Opinia Aktywność w sieci Bitcoin powoli zaczyna rosnąć. Ripple w końcu zakończyło swoją batalię prawną z władzami USA. Ether znów stał się walutą inflacyjną. Jednak mimo napływu wielu pozytywnych wiadomości, na rynku kryptowalut nie doszło jeszcze do ożywienia.
Bitcoin
Cena bitcoina wzrosła o około 2,5% od 21 do 28 marca 2025 r. Pomimo pozytywnych wyników tygodnia większość sesji handlowych (cztery) zakończyła się na minusie. Bitcoinowi nie udało się jeszcze przekroczyć pożądanej granicy 90 000 USD.
Źródło: tradingview.com
Jednym z głównych powodów wzrostu wartości BTC był wzrost aktywności dużych graczy (wielorybów). W ciągu dwóch tygodni, od 11 do 25 marca, kupili bitcoiny warte ponad 11 miliardów dolarów. To największa akumulacja monety przez duży kapitał od sierpnia 2024 r. Zapał rekinów tłumaczy się stosunkowo łagodną retoryką amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a także mniej rygorystycznymi niż oczekiwano amerykańskimi cłami celnymi.
Wzrost popytu na Bitcoiny ze strony inwestorów instytucjonalnych znajduje odzwierciedlenie również w statystykach dotyczących funduszy ETF opartych na BTC. 27 marca była dziesiątą z rzędu sesją handlową, podczas której odnotowano napływ środków do funduszy notowanych na giełdzie. W ciągu zaledwie jednego tygodnia zainwestowano ponad 289 milionów dolarów w fundusze ETF oparte na Bitcoinie.
Źródło: sosovalue.com
Pozytywnym aspektem jest to, że podaż BTC na giełdach kryptowalut zmniejszyła się do 7,53% całkowitej liczby monet w obiegu. Nie spadł tak nisko od 2018 roku. Ta dynamika sugeruje, że inwestorzy wolą nie handlować BTC, ale go akumulować, spodziewając się dalszego wzrostu wartości.
Z drugiej strony obserwuje się wzrost aktywności w sieci Bitcoin. Liczba aktywnych adresów wzrosła o 1,16%, a liczba transakcji o 0,74%. Wzrost tych liczb daje podstawy sądzić, że popyt na bitcoiny wkrótce wzrośnie, a wraz z nim cena.
Z punktu widzenia analizy technicznej, mimo że cena Bitcoina wzrosła, inicjatywa nadal leży po stronie sprzedawców. Fakt ten potwierdza fakt, że cena znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Jednocześnie trend jest obecnie dość słaby: wskaźnik ADX nadal spada i wynosi zaledwie 22,18. Poziomy wsparcia i oporu pozostały niezmienione od ubiegłego tygodnia i wynoszą odpowiednio 76 600 USD i 89 164 USD.
Źródło: tradingview.com
Wskaźnik strachu i chciwości wzrósł o trzynaście punktów w porównaniu z poprzednim tygodniem. Obecna wartość wynosi 44, co pokazuje, że wśród inwestorów kryptowalut strach nadal przeważa nad chciwością.
Ethereum
Cena Etheru spadła o 1,5% od 21 do 28 marca. Jednak 24 marca udało się jej przekroczyć 2100 USD, co nie udało się jej zrobić przez dwa tygodnie z rzędu. Jednak ostatnie cztery sesje handlowe były ujemne, w wyniku czego kurs ETH ponownie spadł poniżej 2000 USD.
Źródło: tradingview.com
Spadek wartości drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej można wyjaśnić z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Od marca 2025 r. ETH jest walutą inflacyjną, a nie deflacyjną. Innymi słowy, podaż eteru wzrasta. Nawet ETP-1559, wprowadzony w 2021 r. i mający na celu spalenie określonej liczby tokenów, nie pomaga. Trend ten rozpoczął się w lutym 2025 roku. Główną przyczyną takiego rozwoju wydarzeń był spadek aktywności użytkowników w sieci.
Źródło: ultrasound.money
Aktywność inwestorów na giełdach kryptowalut również wysyła negatywne sygnały dla drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej. Liczba wypłat ETH spadła znacząco od stycznia. We wtorek 25 marca z platform transakcyjnych wycofano 59 755 monet, co stanowi najniższą kwotę od 31 sierpnia 2024 r. Ta dynamika wskazuje, że inwestorzy nie są skłonni trzymać Etheru długoterminowo i sugeruje, że sprzedaż nastąpi wkrótce, co może spowodować dalszy spadek cen.
