27 stycznia w kalendarzu kościelnym upamiętnia się przeniesienie relikwii św. Jana Chryzostoma, co jest jednym z najwybitniejszych kazań. Święty ten był patriarchą Konstantynopola i zasłynął dzięki swoim dziełom teologicznym i kazaniem – pisze portal IZ. Jego relikwie przeniesiono z Comanus Pontus do Konstantynopola w połowie V wieku. Stało się to symbolem pojednania i przywrócenia harmonii w Kościele, co głosił Jan Chryzostom.
Jutro, zgodnie z popularnymi tradycjami, obowiązują pewne zakazy. W szczególności nie zaleca się mycia włosów, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Powinieneś także powstrzymać się od dawania prezentów i pracy ze skórą, ponieważ może to prowadzić do negatywnych konsekwencji. W tym dniu zwyczajem jest wspominanie zmarłych bliskich, przygotowywanie potraw pogrzebowych i odwiedzanie cmentarzy, aby zostawić część jedzenia.
Obserwacje pogody kojarzą się ze znakami ludowymi. Na przykład, jeśli rano na oknach zauważalna jest kondensacja, należy spodziewać się ocieplenia. Biały księżyc zwiastuje mróz, a chmury poruszające się pod wiatr wskazują na nadejście opadów śniegu. W przeszłości pomagało to chłopom przewidywać żniwa i planować prace na polu.
27 stycznia zapadnie także w pamięć wielu wydarzeń historycznych. W 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, który symbolizował koniec tragedii Holokaustu. Dzień ten stał się Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście, ogłoszonym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Również tego dnia po raz pierwszy ukazało się pełne wydanie „Kobzaru” Tarasa Szewczenki i podpisano porozumienie o wycofaniu wojsk amerykańskich z Wietnamu.
Przypomnijmy, że pisaliśmy wcześniej, że 26 stycznia przypada obchodzony i jakie zakazy obowiązują w tym dniu>
Source