Większość ludzi myśli o swojej grupie krwi dopiero wtedy, gdy potrzebują transfuzji. Jednak w rzeczywistości może powiedzieć wiele. Na przykład, czy dana osoba jest podatna na określone choroby. Możesz o tym przeczytać w materiale z TSN.ua.
Naukowcy z Uniwersytetu Tufts, wykorzystując badania populacyjne na dużą skalę, odkryli, że niektóre grupy krwi są powiązane z większe ryzyko udaru mózgu, chorób serca, chorób, a nawet raka.
Jakie są ludzkie grupy krwi?
Istnieją cztery grupy krwi: O(I)A(II), B(III), AB(IV).
Grupa krwi każdej osoby opiera się na specyficznych antygenach. Są to cząsteczki, które stymulują odpowiedź immunologiczną i znajdują się na zewnątrz czerwonych krwinek.
Grupy krwi są uwarunkowane genetycznie i pochodzą ze zmiany w jednym genie w organizmie człowieka, zwanym genem ABO. Jest to coś, czego nikt nie jest w stanie zmienić. Możemy jednak zbadać, w jaki sposób grupy krwi wpływają na ryzyko różnych chorób i lepiej zrozumieć, dlaczego u poszczególnych osób występują określone problemy zdrowotne.
Choroby serca
Według stowarzyszenia American Heart Association , osoby z grupami krwi A(II), B(III) i AB(IV) są obarczone większym ryzykiem zawału serca w wyniku choroby wieńcowej niż osoby z grupą krwi O(I). Największe ryzyko występuje zwłaszcza u osób z grupą krwi AB (IV). Te trzy grupy krwi są również powiązane z większym ryzykiem zaburzeń krzepnięcia.
Według najnowszych badań osoby z grupą krwi A(II) mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru przed ukończeniem 60. roku życia niż osoby z grupą krwi O(I).
Potrzeba jednak więcej badań, aby odkryć dokładną przyczynę tego związku. Choć naukowcy zakładają, że różne grupy krwi w różny sposób przyczyniają się do czynników krzepnięcia krwi.
Rak
Najnowsze badania wykazały, że osoby z grupą krwi A(II) mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka żołądka. Są oni również bardziej niż inni narażeni na zakażenia bakteryjne wywołane przez Helicobacter pylori, które mogą powodować wrzody żołądka, stany zapalne, a nawet raka.
Osoby z grupą krwi A(II), B(III) i AB (IV) mają również większe ryzyko zachorowania na raka trzustki, raka szyjki macicy, raka jelita grubego, raka piersi i raka płuc. Naukowcy wciąż nie są jednak pewni, dlaczego tak się dzieje.
Malaria
Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że komary preferują grupę krwi 0(I). Na szczęście jednak obecność pierwszej grupy krwi pomaga chronić ludzi przed poważnymi konsekwencjami malarii w trakcie leczenia.
Covid-19
Analizy pochodzące z obszernego badania Badania europejskich pacjentów wykazały, że osoby z grupą krwi 0 (I) miały nieco niższe ryzyko śmierci z powodu COVID-19.
Jeśli naukowcy zrozumieją, w jaki sposób różne grupy krwi wpływają na ryzyko zachorowania na daną chorobę, pomóc w udoskonaleniu diagnostyki i leczenia.< /p>