Nowy prezydent USA Donald Trump sprawuje urząd od tygodnia i nie nie marnuj ani minuty. Udało mu się podpisać wiele dekretów i złożyć wiele oświadczeń o całkowitym zakończeniu wojny Rosji z Ukrainą i innych wydarzeniach na świecie.
RBK-Ukraina informuje o głównych działaniach Trumpa w pierwszym roku jego urzędowania prezydentura.
< /p>
ZŁOTY
-
Koniec wojny między Rosją a Ukrainą
-
Polityka światowa
-
Polityka wewnętrzna USA
Koniec wojny między Rosją a Ukrainą
W swoim przemówieniu inauguracyjnym Donald Trump w ogóle nie wspomniał o rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale stwierdził, że potęga Stanów Zjednoczonych „zatrzyma wszystkie wojny i przyniesie światu ducha jedności”. 21 stycznia, podpisując swoje pierwsze dekrety, Trump jednocześnie rozmawiał z dziennikarzami, stwierdzając, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski „chce zawrzeć pokój”. Trump powiedział, że ma nadzieję, iż Putin również będzie na to gotowy, ponieważ „niszczy Rosję bez żadnych korzyści”. Prezydent USA nakazał swojemu specjalnemu przedstawicielowi ds. Ukrainy i Rosji, Keithowi Kelloggowi, zakończenie wojny w ciągu 100 dni, donosi The Wall Street Journal. Według tych doniesień działania Kellogga stanowią początkowy etap negocjacji pokojowych, nad którymi Trump zamierza sprawować osobistą kontrolę. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy wróci na Ukrainę. 22 stycznia prezydent USA zamieścił na portalu społecznościowym Truth Social nowe oświadczenie na temat „przemówienia na Ukrainie”. Trump napisał, że „kocha naród rosyjski” i że zawsze utrzymywał bardzo dobre stosunki z Putinem. Jednocześnie wezwał rosyjskiego dyktatora do natychmiastowego podjęcia negocjacji, aby powstrzymać wojnę, zanim stanie się jeszcze gorsza. „Jeśli nie będziemy w stanie dojść do porozumienia, w niedalekiej przyszłości nie będę miał innego wyjścia, jak tylko nałożyć wysokie cła, taryfy i sankcje na wszystko, co Rosja sprzedaje Stanom Zjednoczonym i innym krajom” – napisał Trump. Podczas przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym 23 stycznia prezydent USA oświadczył, że ma nadzieję pomóc Chinom zakończyć wojnę z Rosją. Ponadto Trump będzie naciskał na obniżenie cen ropy naftowej, co, jego zdaniem, może doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. Można to osiągnąć poprzez rozwój amerykańskiej gospodarki i przyciągnięcie zagranicznych inwestorów. „Poproszę również Arabię Saudyjską i OPEC o obniżenie cen ropy naftowej – muszą zostać obniżone. Jeśli te ceny zostaną obniżone, wojna między Rosją a Ukrainą się zakończy” – powiedział Trump. Specjalny przedstawiciel Trumpa na Ukrainę i do Rosji, Keith Kellogg, wyjaśniono, że mowa była o cenie 45 dolarów za baryłkę. Ponadto wkrótce zaplanowano rozmowę telefoniczną między Trumpem a Putinem. Kelly Kellogg (zdjęcie: Getty Images)
Jednocześnie Trump nie wyklucza możliwości zakupu amerykańskiej broni dla Ukrainy za pieniądze z zamrożonych rosyjskich aktywów. Keith Kellogg mówił o tym w wywiadzie dla Fox News. Zaznaczył, że „jest to temat do dyskusji”. Jednak zdaniem Kellogga „to nie jest artykuł, który rozwiąże problem”. Także dla Ukrainy pierwszy rok rządów Trumpa, jak można było się spodziewać, nie przyniósł żadnych realnych zniszczeń, ale cel Trumpa, jakim było zawarcie „porozumień” wojennych, stał się jeszcze bardziej oczywisty – choć jego parametry wciąż pozostają niejasne.
