Z roku na rok w psychologii pojawiają się nowe pojęcia, których znaczenia nawet nie znamy. Ostatnio na przykład wszyscy mówią o tym, czym jest szaroromantyzm. Brzmi dziwnie: co ma z tym wspólnego romantyzm i szary kolor?
Treść Czym jest szaroromantyzm? Czym jest szaroromantyzm: oznaki i sposoby zrozumienia, że należysz do szaroromantyzmu? Jaka jest różnica między szaroromantyzmem a aromantyką? Czy jeśli jestem szaroromantykiem, to nadal mogę umawiać się na randki i się zakochać?
WomanEL oferuje pomoc i opowie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tej romantycznej orientacji. Spoiler: to nie to samo, co aromatyczność.
Czym jest szaroromantyzm
Zdaniem psychoterapeutki Tarynne Dier etykieta ta jest jedną z kilku romantycznych orientacji w spektrum aromatów. Osoby znajdujące się w tym spektrum zazwyczaj nie odczuwają romantycznego pociągu do innych ludzi, bez względu na ich orientację seksualną. Osoby identyfikujące się jako szaroromantycy mogą zazwyczaj czuć romantyczne przyciąganie do innych osób, jednak nie mieć ochoty na wchodzenie w związki. Mogą również nie być pewni, czy odczuwają romantyczne pociągi ogólnie, czy tylko w określonych okolicznościach.
Należy zauważyć, że szaroromantyzm nie jest orientacją seksualną, lecz romantyczną. Możesz być szaroromantyczny i odczuwać pociąg seksualny do innych osób. Możesz również być szaroromantykiem i identyfikować się jako osoba aseksualna. W rzeczywistości możesz czuć pociąg do dowolnej płci i identyfikować się jako osoba szaroromantyczna – na przykład możesz być jednocześnie szaroromantyczny lub heteroseksualny i szaroromantyczny.
„To, że ktoś nie ma ochoty na związek romantyczny, nie oznacza, że jest aseksualny lub nie interesuje się seksem” – mówi Dier. Nie oznacza to jednak, że nie mogą mieć bliskich relacji platonicznych czy przyjaźni. „Najprawdopodobniej po prostu podejdą do związków inaczej, w bardziej alternatywny sposób”.
Czym jest szaroromantyzm: oznaki i jak zrozumieć, że należysz do szaroromantyzmu
Jeżeli jesteś szaroromantykiem, możesz nie czuć się pociągany do romantycznych gestów i banałów. Być może w ogóle nie interesujesz się romansami. Jednakże znaczenie słowa „szaroromantysta” zależy od jednostki.
„U niektórych osób szaroromantyzm wiąże się z czasem, jakiego potrzebują, aby zorientować się, czy będą żywić romantyczne uczucia do kogoś, co może, ale nie musi, pokrywać się z czasem, jakiego potrzebują, aby poczuć pożądanie seksualne wobec kogoś” – mówi psychoterapeuta Dulcinei, Alex Pitagore. „Dla innych jest to sposób na wskazanie, że związki romantyczne niekoniecznie są priorytetem w stosunku do innych rodzajów związków”.
W końcu „identyfikowanie się jako osoba szaroromantyczna to sposób na zakomunikowanie potencjalnym partnerom, że nie pasujemy do normatywnego modelu związku” – dodaje Pitagore. Pamiętaj, że Twoja tożsamość romantyczna i seksualna może zmieniać się w trakcie życia, dlatego możesz poeksperymentować z byciem szaroromantykiem, aby sprawdzić, czy to dla Ciebie odpowiednie.
Jaka jest różnica między szaroromantykami i aromantykami?
„Osoby o orientacji aromatycznej nie są przywiązane do tego, co społeczeństwo uważa za „romantyczne” i nie potrafią zrozumieć, co się za tym kryje” – wyjaśnia Dier. „Greyromantycy są bardziej elastyczni”. Można to postrzegać jako „szarą strefę”, która oferuje nieco więcej elastyczności.
Greyromantic to orientacja romantyczna, która mieści się w szerszym spektrum aromatów i jest jedną z wielu orientacji. Aromantyczność obejmuje również:
- Demiromantyczny. Osoby te nie czują romantycznego pociągu do nikogo, dopóki nie nawiążą z nim głębokiej więzi emocjonalnej.
- Arofluks. Są to osoby, których orientacja romantyczna może ulegać wahaniom. Kiedy odczuwają pociąg, płeć, do której czują pociąg, jest zawsze taka sama – zmienia się jedynie intensywność tego pociągu.
- Kupioromanci. Osoby te pragną romantycznego związku, lecz nie odczuwają romantycznego pociągu.
- Litromantyczny. Te osoby szukają romantycznego przyciągania, ale nie chcą, aby on do nich wracał.
Czy jeśli jestem szaroromantykiem, to nadal mogę umawiać się na randki i się zakochać?
To, że jesteś szaroromantykiem, nie oznacza, że nie możesz mieć szczęśliwych relacji z innymi. Źródło: freepik.com
Krótka odpowiedź brzmi: tak, jeśli jesteś szaroromantykiem, to związek romantyczny jest możliwy (oczywiście, jeśli tego chcesz!). Pomyśl o tym w ten sposób: miłość i romans niekoniecznie oznaczają to samo, mówi psychoterapeutka Shavon Geddy-Dalrymple.
„Możesz otrzymywać miłość i obdarowywać nią innych ludzi, nie żywiąc przy tym romantycznych uczuć ani nie oczekując od nich romansu” – mówi Geddy-Dalrymple. „Miłość i romans niekoniecznie są ze sobą powiązane, jak widać w różnych aspektach kultury popularnej”.
Jeśli więc Ty lub Twój partner uważacie się za osoby szaroromantyczne, nadal możecie stworzyć satysfakcjonujący związek. „To, co kocham w każdej tożsamości, która zaczyna się od przedrostka „szarość”, to fakt, że wymaga ona większej komunikacji i zmienia typowe wyobrażenia o związkach” – mówi Pitagora. „Jak w przypadku każdej tożsamości lub orientacji, która pasuje do głównego nurtu lub nie, osoby identyfikujące się jako szaroromantyczne będą odnosić większe sukcesy w związkach, im jaśniej będą wiedziały, czego chcą i jak to się zmienia z czasem”. Bardzo ważne jest, aby partnerzy stale komunikowali się na temat granic i pragnień.
Czy słyszałeś o pozycji unikającej? Wcześniej omówiliśmy, czym jest ta choroba i jakie są jej objawy.