Tradycyjnie Ukraińcy co roku zmieniali czas dwukrotnie: jesienią na czas zimowy i wiosną na czas letni. Ale czy praktyka ta będzie nadal istotna w 2025 roku?
Jak podaje Plitkar, powołując się na stronę internetową Zanoza, koncepcja czasu letniego sięga XVIII wieku, kiedy zaproponował ją Benjamin Franklin, aby zaoszczędzić świece. Jednakże pierwszym krajem, który oficjalnie wprowadził tę praktykę, były Niemcy. Stało się to w 1916 r. w celu zaoszczędzenia zasobów w czasie wojny. Na Ukrainie pierwsze przejście na czas letni miało miejsce w 1918 roku, jeszcze w czasie istnienia Ukraińskiej Republiki Ludowej. Od 1981 roku praktyka ta stała się coroczna, a w niepodległej Ukrainie została skonsolidowana w 1996 roku.
Czy w 2025 roku nastąpi zmiana czasu?
W sierpniu 2024 r. Rada Najwyższa poparła projekt ustawy znoszącej sezonowe zmiany czasu. Ukraina powinna pozostać na stałe przy czasie zimowym. Ustawa nie została jednak jeszcze podpisana przez prezydenta, a tradycyjna zmiana czasu nastąpi w 2025 roku.
Kiedy przestawiamy zegarki?
Zatem obecne zasady pozostaną niezmienione: 30 marca 2025 r. o godz. 3:00 nad ranem zegarki przesuniemy o godzinę do przodu, na godzinę 4:00 nad ranem.
Głównym celem jest zatem efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, oszczędność energii i wygoda w harmonogramie pracy. Jednocześnie coraz więcej krajów odchodzi od tej praktyki. Obecnie sezonową zmianę czasu zachowało zaledwie 60 krajów świata, podczas gdy 140 państw już z niej zrezygnowało. Czy następna będzie Ukraina, zależy od ostatecznej decyzji władz.