Co to oznacza, gdy drętwieją Ci ręce?
Drętwienie palców jest częstym objawem, który może wskazywać na różne zjawiska fizjologiczne i patologiczne stwierdza. Może być tymczasowy i nieszkodliwy lub sygnalizować poważną chorobę wymagającą interwencji lekarskiej.
Możliwe przyczyny drętwienia palców
-
Krążenie krwi
Drętwienie palców jest często wynikiem słabego krążenia. Może to być spowodowane przez kilka czynników, m.in.: długotrwały ucisk na ramię, ucisk naczyń krwionośnych, różne stany patologiczne wpływające na krążenie krwi. W normalnych warunkach krew powinna krążyć swobodnie, dostarczając tkankom niezbędną ilość tlenu i składników odżywczych. W przypadku zaburzeń krążenia krwi występuje niedobór tlenu, co prowadzi do uczucia odrętwienia.
Do przyczyn zaburzeń krążenia należy zaliczyć:
-
Miażdżyca. Choroba, w której blaszki cholesterolu odkładają się na ścianach naczyń krwionośnych, zwężając ich światło i utrudniając przepływ krwi. Może to prowadzić do drętwienia palców, zwłaszcza w przypadkach, gdy zaatakowane zostają naczynia krwionośne doprowadzające krew do dłoni.
-
Zakrzepica. Zatkane naczynie krwionośne może prowadzić do słabego krążenia w kończynach i powodować drętwienie.
-
Słabe krążenie spowodowane długotrwałym siedzeniem lub leżeniem: Często osoby pracujące w biurze lub spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej lub leżącej mają trudności z oddychaniem. długiego czasu spędzonego przed komputerem nie należy zmieniać pozycji, ponieważ może to prowadzić do ucisku naczyń krwionośnych i czasowego zaburzenia krążenia krwi w dłoniach.
Jeśli drętwienie palców występuje po wysiłku fizycznym lub po dłuższym przebywaniu w niewygodnej pozycji, może to być zjawisko przejściowe. Jeśli jednak objawy utrzymują się przez dłuższy czas, może to wskazywać na poważne problemy z krążeniem, wymagające interwencji lekarskiej.
-
Zaburzenia układu nerwowego
-
Choroby nerwów. Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia jest zespół cieśni nadgarstka, w którym nerw środkowy biegnący przez wąski tunel w nadgarstku ulega uciskowi. Prowadzi to do utraty czucia w palcach.
-
Neuropatia cukrzycowa. Osoby chore na cukrzycę często doświadczają uszkodzeń nerwów z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi. Może to prowadzić do utraty czucia w rękach i nogach.
- Osteochondroza szyjna. Zmiany w kręgosłupie, szczególnie w okolicy szyjnej, mogą powodować ucisk na korzenie nerwowe prowadzące do dłoni, prowadząc do drętwienia palców. Stanowi temu często towarzyszy ból szyi i głowy.
Nerwy przenoszące sygnały z mózgu do dłoni mogą zostać uszkodzone lub ściśnięte w wyniku urazu, stanu zapalnego lub choroby, zakłócając normalne przekazywanie sygnału , co prowadzi do drętwienia.
-
Choroby kręgosłupa
Kręgosłup szyjny odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych do rąk. Problemy z kręgami szyjnymi mogą mieć bezpośredni wpływ na nerwy zachodzące w kończynach. Na przykład:
-
Przepuklina dysku. W przypadku przepukliny dysku w odcinku szyjnym kręgosłupa, część dysku może przeciekać i uciskać korzenie nerwowe, co powoduje ból, osłabienie i drętwienie rąk, zwłaszcza palców.
-
Osteochondroza. Jest to choroba zwyrodnieniowa, w której zmniejsza się wysokość krążków międzykręgowych, co prowadzi do ucisku nerwów. Osteochondroza może powodować ból i drętwienie ramion, zwłaszcza w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak ćwiczenia lub stres.
Schorzenia kręgosłupa często wymagają specjalistycznego leczenia, które może obejmować farmakoterapię, fizjoterapia, a nawet operacja.
