Każdy, kto kiedykolwiek spędził czas we wsi, prawdopodobnie zna poranne pianie koguta.
Poinformował o tym „URA-Inform” powołując się na Ukr.media.
Głośny „ „Kukuruku” o 5 rano to nie tylko dźwięk, ale prawdziwy rytuał. Ale dlaczego ptak to robi?
Po pierwsze, krzyk jest sposobem na zadeklarowanie swojego przywództwa. Kogut zaznacza granice swojego terytorium i potwierdza swoją dominację. Gdyby nie piał, inne koguty przekraczałyby jego terytorium, co nieuchronnie prowadziłoby do częstych potyczek.
Ale to nie wszystko. Pianie jest ostrzeżeniem dla rywali i drapieżników. Głośny głos mówi: „Ja tu rządzę i lepiej nie ruszać moich kurczaków”. Jeżeli w nocy kogut zaczyna pieć, może to być sygnał alarmowy – na podwórko wszedł nieproszony gość, na przykład lis. W takich przypadkach jego krzyk jest powodem do sprawdzenia kurnika.
Dlaczego koguty pieją tak wcześnie? Wszystko zależy od zegara biologicznego. Nie kierują się one kierunkiem słońca, lecz wewnętrznymi rytmami. Dla koguta godzina 5 rano to idealna pora, żeby rozpocząć nowy dzień i obudzić wszystkich dookoła.
Ciekawostka: kogut sam nie słyszy własnego piania. Jego głos osiąga poziom 100 decybeli, ale miękka tkanka w pobliżu kanału słuchowego chroni błony bębenkowe. Dlatego hałas przeszkadza wszystkim dookoła, z wyjątkiem samego winowajcy.
Przypomnijmy, że już wcześniej donoszono, dlaczego współczesne toalety są prawie wszystkie białe: i nie chodzi tu tylko o względy estetyczne.