W styczniu 2025 r. dostawy gazu skroplonego z zagranicy na Ukrainę wyniosły 46,3 tys. ton, co jest najniższym wynikiem od maja 2022 r. Poinformował o tym branżowy magazyn enkorr, powołując się na dane z A-95 Consulting Group.
► Przeczytaj „Minfin” na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
W porównaniu z grudniem 2024 r. dostawy spadły o 35%, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – o 9%.
“Niskie dane dotyczące importu w styczniu częściowo z powodu akumulacji środków w grudniu przed podwyżką stawek akcyzy na produkt od początku 2025 roku” – wyjaśniają eksperci.
Liderem w dostawach paliwa pozostaje BRSM-Nafta, która w ubiegłym miesiącu sprowadziła 8,1 tys. ton gazu, czyli o 22% mniej niż w grudniu.
Firma skoncentrowała swoje dostawy w Rumunii, a konkretnie z terminalu Interport Gaz, skąd wysłała 7,7 tys. ton surowca. Pozostałą część przywieziono cysternami z gazowni Bialchem Group (Polska).
Spośród największych importerów najbardziej ograniczyły dostawy Gaztron Ukraina i Bars Group: o 90% i 72%, do odpowiednio 0,3 tys. ton i 0,48 tys. ton. Ville Forte, które w grudniu dostarczyło Dunajem 6,34 tys. ton gazu, również całkowicie odmówiło importu gazu.
Należy zauważyć, że w związku z utrzymującymi się wysokimi cenami gazu na Zachodzie, coraz więcej importerów przeorientowuje swoje dostawy na południe, którego udział w całkowitym imporcie produktu w styczniu wyniósł rekordowe 70%.
Jednocześnie zakupy z Polski spadły do najniższego poziomu od kwietnia 2022 r. – 6,4 tys. ton. Dostawy samochodowe zmniejszyły się o 53%, do 3,7 tys. ton, dostawy kolejowe – o 45%, do 2,7 tys. ton.
Import surowca z krajów bałtyckich również spadł: z Litwy – 2,3-krotnie, do 5,9 tys. ton, z Łotwy – 3,8-krotnie, do 0,6 tys. ton.
🕵️ Stworzyliśmy krótką ankietę, aby dowiedzieć się więcej o naszych czytelnikach.
💛💙 Twoje odpowiedzi pomogą nam stać się najlepszymi, poświęć więcej uwagę na tematy, które Cię interesują.
🤗 Bylibyśmy wdzięczni, gdybyś poświęcił chwilę na odpowiedź na nasze pytania.