Nić dentystyczna to niedrogi sposób na utrzymanie zdrowia jamy ustnej.
Zdrowie człowieka zależy nie tylko od genetyki, ale także od codziennych nawyków, szczególnie w zakresie higieny jamy ustnej. Badania pokazują, że regularne nitkowanie zębów może znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych chorób, takich jak udar.
Tak wynika z raportu Express Health.
Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród ponad 6000 osób na temat ich stanu zębów i dziąseł. nawyki opiekuńcze i ocenione czynniki zdrowotne, takie jak ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, masa ciała i palenie tytoniu. Wyniki pokazały, że u osób regularnie nitkujących zęby ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego – zablokowania przepływu krwi do części mózgu – było o 22% mniejsze. Efekt ten był jeszcze bardziej znaczący w przypadku udaru sercowo-zatorowego, gdy skrzep przemieszcza się z serca do mózgu. Ryzyko wystąpienia tego typu udaru zostało zmniejszone o 44%.
Ponadto osoby dbające o higienę jamy ustnej rzadziej cierpiały na nieregularne bicie serca, próchnicę zębów i choroby przyzębia.
Eksperci tłumaczą, że higiena jamy ustnej ma wpływ na procesy zapalne w organizmie i twardnienie tętnic. Zmniejszenie infekcji jamy ustnej poprzez nitkowanie zębów może pomóc zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, opieka stomatologiczna nie musi być droga.
Warto również pamiętać, że w 2022 r. W 2018 roku choroby jamy ustnej, takie jak próchnica zębów i choroby dziąseł, dotknęły ponad 3,5 miliarda ludzi na całym świecie. Prawidłowa higiena, w tym nitkowanie zębów, może pomóc w zmniejszeniu tych zagrożeń.
Przypomnijmy, że nowe badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazało, że alkohol może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu.