Dlaczego Skype znika?
Skype jest już częścią historii. Wielu z nas korzystało z niego przynajmniej raz, aby skontaktować się z rodziną lub nawet przeprowadzić rozmowę online. Niedawno jednak ogłoszono, że Microsoft zamyka Skype'a po ponad dwóch dekadach działania. Kiedy dokładnie to nastąpi w 2025 roku? Dlaczego w ogóle podjęto taką decyzję?
MigNews poda szczegóły poniżej. Spoiler: Microsoft skoncentruje się w pełni na Teams, nowoczesnym centrum komunikacji i współpracy.
Czym jest Skype?
Skype, stworzony przez grupę estońskich programistów, został uruchomiony w sierpniu 2003 roku. Skype, skrót od Sky Peer to Peer, wykorzystuje technologię peer-to-peer, w której każdy uczestnik pełni zarówno rolę klienta, jak i serwera. W porównaniu do tradycyjnych usług telefonicznych, które pobierały opłaty za połączenia międzymiastowe, Skype pozwalał użytkownikom na wykonywanie darmowych połączeń głosowych i wideo przez Internet. Co w tamtych czasach było rewolucją.
W 2005 roku wydano Skype 2.0, w którym wprowadzono możliwość rozmów wideo. W tym samym roku eBay kupił firmę za kwotę około 2,5 miliarda dolarów. Skype stał się później jedną z pierwszych platform integrujących funkcje wiadomości błyskawicznych i udostępniania plików, co pozwoliło na dalszą demokratyzację komunikacji między przyjaciółmi i rodzinami na całym świecie.
W 2011 roku Microsoft przejął Skype'a za kwotę 8,5 miliarda dolarów. W 2012 roku ogłoszono, że Skype zastąpi Windows Live Messenger.
Jednak wraz z pojawieniem się innych platform do rozmów wideo i przesyłania wiadomości, Skype powoli, acz nieuchronnie odszedł w cień.
Microsoft zamknie Skype'a w maju 2025 r.: co dalej?
Użytkownicy Skype’a będą mogli bezpłatnie uaktualnić aplikację do wersji Microsoft Teams, korzystając ze swoich danych logowania do Skype’a. Źródło: Microsoft
Firma Microsoft chce zapewnić płynne i ekonomiczne przejście na usługę Teams, z której korzystają już setki milionów użytkowników. Gdy zalogujesz się do aplikacji Teams za pomocą konta Skype, Twoje czaty i kontakty automatycznie pojawią się w aplikacji, dokładnie tam, gdzie skończyłeś. W okresie przejściowym Microsoft umożliwi również łączność międzyplatformową między Skypem i Teams. Osoby, które zdecydują się zrezygnować z tej opcji, będą mogły także eksportować swoje dane ze Skype'a do 5 maja 2025 r., w tym dzienniki czatów, kontakty i historię połączeń.
„Skype stał się integralną częścią kształtowania nowoczesnej komunikacji i wspierania wielu ważnych momentów. „I jesteśmy zaszczyceni, że możemy być częścią tej podróży”, pisze Skype. „Rozumiemy również, że zmiana może być trudna i chcemy, abyście wiedzieli, że jesteśmy tutaj, aby wspierać was na każdym kroku. Jesteśmy podekscytowani nowymi możliwościami, jakie oferuje Teams, i jesteśmy zobowiązani do pomocy w utrzymywaniu kontaktu w nowy i znaczący sposób”.
Czym jest Microsoft Teams?
Microsoft Teams to oparte na chmurze oprogramowanie do współpracy, które oferuje podstawowe funkcje, takie jak przesyłanie wiadomości biznesowych, połączenia telefoniczne, wideokonferencje i udostępnianie plików. Firmy każdej wielkości mogą korzystać z Teams. Dostęp do niego jest możliwy z poziomu komputera stacjonarnego, dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu oraz aplikacji mobilnej Teams.
Wcześniej aplikacja Microsoft Teams była dołączona do pakietu Microsoft Office. Aby zapobiec problemom związanym z naruszeniem przepisów antymonopolowych, firma Microsoft oddzieliła pakiet Office od usługi Teams w Unii Europejskiej i Szwajcarii w październiku 2023 r. Zmiana ta zostanie wprowadzona na całym świecie 1 kwietnia 2024 r. Usługa Teams i inne aplikacje pakietu Microsoft 365 będą sprzedawane nowym klientom komercyjnym jako samodzielne produkty. Obecni klienci będą mogli nadal korzystać z aplikacji Office i Teams jednocześnie.
Teams to sztandarowe rozwiązanie firmy Microsoft do ujednoliconej komunikacji oparte na chmurze, konkurujące z podobnymi produktami, takimi jak Cisco Webex, Google Workspace i Slack. Jako aplikacja do komunikacji biznesowej Teams umożliwia pracownikom stacjonarnym i zdalnym współpracę nad treściami w czasie rzeczywistym lub prawie rzeczywistym na różnych urządzeniach, w tym laptopach i urządzeniach mobilnych. Usługę Microsoft Teams można integrować z innymi aplikacjami biznesowymi firmy Microsoft, w tym Exchange, PowerPoint i SharePoint.
Microsoft Teams jest szczególnie przydatny w przypadku współpracy zdalnej, ponieważ umożliwia utrzymywanie łączności i kontaktu między rozproszonymi grupami ludzi. Pandemia COVID-19 zmusiła organizacje na całym świecie do powszechnego korzystania z Microsoft Teams – i innych programów do współpracy – jako platformy komunikacyjnej do zdalnej pracy zespołowej.
Rozwiązanie Microsoft Teams jest zwykle wdrażane w całych organizacjach, a nie tylko w określonych działach firmy. W niektórych przypadkach Teams może zastąpić pocztę e-mail w wewnętrznej komunikacji między pracownikami firmy.
Nie przegap kolejnej super wiadomości. Instagram chce stworzyć osobną aplikację dla Reels.