Zdjęcie: Co zrobić, gdy z samochodu kapie płyn (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun
Kapiąca z samochodu ciecz na ziemię może oznaczać kłopoty, zwłaszcza jeśli kałuża nie zostanie zauważona w porę. Jak odróżnić niebezpieczny wyciek od np. wody deszczowej spływającej po błotnikach?
O tym, co zrobić, gdy zauważysz pod samochodem oznaki wycieku płynów roboczych, przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Przede wszystkim uspokójmy właścicieli stosunkowo młodych aut, które nie przekroczyły jeszcze drugiej setki tysięcy kilometrów. Twój samochód może zacząć tracić płyny dopiero po wystąpieniu uszkodzeń mechanicznych. Nie oznacza to jednak, że podejrzane kałuże zauważone przypadkiem można ignorować.
Aby dowiedzieć się, co dokładnie jest przyczyną wycieku i jak niebezpieczne to jest, dziennikarze RBC-Ukraine Auto zadają dwa pytania-podpowiedzi.
Skąd kapie?
Ciecz robocza nie zawsze kapie na ziemię dokładnie w miejscu, w którym wydostała się z układu maszynowego – może spływać nie tylko w dół, ale z odchyleniem na bok sięgającym nawet pół metra. Czasem jednak wystarczy przynajmniej w przybliżeniu zlokalizować miejsce wycieku.
W pobliżu silnika . Z obszaru silnika na ziemię może kapać wszystko: benzyna/olej napędowy, olej z silnika i skrzyni biegów, płyn niezamarzający, płyn hamulcowy i płyn wspomagania układu kierowniczego, płyn niezamarzający ze zbiornika spryskiwaczy oraz skroplona woda z klimatyzacji (nawiasem mówiąc, tylko ta skroplona woda ma prawne prawo wypływać z samochodu).
Gdzieś w środku samochodu . Bliżej środka dna może pojawić się wyciek paliwa – albo ze zbiornika (zazwyczaj ukrytego pod tylnym siedzeniem), albo z uszkodzonego przewodu paliwowego. W tym miejscu również będzie kapał olej ze skrzyni biegów w modelu z napędem na tylne lub wszystkie koła. Ponadto pod spodem zwykle znajdują się metalowe rurki układu hamulcowego, które mogą rdzewieć i zacząć przeciekać.
Pod tylną częścią samochodu . Tutaj znów może zawodzić zbiornik paliwa, wspomniane przewody, a jeśli samochód ma napęd na tylne koła, to także jednostki przeniesienia napędu: tylna oś lub sprzęgło.
Obok koła. To właśnie tutaj dochodzi do najniebezpieczniejszych przecieków i to właśnie tutaj najtrudniej je zauważyć. Płyn hamulcowy z uszkodzonego cylindra hydraulicznego napędu lubi ściekać po wewnętrznej stronie koła. Nawet jeśli nie widzisz kałuży, ale nienaturalnie czarny, tłusty kolor opony, to już jest to sygnał alarmowy. W niektórych modelach z napędem na tylne koła wyciek oleju przez uszczelkę piasty koła może o tym świadczyć w podobny sposób, dotyczy to jednak tylko kół tylnych.
Jak zidentyfikować ciecz
Oczywiście, fachowcy z serwisu samochodowego podniosą samochód i wizualnie ustalą miejsce wycieku. Jeśli jednak w pobliżu nie ma stacji benzynowej, można przeprowadzić ekspresową diagnostykę, bazującą na, przepraszam, ocenie organoleptycznej utraconego płynu.
Woda z klimatyzatora (skropliny). Możemy życzyć każdemu kierowcy, aby jedyną cieczą kapiącą z jego samochodu była zwykła woda. W gorące dni, po dłuższym używaniu klimatyzacji, w parowniku klimatyzatora pod deską rozdzielczą samochodu gromadzi się para wodna. Do jego opróżnienia często stosuje się specjalną rurkę, która wychodzi spod spodu samochodu.
Benzyna. Można to stwierdzić łatwo i prosto – po zapachu. Ważne jest, aby upewnić się, że kałuża benzyny nie zajmie się ogniem przed przybyciem służb ratunkowych. Co więcej, jedna iskra wystarczy, aby wzniecić pożar.
Olej napędowy. Posiada również charakterystyczny zapach, jednak o mniejszej intensywności. Choć podpalenie kałuży oleju napędowego nie jest łatwe, nadal nie należy jeździć, gdy w zbiorniku jest wyciek.
Płyn hamulcowy . Zapach przypomina alkohol i jest bardzo płynny. Gdy poliżesz płyn hamulcowy, będzie on miał gorzki, wręcz palący smak. Oczywistym jest, że w przypadku wycieku płynu hamulcowego nie można ruszyć samochodem.
Płyn przeciw zamarzaniu. Płyn chłodzący jest również bardzo płynny, ale ma słodki smak i konsystencję tłustą, niemal jak olej. Nie można uruchomić silnika, jeśli poziom płynu niezamarzającego jest niski.
Olej silnikowy. Każdy olej samochodowy jest bardzo oleisty, nie ma silnego zapachu, zapach jest częściowo chemiczny, częściowo przypominający spaleniznę. Kropla oleju silnikowego wrzucona do wody będzie unosić się na powierzchni wody jak krążek. Jeżeli podczas pracy silnika w dowolnym trybie na desce rozdzielczej zapali się czerwona (pomarańczowa) kontrolka ostrzegawcza ciśnienia oleju, oznacza to, że z silnika wyciekł cały olej.
Olej przekładniowy. Olej w skrzyni biegów manualnej jest najgęstszy ze wszystkich i ma inny zapach. A co najważniejsze, rozprzestrzenia się po powierzchni wody w postaci tęczowych smug. Olej, który kapie z automatycznej skrzyni biegów zachowuje się podobnie, jednak jest dość płynny.
Płyn wspomagania układu kierowniczego. Płyn hydrauliczny w układzie wspomagania kierownicy to zazwyczaj ten sam typ płynu ATF, co w automatycznej skrzyni biegów. Dlatego objawy są takie same. Jeżeli nastąpi przeciek, bardzo trudno będzie obrócić kierownicą, szczególnie na miejscu, ale jeśli kierowca jest wystarczająco silny fizycznie, może poruszać się bardzo powoli.
Krótki
Dlatego czasami bardzo przydatne może okazać się zajrzenie pod samochód, bo można tam zobaczyć coś bardzo ważnego dla własnego bezpieczeństwa. Aby jednak uniknąć zaglądania pod spód na ulicy, warto raz lub dwa razy w sezonie pokazać starsze auto mechanikowi – nawet jeśli nie ma co do niego żadnych zastrzeżeń. W idealnym przypadku nawet stary samochód powinien być poddawany regularnej konserwacji, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, obejmującą wszystkie zaplanowane wymiany i kontrole układów.
Przygotowując ten artykuł korzystano z materiałów firm Autocentre , Motor i Bosch .
Przypomnijmy, że RBC-Ukraina niedawno opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.