Umysł absolutny zawsze był uważany za wyjątkową umiejętność, dostępną jedynie tym, którzy mieli to szczęście, że się z nim urodzili. A co jeśli nie jest to do końca prawdą? Jak podaje IZ, powołując się na SciTechDaily, nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Surrey dowodzi, że słuch absolutny można osiągnąć w każdym wieku. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział dwunastu muzyków, którzy przez osiem tygodni przechodzili specjalne szkolenie. Kurs został zaprojektowany tak, aby wyeliminować konieczność stosowania względnej wysokości dźwięku i zmusić mózg do skupienia się wyłącznie na rozpoznawaniu czystych nut.
Wyniki badania były prawdziwym odkryciem. Uczestnicy byli w stanie rozpoznać średnio siedem nut z dokładnością 90%, a dwóm osobom udało się rozpoznać wszystkie dwanaście nut bezbłędnie. To stawia na głowie tradycyjne przekonanie, że słuch absolutny to rzadki dar. Okazuje się, że odpowiednie podejście do treningu może zmienić nawet to, co uważano za cechę wrodzoną. Naukowcy uważają, że umiejętność ta rozwija się w ten sam sposób, co każda inna umiejętność poznawcza. Idealny słuch nie jest więc przywilejem genetycznym, ale efektem ciężkiej pracy i treningu.
Ta wiadomość była prawdziwym przełomem dla muzyków. Wiele osób uważało, że jeśli w dzieciństwie nie uzyskało się idealnego słuchu, to jest już za późno. Jednak badanie to dowodzi czegoś przeciwnego: odpowiednia technika pozwala nauczyć się percepcji dźwięku z całkowitą dokładnością. W przyszłości tego typu programy będą mogły być wykorzystywane nie tylko przez muzyków, ale także przez każdego, kto chce lepiej rozumieć muzykę, pracować z dźwiękiem, a nawet rozwijać słuch w innych dziedzinach.
Naukowcy obalili jeden z najpopularniejszych mitów w świecie muzyki. Idealny słuch nie jest wyjątkową umiejętnością dostępną tylko nielicznym, lecz umiejętnością, którą można nabyć. Otwiera to nowe horyzonty dla tych, którzy zawsze marzyli o tym, by w pełni słuchać muzyki, lecz uważali, że nie mają do tego naturalnego talentu. Jak wykazały badania, możliwości ludzkiego mózgu są znacznie szersze, niż nam się wydawało.
Przypomnijmy, że wcześniej pisaliśmy o tym, co stoi za spadkiem liczby ataków rekinów w 2024 roku.