На тлі останніх заяв Ілона Маска у Європі стрімко падають продажі автомобілів Tesla. Експерти розповіли УНІАН, що відбувається на європейському авторинку, та з якої причини Tesla на українських номерах можуть подряпати у Німеччині.
Тільки-но українці полюбили електромобілі (продажі минулого року зросли на 38% і продовжують зростати), як на світовому ринку “зелених” авто почалися тектонічні зміни. Колишній гегемон ринку – Tesla – стрімко втрачає позиції у Європі та світі. Найгіршу ж динаміку компанія показує саме у Німеччині, де Ілон Маск, очільник та ключовий акціонер Tesla, вирішив пограти у політику і втрутитися у місцеві вибори на боці праворадикалів.
То що ж відбувається з продажами – “бойкот” через “зігування” Маска перед праворадикалами, “пауза” перед стартом продажів нової моделі чи інтриги конкурентів, які у Німеччині вкрай потужні? Експерти на запит УНІАН “розклали по поличкам” ці теми, а також розповіли як взагалі у німецькому суспільстві ставляться до Tesla та Маска. А ще, до купи, й про ставлення німців до українських власників Tesla у ЄС, яким європейці навіть дряпають машини на стоянках…
Продажі, інтриги, обвинувачення
Що таке сучасний глобальний авторинок? Це такий собі “серпентарій”, де всі борються між собою, не цураючись навіть “брудних” методів. Вони конкурують за покупців, попит яких на авто з кожним роком знижується. Людям банально не треба стільки машин, скільки можуть запропонувати виробники зі Сходу та Заходу. Дещо схоже на нафтовий ринок, але там є ОПЕК, який створює ілюзію цивілізованої конкуренції, а на авторинку цього немає – і тому боротьба ще більш запекла.
Відео дня
Наразі вигоди з кризи “перевиробництва” отримують китайці та… українці. Перші, бо, завдяки демпінгу та державному протекціонізму, активно нарощують продажі та доходи. Українці ж виграють виключно як споживачі – бо до нас йде справжній вал вживаних авто будь-яких брендів та класів.
На тлі війни та загального розпачу багато хто хоче порадувати себе новою старою автівкою з гарним “кермом” чи літерою “Т” на носі машини. У решті ж світу ситуація на авторинку вкрай складна. Особливо зважаючи на торгові війни, які Дональд Трамп з “грацією” справжнього слона у посудній крамниці “розпалює” до небувалого раніше масштабу.
Складнощів додає те, що старі бренди поступово відходять, не витримуючи конкуренції, а нові – приходять. І якщо для більшості консервативних українців Tesla – це все ще новий бренд, то для “Старого світу” ситуація виглядає інакше. Новими, дешевими та перспективними є “китайці”, потік яких намагаються обмежити на ринках США та ЄС. А ось “старі” бренди, до яких можна віднести вже й Tesla, яка ще нещодавно тіснила Volkswagen, Mercedes-Benz і BMW, разом з останніми тепер і сама потерпає від “китайської навали”.
А тут ще й Ілон Маск вирішив “пролобіювати” свої бізнесові інтереси у Німеччині. Але у досить радикальний спосіб – спробувавши змінити владу у ФРН на більш прихильну, і не вигадав нічого краще, ніж підтримати підозрілим салютом проросійську та максимально “токсичну” праворадикальну “Альтернативну для Німеччини” (АдН). Через що й пішли розмови про “бойкот” Tesla у Німеччині та Європі. Але чому ж тоді продажі Tesla падають навіть у Австралії, на іншому кінці планети? Невже все через Маска?
Продажі Tesla у ЄС падають небувалими раніше темпами. І найбільше – зовсім не у Німеччині. Дані: Electrek
Вадим Ігнатов, заступник голови правління Української асоціації учасників ринку електромобілів (EV-UA), вважає, що у випадку з Tesla все значно складніше, і все зводити лише до заяв Маска недоречно.
“По-перше, Маск – то ще не Tesla. В нього менше 20% акцій компанії. А по-друге, у 2024 році Tesla Model Y залишалася найулюбленішим електромобілем у Європі, незважаючи на падіння кількості реєстрацій на 17%. Ця модель була четвертою найпопулярнішою серед всіх авто, а не тільки електромобілів, – стверджує автомобільний експерт. – Падіння продажів було частково пов’язане зі зменшенням впливу зниження цін, запропонованого Tesla у 2024 році порівняно з 2023 роком, і зростанням конкуренції на ринку, особливо з боку китайських виробників. Незважаючи на спад, минулого року Model Y була найзатребуванішим автомобілем у Нідерландах, Швеції, Швейцарії, Данії та Норвегії”.
Тому експерт вважає, що про якийсь масштабний бойкот говорити не варто. Принаймні станом на сьогодні.
“На мою думку, це хайп з боку активістів, яких підтримують німецькі автовиробники. З того ж боку було блокування будівництва та відкриття заводу Тесла в Берліні. Бо для “старих” автовиробників Tesla як кістка в горлі. Зараз і китайці додалися. А тут ще Маск свої дурні заяви робить”, – каже фахівець.
Схожої думки притримується Артем Василенко, CEO в “Tesla Гараж”, який зараз живе у Європі та безпосередньо продає європейцям електромобілі.
“Я живу у Польщі, а працюю у Німеччині. “Перекриваю”, так би мовити, дві країни. Сам займаюся корпоративними продажами Tesla. Про “бойкот” бачив повідомлення хіба у постах у соцмережах, хоча спад продажів є, – каже він. – Хвилю публікацій про “бойкот” сприймаю як “замовні статті”. Бо Tesla зберігає велику рентабельність, з якою інші автовиробники нездатні конкурувати. Volkswagen, Stellantis та інші концерни прямо про це заявляли. Наприклад, собівартість повнопривідної Model 3 – 33 тисячі євро, а продається вона за 54 тисячі”.
Втім, після уточнюючих запитань, пан Василенко все ж визнає, що певні ознаки бойкоту у Німеччині є. Хоча й не критичні для продажів у цілому.
Чи є “бойкот” Tesla?
Зі слів Артема Василенко, за наявними в нього даними від виробника, спад продажів Tesla у січні дійсно мав місце у ЄС та конкретно у Німеччині.
“Є певна “просадка” продажів саме по Model Y – інші моделі не впали. У січні падіння продажів – приблизно на 40-50% у порівнянні з січнем минулого року. Хоча серед німців й у ЗМІ зараз дійсно багато невдоволення заявами Ілона Маска на підтримку націоналістичної партії, про бойкот казати зарано. Лише підсумки продажів у лютому покажуть, чи дійсно “просадка” продажів пов’язана з виборами, – зазначає пан Василенко. – Від замовлення до безпосередньо придбання автомобіля у Німеччині зазвичай проходить 3 тижні. Бо потрібно ще погодити кредит та інше. Перші заяви Маска відбулися у середині січня, а у Берліні за цей час відмови були лише щодо 5 машин. Люди так у цих випадках так і сказали, що відмовляються через підтримку “АдН” Маском. Але загалом було більше 300 заявок на Tesla у Берліні за січень”.
Тобто, невдоволення та певні втрати замовлень через заяви Ілона Маска у Німеччині є, але вплив на продажі їх наразі незначний. Пік же цього явища можна очікувати ближче до виборів – у кінці лютого.
“Німці більше говорять про Шольца, якого критикують у стилі “Шольц дограється” з різних приводів, ніж щодо Маска”, – наполягає пан Василенко.