Naukowcy odkryli, że pochylenie ciała pod kątem 30 stopni z głową skierowaną w dół może zmienić percepcję czasu, zgodnie z do Psychologii dzisiaj. Efekt ten zaobserwowano już wcześniej u astronautów, którzy spędzali długi czas w stanie mikrograwitacji. Badania wykazały w szczególności, że podczas lotów kosmicznych ludzie mają tendencję do przesadnego wydłużania czasu trwania krótkich odcinków czasu. Naukowcy zasugerowali, że zmiany te są związane z zaburzeniem w ciele zmysłu sygnałów wewnętrznych, takich jak bicie serca i oddech.
W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Perception sprawdzono wpływ pozycji ciała na zmysł czasu bez konieczności wysyłania ludzi w kosmos. W badaniu wzięło udział 16 uczniów, którzy wykonali zadania na czas. Oceniano czas potrzebny do pojawienia się postaci na ekranie przed i po 30 minutach pozostawania w pozycji głową w dół. Naukowcy rejestrowali dokładność, współczynnik i zmienność odpowiedzi. Diagram przedstawiający osobę leżącą na. Zdjęcie: Nicolas Davidenko
Wyniki pokazały, że uczniowie popełniali więcej błędów w trakcie wykonywania zadania po przechyleniu ciała. Znacznie przeszacowali czas trwania krótkich okresów czasu w porównaniu z wynikami eksperymentów. Naukowcy doszli do wniosku, że takie zmiany fizjologiczne mogą przypominać efekty mikrograwitacji obserwowane u astronautów.
Tego typu eksperymenty otwierają nowe możliwości badania wpływu warunków kosmicznych na organizm bez konieczności przeprowadzania kosztownych misji kosmicznych. Pozwoli nam to przeanalizować związek między fizjologią a percepcją czasu nie tylko w przestrzeni, ale także w środowiskach wirtualnych lub innych szczególnych okolicznościach.
Przypomnijmy, że wcześniej pisaliśmy o tym, jak sieci społecznościowe wpływają na nasz nastrój>
Source