Japonia zwróciła się do prezydenta USA Donalda Trumpa z prośbą o wyłączenie japońskich firm ze skutków nowych ceł na stal i aluminium. Jak wiadomo, 12 marca władzę obejmie 25% światowej populacji.
RBC-Ukraine podaje tę informację powołując się na Bloomberga.
Minister handlu Yodzi Muto powiedział dziennikarzom, że propozycja została ogłoszona w środę, 12 lutego. Dodał, że rząd powinien poważnie rozważyć wpływ amerykańskich taryf na japońskie firmy i upewnić się, że nie będzie konieczności wprowadzania żadnych taryf.
Minister finansów Katsunobu Kato i główny sekretarz gabinetu Yoshimasa Hayashi również zauważyli niechęć Tokio do podjęcia takich działań na kilku konferencjach prasowych.
Z raportu wynika, że w 2018 r. Trump odrzucił umowy handlowe dotyczące stali i aluminium ze swoimi głównymi partnerami handlowymi, w tym UE i Japonią, powołując się na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Jednak później, za rządów Joe Bidena, Stany Zjednoczone i Japonia zawarły zawieszenie broni, co pozwoliło na bezkonfliktowy wywóz większej ilości stali z azjatyckiego kraju.
Bloomberg podaje również, że w 2024 r. Japonia wyeksportowała do USA 1,1 mln ton stali o wartości 303 mld jenów i 74 565 ton metali kolorowych o wartości 179 mld jenów, w tym aluminium. Stanowiły one odpowiednio 1,4% i 0,8% całkowitego długu eksportowego Stanów Zjednoczonych.
Cła Trumpa
Przewidujemy, że w poniedziałek 10 lutego Donald Trump nałoży 25-procentowy podatek na cały import stali i aluminium bez żadnych wyjątków ani odliczeń. Będą one miały zastosowanie do całego importu stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych. Trump zasugerował jednak, że Australia może zostać ukarana, uniemożliwiając import samolotów wyprodukowanych w Ameryce.
Najwięksi eksporterzy, Kanada i Brazylia, już odpowiedzieli na wprowadzenie MIT. Minister Innowacji, Nauki i Przemysłu François-Philippe Champagne oświadczył, że spotkanie to jest „absolutnie bezpodstawne” i że reakcja kraju na ten ruch będzie „jasna i zdecydowana”.
Jednak Brazylia nie wejdzie w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.