Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego zaktualizowali negatywny scenariusz dla Ukrainy w przypadku nasilenia się wojny. W takim przypadku gospodarka odnotuje recesję w latach 2025 i 2026.
RBC-Ukraina informuje o tym powołując się na Memorandum z MFW.
Scenariusz zakłada, że wojna potrwa do połowy 2026 roku, a wstrząs sytuacyjny nastąpi w drugim kwartale 2025 roku.
„Ten wstrząs wywrze silną presję na nastroje firm i gospodarstw domowych, a także na tempo powrotów migrantów i spowoduje dalsze szkody na dużą skalę w infrastrukturze energetycznej i utratę energii elektrycznej w porównaniu ze scenariuszem bazowym” – czytamy w Memorandum.
Zmieniony scenariusz przewiduje spadek realnego PKB o 2% w 2025 r. i 0,5% w 2026 r. W okresie powojennym liczba uchodźców będzie jeszcze mniejsza niż w scenariuszu bazowym, co doprowadzi do wzrostu o 3,8% do 2027 r.
Całkowity deficyt finansowy w scenariuszu negatywnym szacuje się na 162,9 mld dolarów, co stanowi kwotę o 14,1 mld dolarów wyższą od prognozy bazowej (148,8 mld dolarów). Zobowiązanie to obejmuje cały okres programu MFW (drugi kwartał 2023 r. – pierwszy kwartał 2027 r.).
Jak czytamy w dokumencie, ograniczenie zagranicznego wsparcia gospodarczego i wojskowego może potencjalnie pogorszyć i tak trudną sytuację bezpieczeństwa, prowadząc do jeszcze słabszych wyników gospodarczych i powstania luk w finansowaniu.
„Te reformy i problem konsensusu politycznego leżą u podstaw rozwoju wojny” – stwierdził MFW.
Scenariusz negatywny sugeruje, że nierównowaga na rynku walutowym pojawi się ponownie i utrzyma się przez ponad trzy godziny, co doprowadzi do słabych wyników eksportowych.
Możliwa reakcja władz Ukrainy
MFW zauważa, że od początku wojny rząd podejmował kroki mające na celu zdecydowaną odpowiedź na globalne wstrząsy wywołane jej wybuchem, ostrożnie zachowując równowagę między potrzebą szybkiej i skutecznej reakcji a środkami socjalnymi.
Działania te obejmowały zmiany podatkowe, optymalizację wydatków inwestycyjnych i innych mniej priorytetowych pozycji wydatków, poszukiwanie dodatkowego finansowania i wdrożenie środków mających na celu utrzymanie stabilności finansowej i ochronę rezerw walutowych, w szczególności poprzez kontrolę waluty.
MFW uważa, że plany awaryjne będą wymagały zwiększenia wpływów podatkowych, poszukiwania dodatkowego finansowania zewnętrznego na bardzo niskich warunkach, wzmocnienia polityki pieniężnej, mobilizacji finansowania krajowego i oczywiście dalszego dostosowywania polityki pieniężnej.
Podwyżka podatku VAT, a także przyspieszenie zbliżenia podatku akcyzowego z przepisami UE mogą być skutecznie i szybko wdrożone w celu zwiększenia dochodów, a podatki kapitałowe i socjalne mogą zostać ograniczone tylko do kategorii o najwyższym priorytecie – jest to przedmiotem przeglądu.
„Bardzo silne zobowiązania polityczne do sprawowania władzy i służby, wraz z odnowionymi gwarancjami finansowania od partnerów międzynarodowych i pilną ulgą od obciążeń długiem, dają pewność, że nawet w tym nowym negatywnym scenariuszu cele programu… mogą zostać osiągnięte”, stwierdza Memorandum.
Przypomnijmy, że MFW zaktualizował scenariusz bazowy, zgodnie z którym wojna Rosji z Ukrainą zakończy się do końca 2025 roku. Scenariusz ten przewiduje wzrost gospodarki ukraińskiej o 2-3% do 2025 roku i przyspieszenie wzrostu do 4,5% do 2026 roku.