Polityka światowa
W wywiadzie dla Fox News 23 stycznia Trump powiedział, że będzie musiał „wykonać mnóstwo pracy”, więc będzie musiał wygłosić wiele przemówień podczas prezydentura Bidena.
Odniesienie do audytu
Jednym z pierwszych rozporządzeń Trumpa było zawieszenie pomocy dla innych krajów na 90 dni. W tym czasie przeprowadzony zostanie audyt, a odpowiednie organy ocenią skuteczność programów pomocowych i ich zgodność z amerykańską polityką zagraniczną. Pomoc ta jest udzielana na koszt Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i nie obejmuje pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Trumpa Mike Walz zarządził „szczegółową kontrolę” kilkudziesięciu zawodowych urzędników pracujących w Białym Domu. Powinno to zagwarantować lojalność pracowników i ich zaangażowanie w realizację zadań wyznaczonych przez Trumpa, a nie sabotowanie ich. Jak podaje „Washington Post”, podczas krótkiej rozmowy telefonicznej szef sztabu Volza, Brian McCormack, poinformował urzędników, że muszą opuścić budynek. Polecono im wykonywać wyłącznie polecenia swoich przełożonych – starszych dyrektorów mianowanych przez administrację Trumpa.
Warto odnotować, że rekrutacja nowych osób do zespołu Trumpa przebiega pełną parą. Prezydent USA może szczególnie rozpoznać niektórych pracowników. Senat jest odpowiedzialny za określenie innych wymagań.
Chiny
Na konferencji prasowej w Gabinecie Owalnym Białego Domu 21 stycznia Trump powiedział: że rozważa możliwość wprowadzenia 10-procentowego podatku na wszystkie towary chińskie, który obowiązuje już od 1 lutego. To jest etap, który zapowiadał w czasie kampanii wyborczej. Przed swoją inauguracją Trump rozmawiał telefonicznie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.
„Rozmowa była bardzo dobra zarówno dla Chin, jak i dla Stanów Zjednoczonych. Uważam, że mamy wiele problemów naraz i na pewno nie jest to bezpieczne. Rozmawialiśmy o równowadze między handlem, fentanylem, TikTokiem i wieloma innymi tematami. Prezydent Chin i ja Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby uczynić świat bardziej pokojowym i bezpiecznym!” – napisał Trump w Truth Social.
Telefon odebrał także nowy sekretarz stanu USA Marco Rubio ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem I. Między innymi wzmocniła bliskość Stanów Zjednoczonych z ich sojusznikami w regionie i poważnie wywarła presję na Chiny w kierunku Tajwanu i Morza Wielkochińskiego.
WHO
< p dir="ltr">Trump Stany Zjednoczone opuściły Światową Organizację Zdrowia, ale zgodnie z prawem Stany Zjednoczone opuszczą WHO w 2026 r. – status organizacji będzie wymagał powiadomienia kraju. Trump krytykuje tę organizację od 2020 roku ze względu na pandemię wirusa koronawiru, w związku z tym, że znajduje się ona pod kontrolą Chin.
Polityk zainicjował również wycofanie się USA z WHO, ale Joe Biden odrzucił tę decyzję.
Stany Zjednoczone są największym darczyńcą finansowym WHO i zapewniają 18% budżetu organizacji.
Marco Rubio (zdjęcie: Getty Obrazy)
Ameryka Łacińska
Trump umieszcza Kubę na liście państw sponsorujących terroryzm .< /p>
Biden podjął decyzję o usunięciu Kuby z listy państw sponsorujących terroryzm na krótko przed zakończeniem swoich obowiązków, 15 stycznia. Przypomnijmy, że od końca lat 50. Kuba znajdowała się pod wpływem Związku Radzieckiego, a następnie utrzymywała niewielkie powiązania z Rosją i Chinami.
