Ponowne zagotowanie wody z kranu, butelkowanej, mineralnej i źródlanej może zmienić jej skład chemiczny kompozycja. O tym, czy można pić taki płyn, przeczytasz w materiale z TSN.ua.
Woda jest niezbędnym zasobem dla człowieka. Często jednak gotuje się go, aby zabić znajdujące się w nim wirusy i bakterie. Często w czajniku pozostaje niewielka ilość płynu, więc osoba po prostu dodaje więcej i ponownie gotuje wodę.
Co się dzieje podczas ponownego gotowania
Dlaczego ponowne Czy po zagotowaniu zwykłej wody pitnej, mineralnej lub źródlanej zmienia się jej skład? Dzieje się tak, ponieważ w trakcie tego procesu część wody uwalnia się do atmosfery w postaci pary wodnej, w której gromadzą się pozostałości chemiczne.
Jeśli używasz czystej wody pitnej, takiej jak uwolnienie nie powoduje problemów zdrowotnych. Jeśli jednak zagotujesz zbyt twardą wodę, wewnątrz czajnika utworzy się kamień i biały osad.
Jeśli jednak zagotujesz ponownie wodę z dużą zawartością wapnia (woda mineralna, woda twarda), ludzie mogą mieć problemy zdrowotne. W szczególności mogą pojawić się kamienie żółciowe i nerkowe, miażdżyca lub zapalenie stawów.
Czy ponowne gotowanie może wpłynąć na smak napoju?
Ponowne gotowanie może faktycznie zmienić smak herbaty lub kawy, gdy dodasz do nich tę wodę. Dzieje się tak dlatego, że słodka woda zawiera dużą liczbę pęcherzyków. Pod wpływem ciepła rozpuszczone gazy nieznacznie zwiększają jej kwasowość, co pomaga lepiej oddzielić cząsteczki aromatyczne.
Niektórzy twierdzą, że przegotowana woda w ogóle nie ma smaku. Dlatego do herbaty lub kawy lepiej jest dodać świeżej wody, która nie była gotowana dwa razy.