Zdjęcie: Rząd USA wymienia „najbardziej amerykańskie” samochody (press-eu.kia.com) Autor: Konstantin Shirokun
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział nałożenie 25-procentowego cła na wszystkie importowane samochody i ich części z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli nie zostanie wprowadzone dalsze moratorium, wejdą one w życie 3 kwietnia. W związku z tym opublikowano zaktualizowaną listę AALA (American Automotive Labeling Act), która zawiera wszystkie samochody sprzedawane w USA oraz poziom ich lokalizacji.
Poinformował o tym kanał RBC-Ukraina, powołując się na raport amerykańskiej ustawy o etykietowaniu pojazdów samochodowych (AALA).
Lista AALA nie określa jednoznacznie ogólnego poziomu lokalizacji konkretnego pojazdu, zawiera jednak pięć bardziej szczegółowych parametrów. Pierwszą kwestią jest liczba komponentów wyprodukowanych w USA lub Kanadzie. Owszem, nie ma jeszcze podziału między tymi krajami, co zaciemniałoby ostateczny obraz, ale na razie oficjalne dane wyglądają dokładnie tak.
Podano również udział podzespołów zagranicznych, kraj końcowego montażu oraz pochodzenie silnika i skrzyni biegów. Na przykład Toyota Corolla, popularna w USA, składa się w 55% z podzespołów amerykańskich i w 25% z podzespołów japońskich, a jej montaż odbywa się w Stanach Zjednoczonych.
Jednocześnie za „najbardziej amerykański” samochód w dokumencie AALA uznano elektrycznego crossovera Kia EV6, ponieważ w 80% składa się z podzespołów amerykańskich i kanadyjskich, a z Korei Południowej pochodzi jedynie 15% podzespołów.
Dla porównania, amerykański bestseller Ford F150 może pochwalić się jedynie 45% części zamiennych dostępnych lokalnie. W przypadku innej amerykańskiej legendy, samochodu sportowego Ford Mustang, odsetek ten jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 41%, ponieważ pod maską ma silnik wyprodukowany w Meksyku. Elektryczny Ford Mustang Mach-E jest produkowany w Meksyku, przy czym aż 78% podzespołów pochodzi z lokalnych źródeł, a jedynie 13% pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.
Koncern Stellantis nie ujawnił danych dotyczących swoich pojazdów Ram, Dodge i Jeep, a spośród zaprezentowanych modeli korporacji General Motors, jedynie Cadillac XT4 i Chevrolet Malibu mogły osiągnąć 39-procentową lokalizację. Reszta opiera się w dużej mierze na komponentach meksykańskich i koreańskich.
Warto zauważyć, że wśród amerykańskich producentów jedynie pojazdy elektryczne Tesli można nazwać typowo amerykańskimi. Średnio poziom lokalizacji w całym zakresie modeli waha się pomiędzy 60% a 75%, choć wpływ Meksyku jest również znaczący (20–25%). Udział podzespołów amerykańskich w samochodach marki Honda jest również wysoki: w większości modeli – od 55% do 70%. Najpopularniejsze modele Toyoty mają te same wskaźniki.
Dane dotyczące Nissana i Volkswagena są również orientacyjne. Pierwsza firma produkuje w Stanach Zjednoczonych crossovery Murano i Pathfinder (oba w 50% produkowane lokalnie), ale produkcja modeli budżetowych Kicks, Sentra i Versa odbywa się w Meksyku (wszystkie trzy mają 10-15% części pochodzących ze Stanów Zjednoczonych). Produkcja dużych crossoverów Volkswagen Atlas odbywa się w USA (60% lokalizacji), ale tańsze modele Jetta i Tao są zarejestrowane w Meksyku i tylko 6-18% podzespołów pochodzi z USA.
Przeczytaj pilne i ważne wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.