Nowy prezydent USA wydał również dekret zmieniający Zatokę Meksykańską na Zatokę Amerykańską. Jak wyjaśnił, przepływ ten odgrywa kluczową rolę w gospodarce USA.
Polityka wewnętrzna USA
Walka z „głębokim państwem”
Trump podpisał wspólnie z miliarderem Elonem Muskiem rozporządzenie o utworzeniu „Departamentu Efektywności Rządowej”. Według Trumpa Musk będzie miał biuro w Białym Domu, w którym pracować będzie około 20 osób. Dział wspomagający realizację decyzji władzy wykonawczej. Wcześniej planowano, że departamentem będą kierować dwie osoby: Elon Musk i inny przedsiębiorca, Vivek Ramaswamy, ale ten drugi postanowił skupić się na innych obszarach. Według „Washington Post” powodem tego jest konflikt między Muskiem a Ramaswamym.
Niedawno Elonowi Muskowi nie pozwolono otworzyć biura w pobliżu centrum Białego Domu. Szefowa Administracji Prezydenta USA Susan Viles pochwaliła tę decyzję. Vaughn dała jasno do zrozumienia, że nie zna „ludzi, którzy chcą pracować niezależnie lub chcą być postrzegani oczami”.
Energia
Swoimi pierwszymi dekretami Trump zniszczył państwo nadzorujące amerykański sektor energetyczny. To „uwalnia ręce” amerykańskich firm, dając im możliwość użycia ognia strażniczego. Odnowiono także federalny program dzierżawy miejsc wydobycia ropy i gazu, zniesiono ograniczenia w eksporcie gazu w butlach oraz zmniejszono ograniczenia w zakresie wierceń i poszukiwań na wodach przybrzeżnych Stanów Zjednoczonych.
Ponadto Trump swoim dekretem Mieszkamy w USA z paryskiego obszaru klimatycznego, który służy redukcji emisji dwutlenku węgla w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Tak krótki okres czasu doprowadzi do zakończenia wyjść w celu zabezpieczenia dowkill i zwiększenia tempa realizacji projektów w zakresie zielonej energii, aby dać impuls rosnącym nowicjuszom już tu i od razu .
Wcześniej prezydent USA zawiesił dzierżawę nowych federalnych instalacji wiatrowych do czasu przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i ekonomii. Według niego wiatraki są przyjemne, drogie i chronią przed szkodami wyrządzanymi przez dziką przyrodę. Rozporządzenie wykonawcze Bidena z 2021 r., które stanowiło, że do 2030 r. połowa wszystkich nowych samochodów sprzedawanych w USA będzie elektryczna, również zostało odwołane.
ТikTok < /p>
Pierwszego dnia urzędowania polityk odroczył o 75 dni wejście w życie zakazu korzystania z TikToka w USA, zgodnie z prawem uchwalonym za kadencji Bidena. Trump rozpoczął prace nad umową sprzedaży TikToka amerykańskiej firmie.
W wywiadzie dla Fox News Trump powiedział, że platforma medialna nie stanowi tak dużego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA, jak jej zwolennicy twierdzą, że .
„Macie do czynienia z wieloma młodymi ludźmi. Czy dla Chin jest tak ważne… aby kierować reklamy do młodych ludzi, dzieci, które oglądają wideo Boga?” – zapytał retorycznie prezydent USA, który najwyraźniej nie korzysta szczególnie z TikToka i ma bardzo mało oświadczeń odnośnie dystrybucji treści na platformie.
ByteDance, firma będąca właścicielem TikToka, planuje zawarcie umowy, dzięki której aplikacja pozostanie dostępna w USA. Według Axios istnieją różne możliwości sprzedaży części akcji amerykańskiej spółki.
