< /i>
Globalny rynek pracy wciąż ulega zmianom pod wpływem technologii, wyzwań środowiskowych i globalnych zmian gospodarczych. W nowym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego na temat przyszłości miejsc pracy 2025 przedstawiono trendy, które będą kształtować popyt na najlepsze kwalifikacje do 2030 r. — pisze WomanEL.
TreśćGłówne trendy na rynku pracyNajważniejsze umiejętności, na które będzie zapotrzebowanie do 2030 r.Nowe obiecujące umiejętnościDlaczego firmy inwestują w szkolenia? Rola Umiejętności miękkie i twarde Najważniejsze umiejętności, które będą potrzebne na rynku pracy do 2030 roku. Źródło: pinterest.com
Główne trendy w pracy rynek
Według badania do 2030 r. 39% obecnych umiejętności pracowników nie będzie już istotnych. Wymusza to na firmach aktywne wdrażanie programów przekwalifikowania (przekwalifikowania) oraz szkoleń zaawansowanych, które pozwolą pracownikom zaadaptować się do nowych warunków.
W 2024 r. 50% pracowników ukończyło już szkolenia w ramach takich programów, co znacząco przekracza dane za 2023 r. .
Najważniejsze umiejętności, na które będzie zapotrzebowanie do 2030 roku
Najwyżej ocenione zostało myślenie analityczne, które 7 na 10 pracodawców uznało za niezwykle ważne. Inne umiejętności, które stają się kluczowe:
• Odporność, elastyczność i zdolność adaptacji.
• Przywództwo i wpływ społeczny.
• Myślenie kreatywne.
• Motywacja i samoświadomość.
• Znajomość technologii, w tym umiejętność korzystania z narzędzi cyfrowych.
• Empatia i umiejętności interpersonalne niezbędne do pracy w zespole.
>Globalny rynek pracy wciąż ulega zmianom pod wpływem technologii, wyzwań środowiskowych i globalnych zmian gospodarczych. Źródło: pinterest.com
Nowe umiejętności, na które warto zwrócić uwagę
Niektóre umiejętności, które zyskują na popularności, ale jeszcze nie są dominujące, to:
• Cyberbezpieczeństwo i sieciowanie – w celu ochrony systemów cyfrowych.
• Odpowiedzialność za środowisko – ważna dla sektorów energetyki i zarządzania zasobami.
• Obywatelstwo globalne – związane z wyzwaniami klimatycznymi i współzależnością biznesową.
< h2 id =" %d1%87%d0%be%d0%bc%d1%83-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d1%96%d1 % 97- %d1%96%d0%bd%d0%b2%d0%b5%d1%81%d1%82%d1%83%d1%8e%d1%82%d1%8c-%d1%83-% d0%bd%d0%b0%d0%b2%d1%87%d0%b0%d0%bd%d0%bd%d1%8f"Dlaczego? firmy inwestują w szkolenia?
Pracodawcy uważają, że głównymi celami takich inwestycji są:
• Zwiększenie produktywności.
• Poprawa konkurencyjności.
• Utrzymanie cennych talentów.
Rola umiejętności „miękkich” i „twardych”
Eksperci zauważają, że kompetencje technologiczne należy łączyć z cechami ludzkimi. Umiejętności związane z wytrzymałością fizyczną czy kontrolą jakości tracą na znaczeniu ze względu na automatyzację i wprowadzenie sztucznej inteligencji.
Rynek pracy przyszłości to ciągła adaptacja do zmian, rozwój elastyczności i poszukiwanie równowaga między wiedzą techniczną a kompetencjami społecznymi. Pracownicy, którzy reagują na te wyzwania w odpowiednim czasie, pozostaną poszukiwani i konkurencyjni.
Dowiedz się, jak zbudować udaną karierę w 2025 r.: ważne kroki dla kobiet.
Źródło informacji