Rosja stara się zwiększyć swoje możliwości przygotowania się na ewentualną przyszłą wojnę z NATO. Ma to na celu zwiększenie zaangażowania w produkcję bezzałogowych statków powietrznych w celu współpracy technologicznej z Chinami.
Poinformował o tym RBC-Ukraina, powołując się na raport Estońskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (EFIS).
W krótkim raporcie z 12 lutego wywiad skupił się na zagrożeniach Rosji dla Estonii, innych państw członkowskich NATO i Zachodu.
W dokumencie stwierdzono, że tempo reorganizacji armii rosyjskiej będzie zależało od stopnia zaawansowania i skutków wojny Rosji na Ukrainie. Zatrzymanie lub zamrożenie wojny na Ukrainie na warunkach korzystnych dla Kremla umożliwiłoby Rosji stałe rozmieszczenie większej liczby wojsk wzdłuż granic sąsiednich państw członkowskich NATO przed pełnoskalową inwazją w 2022 roku.
Raport wywiadu wspiera również wysiłki Rosji zmierzające do rozszerzenia, usprawnienia i centralizacji działań oraz produkcji bezzałogowych statków powietrznych.
Szacuje się, że do 2030 roku Rosja wyda średnio milion euro (około miliona dolarów) na swój narodowy projekt „Bezzałogowe statki powietrzne”.
Projekt zostanie uruchomiony na początku 2023 roku. Celem jest utworzenie 48 centrów badawczo-rozwojowych w całej Rosji, standaryzacja produkcji i rozwoju dronów, utworzenie elektronicznej bazy danych ekspertów z branży bezzałogowych statków powietrznych oraz integracja do 75% wszystkich rosyjskich szkół wyższych zajmujących się dronami.
Według ocen EFIS Rosja stara się wykorzystać te centra badawczo-rozwojowe do zmniejszenia zależności od technologii zachodnich i zagranicznych oraz komponentów.
W tym kontekście Rosja w dalszym ciągu polega na Chinach w zakresie zakupu zagranicznych komponentów do produkcji dronów. Według estońskiego wywiadu, nawet 80 procent zachodnich komponentów, na które rozszerzono sankcje, prawdopodobnie zostanie wysłanych do Rosji przez Chiny.
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim raporcie z 13 lutego wskazał, że ustalenia estońskiego wywiadu są sprzeczne z jego ocenami obecnych wysiłków Rosji mających na celu przygotowanie jej armii i sił zbrojnych na potencjalny konflikt z NATO w perspektywie średnio- i długoterminowej.
Groźba wojny między Rosją a krajami NATO
Europejskie agencje wywiadowcze doszły do wniosku, że Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. W ten sposób duński wywiad stwierdził, że za pięć lat Rosja będzie gotowa do wojny na pełną skalę z Sojuszem.
Armia rosyjska już wykorzystuje innowacje w produkcji dronów przeciwko innym krajom NATO.
Tymczasem sekretarz obrony USA Pete Hegseth oświadczył, że członkostwo Ukrainy w NATO „nie jest realistyczną opcją” jako gwarancja bezpieczeństwa kończąca wojnę.
Oficjalnie Kijów jest teraz gotowy do ubiegania się o członkostwo w Sojuszu.
Szwedzki minister obrony Poul Johnson również nie wykluczył członkostwa Ukrainy w NATO.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBK-Ukraina w Telegramie.