Migracja
Trump wprowadził stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem. Odpowiedni dekret przewiduje wzmocnienie kontroli granicznej i powierzenie personelowi wojskowemu pełnej odpowiedzialności za zapewnienie porządku na granicy. Rozpoczęły się deportacje nielegalnych imigrantów ze Stanów Zjednoczonych. Kolumbia, jeden z krajów, do których odsyłani są nielegalni imigranci, zgodziła się ich przyjąć. W odpowiedzi Trump zapowiedział 25-procentowy podatek na wszystkie towary importowane do Stanów Zjednoczonych z Kolumbii, zaostrzenie kontroli granicznych obywateli Kolumbii i ich majątku oraz nałożenie sankcji na kolumbijskich polityków niskiego szczebla.
Wprowadzone zostaną również surowsze przepisy dotyczące cofania amerykańskich zezwoleń na pracę i zielonych kart.
Kartele narkotykowe, które przemycają nielegalnych imigrantów z Meksyku do USA, zostały uznane za zagraniczne organizacje terrorystyczne. Daje to Stanom Zjednoczonym nowe narzędzia do walki z nimi, w szczególności poprzez prowadzenie operacji militarnych i stosowanie dodatkowych sankcji ekonomicznych. Planowane jest powołanie grup zadaniowych do walki z kartelami narkotykowymi.
Zdjęcie archiwalne: tysiące migrantów z Meksyku rozbiło się na granicy USA (Getty Images)
Kolejnym dekretem prezydent USA nakazał automatyczne przyznanie ludności USA wszystkim urodzeni w terytorium regionu. Nie wystarczyłoby zapewnienie jednej zachęty dla nielegalnych imigrantów przybywających ze Stanów Zjednoczonych. Jednak dekret ten został już zdyskredytowany w sądach niższych stanów, dlatego jego wykonanie zostaje zawieszone.
Departament Bezpieczeństwa Krajowego zawiesił szereg programów, które umożliwiały imigrantom tymczasowy pobyt w Stanach Zjednoczonych. Zokrema, zablokowano przyjazd uchodźców z Ukrainy w ramach programu „Zjednoczenie dla Ukrainy” (U4U), a także z Kuby, Haiti i Wenezueli do Stanów Zjednoczonych.
Sztuczna inteligencja –Stargate
Trump zainicjował powstanie firmy Stargate, która będzie zajmować się sztuczną inteligencją. Planuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat w firmę zostanie zainwestowane 500 miliardów dolarów. W ramach Stargate planowane jest partnerstwo pomiędzy firmą OpenAI (jej flagowym produktem jest Chat GPT) i Oracle – producentem oprogramowania dla organizacji przy wsparciu finansowym japońskiego Softbanku. W ramach Stargate utworzonych zostanie co najmniej 100 000 miejsc pracy, a w całym kraju powstaną centra przetwarzania danych.
Ułaskawienie dla osób skazanych za szturm na Kapitol
Prezydent USA ułaskawił prawie 1270 osób skazanych za udział w wydarzeniach z 6 stycznia 2021 r. i nakazał Departamentowi Sprawiedliwości zamknięcie prawie 300 kolejnych nierozstrzygniętych spraw.
< p dir="ltr">Język odnosi się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r., kiedy Kongres USA miał zatwierdzić wyniki wyborów prezydenckich w 2020 r. Następnie Donald Trump przegrał, ale odmówił ujawnienia wyników wyborów i zorganizował duży wiec w Waszyngtonie. Niektóre manifestacje przyjęły jego wezwania do „walki o głosy” jako sygnał do szturmu na budynek. Pięć osób zginęło.
Tylko dwa stany
Rząd może otrzymać inny dekret, który będzie zabraniał używania terminu „stan” „płci” A dokumenty wydawane przez rząd, które poświadczają osobę (kremy, paszporty i wizy) opierały się na tym, co dekret nazywa „stałą klasyfikacją biologiczną osoby jako mężczyzny lub kobiety”. Wiele dekretów Bidena mających na celu wspieranie równości rasowej i zwalczanie dyskryminacji mniejszości seksualnych zostało uchylonych.
Materiał został sporządzony na podstawie wypowiedzi amerykańskich polityków, dekretów Donalda Trumpa i publikacji agencji Reuters, Axios i Washington Post. CNN, New York Post, The Wall Street Journal.