Zdjęcie: Jak niewłaściwa benzyna może zaszkodzić (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun
Zdarza się, że kierowca jest zmuszony zatankować swój samochód benzyną o niewłaściwej liczbie oktanowej. Co w takim przypadku może się stać z silnikiem, opisują dziennikarze RBC-Ukraine Auto.
O szkodliwości benzyny o niewłaściwej liczbie oktanowej dla samochodu i kierowcy przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Po pierwsze, warto pamiętać, że jedyną różnicą pomiędzy nowoczesnymi benzynami tej samej klasy ekologicznej, np. Euro IV, jest liczba oktanowa. Który jest ustalany dla każdego modelu samochodu przez producenta, podając wymagany indeks na klapce wlewu paliwa oraz w instrukcji fabrycznej: A-92, A-95, A-98 itd.
Czym OCH się różni?
Liczba oktanowa (ON) informuje o odporności paliwa na detonację, czyli jego zdolności do wytrzymania nieprawidłowego spalania mieszanki paliwowej w cylindrze, tzw. detonacji. Gdy silnik pracuje z detonacją, jego tłoki, cylindry i zawory zużywają się szybciej i mogą dosłownie się rozpaść. Wszystkie nowoczesne silniki benzynowe są podatne na detonację, ponieważ są bardzo przyspieszone – mają wysoki stopień sprężania. Dlatego potrzebują benzyny wysokooktanowej. Chodzi o to, co dokładnie uważa się za wysokooktanowe.
Jeśli zatankowałeś A-92 zamiast A-95
W zdecydowanej większości przypadków silnik zaprojektowany dla samolotu A-95 będzie działał na „dziewięćdziesiątym drugim” biegu bez żadnych problemów – przynajmniej niezauważalnych dla kierowcy. Wiele silników nie widzi różnicy między tymi dwoma klasami, ponieważ ich programy zasilania (mapa paliwa) i sterowania zapłonem zostały napisane z uwzględnieniem możliwych odchyleń liczby oktanowej.
Jednocześnie wiele modeli pracuje na paliwie niskooktanowym, co wiąże się z pewnymi komplikacjami – tendencją do detonacji, spadków mocy i przegrzewania. Jednakże elektroniczna jednostka sterująca silnikiem próbuje łagodzić te problemy. Kierowca może jednak zauważyć spadek mocy, szarpanie samochodu i nadmierne zużycie paliwa.
Istnieją modele silników, które tak źle znoszą benzynę niskooktanową, że sytuacja może skończyć się spaleniem uszczelki głowicy, zniszczeniem tłoków i uszkodzeniem zaworów wydechowych. Największe ryzyko wystąpienia takich skutków powstaje w czasie gwałtownego przyspieszania, przy energicznym pokonywaniu podjazdów, w czasie szybkiej jazdy z pełnym obciążeniem, z przyczepą, itp.
Krótko mówiąc, jeśli to absolutnie konieczne, możesz zatankować paliwo o niższej liczbie oktanowej i ostrożnie przejechać krótki dystans, korzystając z tego paliwa. Nie należy jednak zbyt często nadużywać pobłażliwości silnika.
Kiedy wlałeś A-95 zamiast A-92
Odwrotna sytuacja nie jest tak łaskawa pod względem możliwych problemów: gdy trzeba jeździć na benzynie o wyższej liczbie oktanowej, silnik nie powinien ucierpieć. Ani „dziewięćdziesiąty piąty”, ani „dziewięćdziesiąty ósmy” nie zaszkodzi silnikowi przeprogramowanemu dla A-92. A straszne opowieści o przepalonych tłokach i zaworach w 95. roku nie mają żadnej podstawy technicznej.
W rzeczywistości wszystko jest bardzo proste: współczesne benzyny ze względu na swój skład są pozbawione czynników, które mogłyby podwyższyć temperaturę w komorze spalania i kanałach wydechowych. Benzyny wysokooktanowe A-95 i A-98 nie mają wyższej wartości opałowej w porównaniu do A-92, a nawet AI-80. Szybkość spalania, która ma także wpływ na temperaturę w cylindrze, również nie różni się zasadniczo w przypadku wszystkich trzech rodzajów benzyny.
Oznacza to, że benzyna o wysokiej liczbie oktanowej nie stanowi żadnego zagrożenia dla silnika. Ale jest jeszcze jeden niuans, który dla niektórych może być nieoczekiwany.
Jakie szkody wyrządza benzyna wysokooktanowa?
Mając w baku droższą i „wyżej oktanową” benzynę, kierowca może zauważyć… gorszą dynamikę samochodu! Może się tak zdarzyć właśnie ze względu na niższą wartość kaloryczną paliwa wysokooktanowego. Jednak w większości przypadków nowoczesne samochody z silnikami wtryskowymi same regulują zapłon, aby dostosować silnik do paliwa, które jest dla niego nieodpowiednie – a samochód jeździ normalnie.
Krótko mówiąc
Istnieje powód, dla którego producenci samochodów obliczają swoje silniki i modele pod kątem określonego rodzaju benzyny — biorą pod uwagę wiele czynników, a o niektórych możemy nawet nie wiedzieć. Na przykład, czasami w różnych krajach zaleca się stosowanie tego samego silnika do benzyny o różnej liczbie oktanowej.
Dlatego najlepiej jest tankować paliwo zalecane dla danego samochodu przez oficjalnego przedstawiciela danej marki. Cóż, jeśli dużo podróżujesz po kraju i nie chcesz łamać przepisów obowiązujących u dealerów, możesz mieć przy sobie mały kanister z benzyną, której potrzebujesz – na wypadek gdyby najbliższa stacja benzynowa nie była w stanie spełnić Twojej prośby.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z Autocentre i Motor .
Przypomnijmy, że RBC-Ukraina niedawno opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.