Zdjęcie: samochód na oponach z kolcami latem (wikimedia.org) Autor: Konstantin Shirokun
Z powodu globalnego ocieplenia opony z kolcami wychodzą tutaj z mody, ale to nie powód, aby wyrzucać je na wysypisko. Najbardziej radykalni kierowcy chętnie skorzystaliby z pozostałych opon z kolcami latem – ale czy jest to bezpieczne?
O tym, co zrobić z dodatkową ilością kolców na oponach latem, przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Przede wszystkim pamiętajmy, że nie ma przepisów zabraniających jazdy na oponach zimowych latem. Oznacza to, że na Ukrainie nie obowiązuje zakaz stosowania opon z kolcami w okresie letnim. (Inną kwestią jest to, że w wielu krajach europejskich noszenie kolców jest zabronione zimą, ale to temat na inną rozmowę).
Różnice między zimą a latem
Najpierw przypomnijmy sobie różnice między oponami letnimi i zimowymi. Jest ich tylko dwie: różne właściwości mieszanki gumowej bieżnika i różny charakter jego rzeźby. Dzięki temu rodzaj gumy i wzór każdego rodzaju lepiej dopasowują się do sezonowych warunków nawierzchni drogi.
Oznacza to, że mieszanka gumowa opony zimowej zachowuje elastyczność nawet przy silnym mrozie, dzięki czemu każdy klocek bieżnika ściśle dopasowuje się do mikronierówności asfaltu – dzięki temu koło dobrze trzyma się zimowej drogi. Jednocześnie rowki i nacięcia w bieżniku zimowym zapewniają lepszą przyczepność na śniegu i lodzie, podczas gdy klocki bieżnika letniego lepiej sprawdzają się na suchym asfalcie. Oczywiste jest, że w „obcych” warunkach drogowych, a ściślej mówiąc, w „obcym” sezonie, każda opona będzie pracować nieefektywnie. Co więcej, jeśli woda zimowa jest po prostu nieskuteczna latem, to woda letnia zimą może być wręcz niebezpieczna.
Wady opon zimowych latem
Sama mieszanka gumowa opon zimowych jest bardzo miękka, a na gorącym asfalcie ta cecha zaczyna przeszkadzać – przyczepność opon zimowych na drodze latem pozostawia wiele do życzenia.
Dlatego w przypadku opon zimowych na gorącej nawierzchni:
Dłuższa droga hamowania . Podczas intensywnego hamowania koła na oponach zimowych wcześniej wpadają w poślizg (lub układ ABS zacznie działać wcześniej, wydłużając drogę hamowania).
Duża tendencja do poślizgu (zużywania) podczas manewrowania przy dużej prędkości. Podczas pokonywania zakrętów z nadmierną prędkością samochód będzie próbował wyjść z zakrętu wcześniej, niż miałoby to miejsce na oponach letnich.
Najgorsza czułość układu kierowniczego. Jest to, ogólnie rzecz biorąc, typowa cecha sportowa i przeciętny kierowca raczej nie odczuje takiej wady. Trzeba jednak zaznaczyć, że miękkie opony zimowe na ciepłym asfalcie nie przenoszą dobrze drobnych ruchów kierownicą.
Tak więc z punktu widzenia dzisiejszego tematu, jazda latem na oponach zimowych jest jak najbardziej możliwa, choć nie tak odważnie, jakbyśmy chcieli. Ale czy kolce nie dodają własnych niuansów?
Ciernie i lato
Eksperci wielokrotnie przeprowadzali testy opon z kolcami w warunkach letnich. Co ciekawe, nie ma znaczących różnic w zachowaniu opon zimowych z kolcami i bez kolców latem.
Jak można się spodziewać, metalowe kolce zmniejszają powierzchnię styku opony z drogą. Jednak w większości modeli wadę tę rekompensuje większa miękkość gumy bieżnika, co jest typowe dla modeli arktycznych (w tym kolcowanych).
Pozostałe wady opon z kolcami w lecie w ogóle nie dotyczą kwestii bezpieczeństwa. Na przykład opony z kolcami są głośniejsze. Na ciepłym asfalcie „ząbkowane” opony szybko się niszczą – kolce przegrzewają się w gniazdach i bez chłodzenia śniegiem (lodem) przypalają gumę wokół nich. W efekcie gniazdo nie utrzymuje kolca i ten wypada. Jazda z zgubionymi ćwiekami nie jest zabroniona, choć z technicznego punktu widzenia jest nieprawidłowa. Na koniec warto pamiętać, że opony zimowe latem zużywają się bardzo szybko.
Krótki
Tak to już jest – jazda w upale na oponach z kolcami nie jest do końca normalna, a nawet trochę dziwna. Jeśli jednak prowadzisz swój rodzinny samochód ostrożnie, nie uciekając się do sportowej techniki i nie dopuszczając do sytuacji krytycznych, opony zimowe z kolcami na letnich drogach mogą być uważane za zupełnie akceptowalne – choć nie pozbawione zastrzeżeń, o których wspomniano powyżej.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z Autobild i Autocentre .
Przypomnijmy, że RBC-Ukraina niedawno opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.