Według Ministerstwa Zdrowia Ukrainy w tygodniu od 13 do 19 stycznia 2025 r. ponad 10 osób zachorowało na COVID-19. z grypą, ostrymi infekcjami wirusowymi dróg oddechowych i COVID-19. Połowa z nich to dzieci. Jak pisze IZ, w wyniku powikłań wywołanych tymi chorobami odnotowano przypadki śmiertelne.
Sytuacja występowania
Ogółem w podanym okresie lekarze wykryli COVID-19 u 341 dorosłych i 31 dzieci . Z powodu powikłań wywołanych grypą, ostrymi infekcjami wirusowymi dróg oddechowych i koronawirusem hospitalizowano 3284 osoby. Spośród nich 1411 to osoby dorosłe, a 1873 to dzieci.
Niestety, dwie osoby zmarły na skutek powikłań po grypie – w obwodach chmielnickim i iwanofrankowskim. Zanotowano również pięć zgonów spowodowanych COVID-19. Wszyscy zmarli nie otrzymali szczepień ochronnych.
-block-heading”>Sytuacja regionalna
Nieznaczne przekroczenie progu epidemii odnotowano jedynie w obwodzie tarnopolskim. W 16 regionach Ukrainy lekarze potwierdzili występowanie wirusów grypy typu A i B.
Sezon epidemii grypy i ostrych infekcji wirusowych układu oddechowego trwa od 30 września 2024 r. Od początku sezonu na Ukrainie 1 819 714 osób zachorowało na grypę, ostre infekcje wirusowe układu oddechowego i COVID-19. Jest to o 20,5% mniej niż w roku ubiegłym, ale ryzyko pozostaje wysokie, zwłaszcza dla osób z grup ryzyka.
Jak chronić się przed grypą i COVID – 19
Ministerstwo Zdrowia zauważa, że szczepienie pozostaje najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie i COVID-19. Szczepienia coroczne są szczególnie zalecane osobom z chorobami przewlekłymi, osobom starszym i pracownikom służby zdrowia.
Należy pamiętać, że szczepionka przeciwko grypie nie zapewnia ochrony przed COVID-19 i odwrotnie. Jednakże oba szczepienia można wykonać w tym samym czasie lub w krótkim odstępie czasu.
Do 19 stycznia 2025 roku na Ukrainie zaszczepiono przeciwko grypie 105 164 osoby. Szczepienia przeciwko COVID-19 pozostają bezpłatne i można je uzyskać u lekarza rodzinnego. Szczepionka przeciwko grypie jest dostępna w aptekach i można ją nabyć na własny koszt.