Wiele osób uważa, że pamięć ludzka jest zawodna i podatna na ciągłe błędy. Jednakże liczne badania pokazują, że pamięć, zwłaszcza pamięć długotrwała, jest dość dokładna i stabilna. Jak podaje IZ, powołując się na Psychology Today, badania Marigold Linton i Willema Wagenaara wskazują, że człowiek jest w stanie dokładnie przypomnieć sobie tysiące wydarzeń ze swojego życia, nawet wiele lat później. Ważną cechą pamięci jest jej zdolność do przechowywania dokładnych wspomnień o znaczących emocjonalnie momentach, takich jak pierwsze lata studiów czy ważne decyzje życiowe, co pomaga kształtować wrażenia na kolejne lata.
Mimo powszechnego przekonania, że codzienne zdarzenia szybko ulegają zapomnieniu, w rzeczywistości człowiek jest w stanie pamiętać je z dużą dokładnością. W jednym z badań przeprowadzonych przez Williama Brewera uczestnicy zapisywali swoje codzienne czynności po przypadkowych „piknięciach”. Wyniki badania wykazały, że nawet po sześciu miesiącach większość uczestników dokładnie przypominała sobie szczegóły swoich działań w momencie otrzymania powiadomienia, co wskazuje na zdolność pamięci do zapamiętywania zwykłych zdarzeń z życia codziennego.
Ponadto pamięć nie zanika tak szybko z upływem czasu, jak się często uważa. Pamięć o ważnych, a nawet traumatycznych wydarzeniach może być przechowywana w żywych szczegółach przez całe życie. Dotyczy to nie tylko sytuacji stresowych, ale także zwykłych zdarzeń, które miały dla człowieka duże znaczenie. Pamięć przechowuje takie szczegóły nawet po długim czasie i chociaż dostęp do nich może być utrudniony, same wspomnienia pozostają imponujące i szczegółowe.
Często utożsamiamy błędy pamięci z jej zawodnością, ale nie zawsze jest to prawdą . Przypadki, w których świadkowie składają niedokładne zeznania z powodu stresu lub braku uwagi na szczegóły, nie świadczą o ogólnym zawodności pamięci. Pamięć wybiórczo rejestruje tylko te momenty, które są ważne dla człowieka, inne zaś mogą nie zostać zachowane ze względu na ich nieistotność w danym momencie. Nie oznacza to jednak, że pamięć jest ogólnie zawodna, ponieważ jej funkcjonowanie często zależy od kontekstu sytuacji.
Przypomnijmy sobie, że wcześniej pisaliśmy o tym, dlaczego śni nam się upadek z wysokości.
< p>