Premier Danii Mette Frederiksen powiedziała, że Grenlandia jest częścią NATO, a Sojusz powinien aktywniej promować bezpieczeństwo w Arktyce.
RBC-Ukraina informuje o tym, podając link do strony polityka na Facebooku.
Szef duńskiego rządu zauważył, że Wens jasno dał do zrozumienia, iż Stany Zjednoczone szanują suwerenność Grenlandii i prawo mieszkańców kraju do samostanowienia.
„Dania jest dobrym i silnym sojusznikiem. Dla wszystkich członków sojuszu NATO. Stajemy w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. I znacznie zwiększyliśmy nasze wydatki na obronę. Przez wiele lat staliśmy ramię w ramię z Amerykanami w bardzo trudnych sytuacjach. Dlatego opis Danii dokonany przez wiceprezydenta nie jest dokładny” – powiedział Fredericksen.
Jednocześnie premier podkreślił priorytet ogólnego bezpieczeństwa w Arktyce poprzez „większą czujność, nowe statki arktyczne, bezzałogowe statki powietrzne dalekiego zasięgu i komunikację satelitarną”.
„Więcej okazji pojawi się później. I będziemy mogli poprawić bezpieczeństwo szybciej, jeśli uda nam się uzyskać niezbędne dostawy, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych” – napisał szef duńskiego rządu.
Powiedziała również, że Grenlandia jest częścią NATO, a zatem Sojusz musi znacznie wzmocnić swoją obecność w Arktyce. Bezpieczeństwo w Arktyce jest przedmiotem troski NATO i wszystkich członków Sojuszu działających w Arktyce.
„Jesteśmy gotowi – dzień i noc – współpracować z Amerykanami. Współpraca, która musi opierać się na niezbędnych międzynarodowych zasadach gry. I wzmocnić obronę wszystkich członków Sojuszu NATO” – powiedział Fredericksen.
Roszczenia Trumpa dotyczące Grenlandii
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła chęć „kupna” lub ustanowienia całkowitej kontroli nad wyspiarskim państwem Grenlandii, które wciąż znajduje się pod częściowym protektoratem Danii.
Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone muszą przejąć kontrolę nad Grenlandią, aby zapewnić bezpieczeństwo globalne i uważa, że kraj nie może obejść się bez wyspy. Rząd Grenlandii nie zgadza się jednak z planami Waszyngtonu.
Cztery partie, które wygrały wybory na Grenlandii, uzgodniły w koalicji, że państwo wyspiarskie należy do Grenlandczyków.
Wiceprezydent J.D. Vance oskarżył rząd Grenlandii o niedofinansowanie systemu bezpieczeństwa. Oświadczył również, że Stany Zjednoczone nie planują redukcji swojej obecności wojskowej w tym kraju.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.