Obecny przywódca Syrii Ahmed al-Sharaah ogłosił skład nowego rządu. Będzie to pierwszy krok w kierunku transformacji politycznej kraju po dziesięcioleciach rządów dynastii Assadów.
Informację tę podała agencja RBC-Ukraina, powołując się na agencję Reuters.
W skład nowego rządu przejściowego będzie wchodzić 23 ministrów w rozszerzonym składzie. Fakt ten uważa się za kluczowy etap na drodze do przejścia od dziesięcioleci rządów rodziny Assadów do poprawy stosunków Syrii z państwami Zachodu.
Wiadomo, że rząd nie ma premiera, ale Szara będzie kierować władzą wykonawczą.
Alawita Yarub Badr został mianowany ministrem transportu, a Amgad Badr, który odpowiada za przyjazną społeczność, został mianowany ministrem rolnictwa.
Hind Qabawat, chrześcijanka i członkini poprzedniej opozycji wobec Assada, która opowiadała się za tolerancją międzywyznaniową oraz poszerzeniem praw i możliwości kobiet, została mianowana ministrem spraw społecznych i pracy.
Mohammed Yosr Berni został mianowany ministrem finansów.
Murhafa Abu Qasr i Asad al-Shibani pozostali na stanowiskach ministrów obrony i spraw zagranicznych, które piastowali w poprzednim rządzie rządzącym Syrią po upadku reżimu Assada.
Shara ogłosił również, że po raz pierwszy utworzył Ministerstwo Sportu i Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych oraz mianował szefa grupy prawnej znanej jako „Białe Hełmy”, Raeda al-Saleha, ministrem ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Postanowiono mianować Anasa Hassana Khattaba, który w administracji tymczasowej stał na czele Generalnej Służby Wywiadowczej, ministrem spraw zagranicznych.
Ahmed al-Sharaa stwierdził, że „nasz kraj wkracza w nowy okres historyczny na drodze do lepszej przyszłości”. Według jego słów, nowy porządek jest reprezentowany przez „kreacje i zmiany”. Dodał, że gabinet ministrów podejmie się odbudowy kraju i przeprowadzi szereg reform.
Zmiana reżimu w Syrii
W Syrii bojownicy ruchu islamskiego „Hayat Tahrir al-Sham” zdobyli kluczowe miasta kraju i stolicę Damaszek, a dyktator Baszar al-Asad i jego ojczyzna uciekli do Rosji.
Podczas spotkania Ahmed al-Shara został mianowany tymczasowym prezydentem i obiecał utworzenie inkluzywnego rządu przejściowego, który przywróci rozmontowane instytucje państwowe Syrii i będzie rządził krajem do czasu wyborów, które, jego zdaniem, mogą potrwać do pięciu lat.
Na początku marca Syria wydała deklarację konstytucyjną, która miała stanowić podstawę okresu przejściowego po upadku Al-Shara'a. Deklaracja podkreśla centralną rolę prawa islamskiego i gwarantuje prawa kobiet oraz wolność słowa.
Nowy rząd Syrii, na czele którego stoją sunniccy islamiści, znajduje się pod presją ze strony Zachodniego Brzegu i krajów arabskich, które naciskają na utworzenie rządu, który w większym stopniu uwzględniałby zróżnicowane społeczności etniczne i religijne mieszkańców kraju.
Presja nasiliła się po zabiciu setek cywilów alawickich – mniejszości etnicznej, do której należy obalony przywódca Bashar al-Assad – podczas zamieszek na zachodnim wybrzeżu Syrii, do których doszło w tym miesiącu.
Ahmed al-Sharaa nie wykluczył, że incydenty i zabójstwa mogą doprowadzić do wybuchu wojny domowej w kraju.
Jednocześnie przygotowania do wyborów prezydenta Syrii mogą potrwać aż cztery lata — tyle samo czasu zajęłoby stworzenie konstytucji.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.