20 stycznia Korea Południowa oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie prac nad własnym systemem obrony przeciwrakietowej system obronny, który ma chronić przed silnym ostrzałem artyleryjskim ze strony KRLD. Zakończenie prac zaplanowano na rok 2028.
Poinformowała o tym stacja RBC-Ukraina, powołując się na Yonhap.
Państwowa agencja ds. zaopatrzenia w broń Republiki Korei Północnej poinformowała, że nowy system obrony przeciwrakietowej będzie podobny do izraelskiego systemu „Zalizny Dome” i ma chronić kraj przed zagrożeniami artyleryjskimi ze strony Korei Północnej.
Rząd Korei Północnej planuje przeznaczyć 479,8 miliarda wonów w sprawie rozwoju systemu obrony przeciwrakietowej. (329 milionów dolarów amerykańskich).
Według Administracji Programu Zamówień Obronnych (DAPA) system obrony przeciwrakietowej niskiego pułapu (LAMD) zostanie zaprojektowany tak, aby przechwytywać pociski artyleryjskie w ciągu godziny.
Południowokoreańskie wojsko twierdzi, że jest to część planu, zwiększyć swoje możliwości obrony powietrznej w Seulu, ponieważ Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna ma liczne instalacje artylerii dalekiego zasięgu zlokalizowane na szerokim obszarze w rejonie stolicy, gdzie mieszka połowa z 51 milionów ludzi mieszkańców kraju.
DAPA poinformowała również, że nowy system pomoże chronić najważniejsze obiekty wojskowe w Korei Północnej przed zagrożeniem ze strony północnokoreańskiej artylerii. Ponadto departament dodał, że wspiera również szybką rozbudowę innych systemów.
Grafika przedstawia koncepcyjną reprezentację nowego niskiego -wysokościowy system obrony przeciwrakietowej w Piwdennej Korei (zdjęcie: Yonhap)
W projekcie wezmą udział Państwowa Agencja Rozwoju Obrony i północnokoreańskie firmy zbrojeniowe, takie jak LIG Nex1 Co., Hanwha Aerospace Co. i Hanwha Systems Co.
Przewidujemy, że w maju 2023 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosi, że Korea Południowa dostarczy Kijowowi sprzęt obronny, taki jak systemy przeciwlotnicze, w celu odpierania rosyjskich ataków.
Warto tutaj zauważyć, że Korea Południowa jest znaczącym eksporterem broni. Kraj ten wykluczył na razie możliwość wysłania śmiercionośnej broni jako części pomocy dla Ukrainy, powołując się na powiązania biznesowe z Rosją i wpływy Moskwy na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, która jest pod coraz większą presją ze strony Waszyngtonu i Europy w sprawie dostaw broni.
>
Ale w kwietniu 2023 r. prezydent Korei Południowej Yun Seok-yul wskazał na możliwość zmian w stanowisku kraju w sprawie udzielenia pomocy Ukrainie.
Tak, w ZMI, raz po raz, istnieje zagrożenie dla wojska Agencje współpracy KRLD i Federacji Rosyjskiej poinformowały, że Seul może dostarczyć Ukrainie systemy obrony powietrznej i pociski kalibru 155 mm. Nie ma na to potwierdzenia.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.