Zdjęcie: Jakie płyny samochodowe można mieszać (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun
Płyny eksploatacyjne w samochodzie czasami wyciekają, odparowują lub po prostu znikają w powietrzu. Co należy dodać do szyjek zbiorników i innych pojemników, jeśli nie wiadomo na pewno, jaka marka cieczy znajdowała się w nich pierwotnie?
O tym, czy można mieszać płyny robocze różnych marek, można przeczytać w artykule RBC-Ukraina.
Wcześniej czy później kierowca zorientuje się, że pod jego maską znajdują się nie tylko metalowe, gumowe i plastikowe części, ale także szereg płynów. A chwilę później – o tym, że trzeba przywrócić ich poziom. I tu pojawia się najważniejsze pytanie: co właściwie powinniśmy dodać?
Jakie płyny robocze należy dodać?
Przede wszystkim kierowca powinien wiedzieć, że uzupełnianie jednego lub drugiego płynu nie jest do końca normalne (wyjątkiem jest płyn do spryskiwaczy). Ostatecznie wszystkie wymienione poniżej płyny robocze mają swoją żywotność. A przepisy serwisowe stanowią, że po upływie określonego czasu lub przejechaniu określonej liczby kilometrów, technik na stacji obsługi musi po prostu wymienić stary płyn na nowy. W rzeczywistości planowane wymiany nie zdarzają się często; częściej zdarzają się problemy w układach, przez co poziom płynu spada – i trzeba go uzupełnić, żeby chociaż dojechać do miejsca naprawy.
Oprócz paliwa i olejów, w samochodzie znajduje się wiele innych płynów, które pełnią funkcję płynu roboczego i chłodzącego.
- Płyn hamulcowy . Stosowany w hydraulicznym napędzie hamulców i sprzęgieł (w samochodach z manualną skrzynią biegów);
- Płyn chłodzący (płyn niezamarzający) . Krąży w układzie chłodzenia, odbierając ciepło z silnika i przekazując je do chłodnic;
- Płyn hydrauliczny ATF . Przenosi siłę w układzie wspomagania kierownicy i automatycznych skrzyniach biegów (ale nie mówimy dziś o skrzyniach biegów, bo w nich ATF pełni przede wszystkim rolę środka smarującego);
- Płyn do spryskiwaczy w zbiorniku spryskiwaczy szyby przedniej . Zimą – niezamarzająca, latem – każda woda, nawet zwykła woda z kranu;
- Czynnik chłodniczy w klimatyzatorze (freon) . Właściciel może zdać sobie sprawę, że w układzie klimatyzacji znajduje się mniej płynu, jednak można go uzupełnić wyłącznie w warsztacie samochodowym. Dlatego też nie będziemy tutaj omawiać freonu, choć wyróżniamy kilka jego rodzajów.
Poniżej sprawdzimy, które płyny można uzupełniać bez zastrzeżeń, a które wymagają odrobiny zastanowienia.
Płyn chłodzący
Najtrudniejszym przypadkiem jest obecność nieznanego rodzaju płynu niezamarzającego w zbiorniku wyrównawczym. Po pierwsze, koloru nie można stosować jako miary rodzaju płynu niezamarzającego, ponieważ jest on tylko barwnikiem. Po drugie, układ musi zawierać płyn zalecany przez producenta samochodu. Po trzecie, gdy zachodzi taka konieczność, do zbiornika można dodać dowolny płyn niezamarzający – nie zaleca się jednak długotrwałej jazdy na takiej mieszance, gdyż pakiety dodatków z różnych grup kolidują ze sobą. No i po czwarte, kiedy nie musisz dodawać więcej niż pół litra, możesz śmiało użyć zwykłej wody. Wówczas płyn należy naturalnie zastąpić częściowo lub całkowicie koncentratem.
Płyn hamulcowy
We wszystkich mniej lub bardziej nowoczesnych samochodach stosowane są płyny w układzie hamulcowym i sprzęgłowym, które spełniają wymagania DOT: DOT-3, DOT-4, DOT-5, DOT-5.1. Im wyższy indeks, tym nowocześniejszy płyn hamulcowy. Płyn z „czystą” piątką sprzedawany jest oddzielnie, natomiast pozostałe „DOT-y” można mieszać ze sobą, ponieważ wszystkie mają bazę glikolową. Rzeczywiście, kluczowe wskaźniki – temperatura wrzenia i lepkość na zimno – zmienią się w jednym lub drugim kierunku, ale nie będzie to miało szczególnego znaczenia dla wyjścia z sytuacji. Oczywiście po powrocie do domu konieczne będzie uzupełnienie systemu zalecanym typem. Płyn DOT-5 bez „1” jest wyjątkowy i ma bazę silikonową, dlatego nie można go mieszać z żadnym innym płynem. Zewnętrznie łatwo odróżnić go od innych „DOT-ów” – jest czerwony, a nie żółtobrązowy jak wszystkie inne.
Płyn wspomagania układu kierowniczego (PSF)
W większości samochodów hydrauliczny układ wspomagania kierownicy wykorzystuje ten sam płyn ATF, który jest stosowany w automatycznych skrzyniach biegów. Należy go uzupełnić, przynajmniej aby móc dojechać do najbliższego serwisu samochodowego. I zapisz sobie to, co zamierzasz wpisać, aby móc później porównać to z zaleceniami producenta.
Płyn do spryskiwaczy
Najbardziej demokratycznym zbiornikiem jest ten z płynem do spryskiwaczy. Wszystkie płyny do spryskiwaczy można ze sobą mieszać, nawet jeśli bazują na różnych alkoholach – etylowym, izopropylowym, metylowym. Tylko w chłodne dni ważne jest, aby upewnić się, że „wytrzymałość” powstałej mieszanki jest wystarczająca, aby wytrzymać mróz.
Krótko mówiąc
Jeżeli samochód nie jest nowy i nie jest serwisowany u autoryzowanego dealera, właściciel powinien zapisać marki płynów wlewanych do układu. W końcu większość z nich służy zgodnie z regulaminem przez długi czas, więc nic dziwnego, że właściciel może zapomnieć, jakiej marki i typu użyto. Szczególnie troskliwi kierowcy prowadzą swego rodzaju dzienniki, w których zapisują takie notatki, albo, idąc za przykładem niektórych pracowników stacji benzynowych, przyklejają etykiety i naklejki do zbiorników i rur.
Przygotowując ten artykuł korzystano z materiałów Autobild i Autocentre.
Przypomnijmy, że RBC-Ukraina niedawno opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.