Poranny rytuał wielu Ukraińców nie może obyć się bez filiżanki aromatycznej kawy. Metody jej przyrządzania są różne, ale błędy językowe zdarzają się dość często, bo nie każdy wie, kiedy wypada powiedzieć „parzyć kawę”, a kiedy „gotować”. Jak prawidłowo przygotować ten napój i gdzie najczęściej popełniamy błędy?
Jak podaje Studway w odniesieniu do RBC-Ukraina, językoznawcy tłumaczą, że słowo „gotować” oznacza gotować coś w wodzie lub innym płynie. Gotujemy barszcz, zupę, kompot. „Zaparzyć” oznacza zalać coś wrzątkiem, aż się zaparzy. Najczęściej parzy się herbatę, napar z kwiatów lipy lub rumianku. Jeśli jednak chodzi o kawę, możliwe są obie opcje – można ją „gotować” lub „parzyć”.
Wybór właściwego słowa zależy od sposobu przygotowania kawy. Jeśli wsypiesz zmieloną kawę do tureckiego naczynia (cezve), zalejesz wrzącą wodą i postawisz na kuchence, doprowadzając do wrzenia – „zaparzysz” kawę. Jeśli po prostu zalejesz kawę wrzątkiem i odczekasz, aż się zaparzy, to znaczy, że ją „zaparzysz”. Krótko mówiąc, jeśli kawa się gotuje, to jest zagotowana; jeśli jest to tylko zaparzanie, to jest zaparzone.
Nawiasem mówiąc, jeśli używasz ekspresu do kawy lub innego specjalnego urządzenia do parzenia kawy, bardziej odpowiednie byłoby powiedzenie „parzy kawę”. To neutralna i uniwersalna opcja, która sprawdzi się w przypadku każdej metody gotowania.