał, czyli obliczony dla idealnych warunków pracy, powinien zostać skrócony, jeśli w eksploatacji samochodu występują jakieś komplikacje: długotrwała praca silnika na biegu jałowym, krótkie podróże bez rozgrzewania silnika, holowanie ciężkiej przyczepy, jazda po górskich trasach itp. Systemy pokładowe, które potrafią podpowiedzieć kierowcy, kiedy nadszedł właściwy czas wymiany, uwzględniają te skomplikowane warunki.
Ponadto ten sam model silnika przeznaczony na rynki w różnych krajach może mieć różne odstępy między wymianami oleju: 10 lub 15 tys. km, 15 lub 20 tys. km, 15 lub 20 tys. km. Wygląda na to, że w tym przypadku również działają dźwignie marketingowe, jednak właściciel nadal powinien stosować się do zaleceń producenta.
O ile kilometrów można przejechać na starym oleju?
Nikt nie potrafi podać dokładnej liczby. Z co najmniej dwóch powodów: trzeba dokładnie wiedzieć, w jakich trudnych warunkach pracował olej i jaki to był rodzaj oleju. W końcu drogie oleje markowe mają większy zapas dodatków, więc w pewnych warunkach silnik może nawet nie zauważyć przejechanego kilometra.
I w zasadzie nawet wielokrotne przekroczenie normy nie doprowadzi do natychmiastowego wypadku; Silnik nie ulegnie awarii ani zatarciu. Jednak jego najważniejsze części będą się zużywać coraz intensywniej, a pozostała żywotność silnika może ulec skróceniu nawet kilkukrotnie.
Co się dzieje, gdy silnik pracuje na starym oleju
Krótko mówiąc, każdy dodatkowy kilometr przejechany na starym, zużytym oleju skraca żywotność silnika. Przede wszystkim szkodliwe są kwasy powstające w silniku z wilgoci, skroplin i gazów ze skrzyni korbowej. Właściwości ochronne oleju ulegają zmniejszeniu, ponieważ spada jego liczba zasadowa. W konsekwencji dochodzi do korozji części metalowych, która jest jednym z głównych rodzajów zużycia w silnikach spalinowych. Po drugie, „przeterminowany” olej staje się coraz gęstszy, co ma wpływ na jakość smarowania części oraz jakość rozruchu silnika (szczególnie zimą).
Inną poważną zmianą związaną z wiekiem pojazdu jest to, że paliwo, które nieuchronnie przedostaje się do oleju, powoduje utratę skuteczności dodatków czyszczących. Bez nich rowki pierścieni tłokowych zapychają się osadami węglowymi. W efekcie spada kompresja w cylindrach, przyspiesza się zużycie cylindrów, na ich ściankach pozostaje jeszcze więcej oleju, a to oznacza, że będzie więcej osadów węglowych… W ten sposób problemy nasilają się w wyścigu, w efekcie czego silnik traci moc, zaczyna zużywać nadmierne ilości paliwa i oleju oraz zostawia ślady na drodze w postaci niebieskiego dymu z rury wydechowej.
Olej innej marki: czy mogę dodać więcej?
Nie jest to pożądane, ale gdy nie ma innego wyjścia, jest to możliwe. Ważne jest, aby olej był tego samego rodzaju (syntetyczny, półsyntetyczny) i tej samej grupy jakościowej (SM, SN, CH-4, CJ-4, itd.). Lepiej też nie odstępować od wymaganej lepkości, ale niewielkie odchylenie jest dopuszczalne (np. 5W-30 zamiast 10W-40). Jednak wszystkie te porady nie mają znaczenia, jeśli poziom na bagnecie spadł poniżej znaku Min i konieczna jest kontynuacja jazdy: w takim przypadku można dolać dowolnego oleju z kategorii silnikowej. Naturalnie, po powrocie do domu w każdym przypadku konieczna będzie wymiana oleju i filtra na nowe.
Krótki
Im krócej olej pracuje w silniku, tym lepiej dla niego. Zalecenia fabryczne można również dostosować w celu skrócenia okresów między przeglądami. Z drugiej jednak strony, w trudnej sytuacji termin wymiany może zostać przekroczony, a z tego powodu nie wystąpią natychmiastowe problemy z silnikiem. Jeśli jednak zależy Ci na przyszłości Twojego silnika, nie przeciążaj go wysokimi obrotami i nadmiernym obciążeniem przy niskich obrotach na starym oleju.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z Autocentre i Motor .
Przypomnijmy, że RBC-Ukraina niedawno opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.