Według badania przeprowadzonego przez Oficjalne Forum Instytucji Monetarnych i Finansowych (OMFIF) we współpracy z firmą technologiczną Giesecke+Devrient Currency Technology, 31% światowych banków centralnych odroczyło wprowadzenie własnych walut cyfrowych (CBDC).
W badaniu wzięło udział 34 banki centralne. Prawie jedna trzecia z nich odłożyła inicjatywy mające na celu stworzenie państwowych stablecoinów z powodu niepewności co do regulacji branży kryptowalutowej i trudności gospodarczych. Jeden z banków centralnych oskarżył rosnącą inflację i kryzys zadłużenia o opóźnienie we wprowadzeniu CBDC. Inni szefowie banków centralnych podkreślili, że decyzja o wprowadzeniu zmian w krajowym ustawodawstwie dotyczącym CBDC zależy nie tylko od ich gotowości technicznej, ale także od programu politycznego.
Po tym, jak prezydent USA Donald Trump zakazał prac nad stworzeniem cyfrowego dolara, prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell potwierdził, że wprowadzenie cyfrowego dolara nie nastąpi. Niektóre banki centralne nadal rozważają jednak możliwość uruchomienia CBDC, powołując się na potrzebę zachowania suwerenności monetarnej.
Badacze OMFIF odkryli, że trudności techniczne w tworzeniu cyfrowych walut banków centralnych nie stanowią już poważnej przeszkody dla większości banków centralnych. Wcześniej organy nadzoru finansowego obawiały się, że CBDC mogą być niezgodne z istniejącymi systemami płatności lub mogą utrudniać dokonywanie płatności offline. Banki centralne zaczynają obawiać się o prywatność swoich obywateli ze względu na rosnącą ilość przechowywanych danych osobowych.
Naukowcy zauważyli, że w 2022 r. 38% banków centralnych było gotowych do uruchomienia własnej waluty cyfrowej, ale obecnie liczba ta spadła do 18%. Liczba banków centralnych mniej skłonnych do emisji CBDC wzrosła o 15%, w porównaniu z zerem w roku ubiegłym. Większość ankietowanych banków centralnych nadal planuje prace nad uruchomieniem CBDC.
We wrześniu Bank Kanady odroczył na czas nieokreślony testy cyfrowego dolara kanadyjskiego, który miał być wykorzystywany do zakupów online i przelewów pieniężnych. Jednak gubernator Banku Rezerw Indii (RBI) Shaktikanta Das jest przekonany, że cyfrowe waluty banków centralnych pomogą odwrócić uwagę użytkowników od kryptowalut.
Источник: bits.media