ETF-y ETH spot pozostają ujemne. W ciągu ostatnich siedemnastu sesji handlowych zanotowano tylko jeden przypadek braku odpływu środków pieniężnych. W poniedziałek 24 marca napływ pieniędzy do ETF-ów Ethereum wyniósł 0, czyli zero. Jeśli chodzi o wskaźnik tygodniowy, to w ciągu ostatnich siedmiu dni z funduszy ETF typu spot na Ether wycofano łącznie 13,32 mln USD.
Źródło: sosovalue.com
Z punktu widzenia analizy technicznej Ethereum nadal znajduje się w trendzie spadkowym. W zeszłym tygodniu druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej zbliżyła się do poziomu oporu na poziomie 2112 dolarów, jednak nie było jej dane umocnić się wyżej. Na korzyść niedźwiedzi przemawiają również wskaźniki: cena znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko), a RSI spada i nie osiąga poziomu 50. Poziom wsparcia pozostał niezmieniony od ubiegłego tygodnia – 1754,2 USD.
Źródło: tradingview.com
Marszczyć
Wartość monety Ripple spadła o 7,5% od 21 do 28 marca. Przez większą część tygodnia dominowali sprzedający, co zaowocowało pięcioma negatywnymi sesjami handlowymi wobec dwóch pozytywnych. Po wzroście do 2,6 USD tydzień wcześniej, Ripple powrócił do okolic 2,2 USD.
Źródło: tradingview.com
Mimo spadku ceny tokena XRP w tym tygodniu, inwestorzy nadal wierzą w to aktywo. Dotyczy to w szczególności inwestorów z Korei Południowej. Wśród przedstawicieli tego azjatyckiego kraju XRP zajmuje trzecie miejsce pod względem popularności, po Bitcoinie i Ethereum. Łączny udział tej monety w portfelach Koreańczyków z Południa wynosi 16,44%.
26 marca amerykańska firma maklerska Interactive Brokers ogłosiła, że XRP można już u niej kupić. Jednocześnie klienci organizacji uzyskają dostęp do takich kryptowalut jak Solana, Cardano i Dogecoin. Dla użytkowników jest to dodatkowa okazja do dywersyfikacji portfeli, dla XRP jest to poszerzenie puli inwestorów, a dla samego brokera jest to szansa na pokazanie, że coraz bardziej koncentruje się na inwestycjach cyfrowych.
W tym tygodniu zakończył się proces sądowy pomiędzy Ripple a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Nie uważa się, aby spółka naruszyła przepisy dotyczące papierów wartościowych, mimo że organ regulacyjny próbował ją o to oskarżyć. Jednocześnie kwota 50 milionów dolarów wypłacona Ripple'owi pozostanie w SEC. Pierwotnie SEC domagała się 125 milionów dolarów. Kwota 75 milionów dolarów w depozycie zostanie zwrócona firmie. Warto zauważyć, że Ripple wycofał również swój pozew przeciwko SEC.
Ponadto w tym tygodniu pojawiła się informacja o zawarciu umowy z firmą płatniczą Chipper Cash. Razem z nią Ripple będzie realizować transfery kryptowalut na kontynencie afrykańskim. Chipper Cash ma obecnie bazę klientów liczącą ponad 5 milionów osób w dziewięciu krajach.
Z perspektywy analizy technicznej Ripple nadal znajduje się w trendzie spadkowym. Świadczą o tym wskaźniki: Momentum jest ujemne, a cena znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 1,9 i 2,6 USD.
Źródło: tradingview.com
Wniosek
Rynek kryptowalut jest więc nadal zdominowany przez sprzedawców. Ethereum, XRP i BTC nadal utrzymują trend spadkowy. Mimo że Bitcoin wykazał w tym tygodniu tendencję wzrostową.
Niniejszy materiał oraz zawarte w nim informacje nie stanowią indywidualnej ani jakiejkolwiek innej rekomendacji inwestycyjnej. Poglądy redaktorów mogą nie być zgodne z opiniami portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media