Meksyk nie chciał przyjąć samolotu deportującego migrantów ze Stanów Zjednoczonych. Kraj odrzucił prośbę administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.
Poinformował o tym RBC-Ukraina powołując się na agencję Reuters.
Poinformowano, że amerykańskie samoloty wojskowe przeprowadziły dwa loty do Gwatemali 24 stycznia z udziałem około 80 migrantów z każdej strony. USA nie zrealizowały planu lądowania samolotu transportowego C-17 w Meksyku. Kraj odmówił wydania pozwolenia na lądowanie samolotu.
Imigranci są deportowani samolotami wojskowymi, ponieważ jest to część planu działania Pentagonu w odpowiedzi na ogłoszenie stanu wyjątkowego przez Trumpa.< /p>
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku ogłosiło, że kraj ten ma „potworne stosunki” ze Stanami Zjednoczonymi, współpracuje w polityce imigracyjnej i wita Meksykanów „z otwartymi ramionami”.
Wcześniej, Trump ogłosił decyzję Sądu Najwyższego o wprowadzeniu zakazu granicy z Meksykiem, gdzie wysłano dodatkowy tysiąc żołnierzy.
Deportacja migrantów ze Stanów Zjednoczonych
Przypominamy, że program masowych deportacji był jedną z głównych obietnic wyborczych Donalda Trumpa. Biały Dom ogłosił wczoraj, że Stany Zjednoczone rozpoczęły deportację nielegalnych imigrantów.
Trump podpisał również rozporządzenie wykonawcze zakazujące wydawania dokumentów poświadczających obywatelstwo amerykańskie dzieciom urodzonym w Stanach Zjednoczonych, których rodzice przebywają tam nielegalnie w Stanach Zjednoczonych lub w sytuacjach, gdy matka przebywa tymczasowo w Stanach Zjednoczonych, np. na podstawie wizy, a ojciec nie jest obywatelem. Sąd natychmiast zablokował dekret Trumpa.
Według „The New York Times” Stany Zjednoczone zawiesiły szereg programów przyjmowania imigrantów. Dotyczy to oczywiście ukraińskich uchodźców.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.