-
Zespół cieśni nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka)
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, w którym nerw pośrodkowy ulega uciskowi w nadgarstku, gdzie przechodzi przez wąski kanał utworzony przez kości i więzadła. Nerw ten odpowiada za czucie w palcach, dlatego jego ucisk powoduje objawy takie jak drętwienie, mrowienie, osłabienie i ból palców, szczególnie kciuka, palca wskazującego i środkowego.
Zespół ten często rozwija się u osób, które spędzają dużo czasu przy komputerze, wykonują monotonną pracę rękoma lub mają skłonność do fizycznego obciążania nadgarstka. Leczenie polega na zmianie nawyków pracy, noszeniu specjalnych bandaży lub ortez, a w niektórych przypadkach na zabiegu chirurgicznym.
-
Choroba Raynauda
Zjawisko Raynauda to choroba, w której dochodzi do skurczu małych naczyń krwionośnych dostarczających krew do palców rąk (a czasem rąk i nóg). Może to doprowadzić do przejściowego spadku krążenia krwi, któremu towarzyszy odrętwienie i zmiany koloru skóry (zabarwienie na biało lub niebieskawo). Choroba Raynauda jest często reakcją na zimno lub stres. Choroba ta częściej występuje u kobiet i może mieć charakter pierwotny lub wtórny (w stosunku do takich chorób jak twardzina układowa lub toczeń rumieniowaty układowy). Leczenie choroby Raynauda polega na leczeniu czynników wyzwalających (np. unikaniu zimna) i przyjmowaniu leków łagodzących objawy. krążenie krwi.
-
Neuropatia obwodowa
Neuropatia obwodowa to uszkodzenie nerwów obwodowego układu nerwowego, które może powodować utratę czucia, drętwienie, ból i mrowienie w kończynach. Choroba ta często występuje u osób chorych na cukrzycę, alkoholizm lub w wyniku urazu. Neuropatia obwodowa może być jedną z przyczyn drętwienia palców. Leczenie polega na kontrolowaniu choroby podstawowej, a także stosowaniu leków łagodzących objawy.
-
Awitaminoza
< /li>
Niedobór witamin i minerałów może również powodować drętwienie palców. Na przykład niedobór witamin z grupy B (szczególnie B12) może prowadzić do problemów z układem nerwowym, powodując drętwienie rąk, nóg i innych części ciała. Witamina D i wapń są również ważne dla prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, a ich niedobory mogą powodować podobne objawy.
Diagnozowanie drętwienia palców
Aby ustalić dokładną przyczynę drętwienia palców konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania. Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować pacjenta do neurologa, kardiologa, endokrynologa lub reumatologa, w zależności od podejrzewanej przyczyny. Mogą zostać zlecone następujące badania:
-
Analiza kliniczna moczu i krwi, która pozwoli ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta.
- < p>Badanie USG, echoencefalografia, MRI mózgu pozwalają na identyfikację czynników uszkadzających na etapie ich powstawania, jak i w poważniejszych przypadkach.
-
Elektrokardiogram ma na celu określenie stanu mięśnia sercowego.
-
Zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa szyjnego i piersiowego ujawnią możliwe uwięźnięcie naczyniowe lub nerwowe.
-
Miografia pozwala ocenić funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.
-
Dopplerografia służy do oceny drożności tętnic.
Leczenie drętwienia palców
Leczenie drętwienia palców zależy od zidentyfikowanej przyczyny. Można zastosować następujące metody:
-
Terapia lekowa – przepisywanie leków w celu poprawy krążenia krwi, złagodzenia stanu zapalnego, przywrócenia przewodnictwa nerwowego.
-
Fizjoterapia – metody mające na celu poprawę krążenia krwi i łagodzenie skurczów mięśni.
-
Ćwiczenia fizjoterapeutyczne – specjalne ćwiczenia mające na celu przywrócenie funkcji dłoni i palców.
-
Interwencja chirurgiczna. W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, może być zalecone leczenie operacyjne (np. w przypadku zespołu cieśni nadgarstka).