Opinia Pierwsze dwa tygodnie 2025 roku stały pod znakiem korekty w branży kryptowalut. Jednak na początku trzeciego roku inwestorzy kryptowalutowi ożywili się, co doprowadziło do wzrostu wartości większości monet. Najważniejszym powodem są opublikowane dane o inflacji w USA za grudzień.
Bitcoin
< Proszę kliknąć tutaj Wartość bitcoina wzrosła o 7,4% w tygodniu od 10 do 17 stycznia 2025 r. Pozwoliło to największej kryptowalucie pod względem kapitalizacji ponownie przekroczyć granicę 100 000 USD. Pierwsza połowa tygodnia nie była jednak tak różowa, gdyż cena BTC spadła poniżej 90 000 USD.
Źródło: tradingview. com
Główny wzrost wartości Bitcoina nastąpił w drugiej połowie tygodnia. Głównym czynnikiem wpływającym na pozytywną dynamikę były dane statystyczne dotyczące inflacji w USA. Wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł trzeci miesiąc z rzędu i wyniósł 2,9%. Co jednak ważniejsze, nastąpił spadek inflacji bazowej, czyli takiej, która nie uwzględnia zmian kosztów żywności i zasobów energetycznych. Wskaźnik spadł w grudniu do 3,2% po tym, jak przez trzy miesiące utrzymywał się na poziomie 3,3%. To właśnie spadek inflacji bazowej wywołał optymizm wśród inwestorów kryptowalutowych.
A platforma analityczna IntoTheBlock wypróbowana obalić dotychczasowy stereotyp, według którego Bitcoin charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością. Według strony, w ciągu ostatnich trzech miesięcy cena BTC zmieniała się wolniej niż w przypadku wielu spółek technologicznych. PayPal, AMD i Nvidia okazały się bardziej zmienne niż Bitcoin.
Mimo że cena Bitcoina nie zmienia się już tak szybko jak kiedyś, platforma analityczna CryptoQuant uważa, że wartość największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji na koniec 2025 r. wyniesie od 145 tys. do 249 tys. dolarów, co stanowi kwotę wyższą o 42–145% od obecnych wartości. Platforma uważa, że głównymi czynnikami przemawiającymi za tym punktem widzenia są łagodzenie przepisów, polityka pieniężna i zmiany cykliczne.
Według analizy technicznej przewaga ponownie przeniosła się na kupujących. Wskaźniki to potwierdzają. Cena znajduje się powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (oznaczonej na niebiesko), a RSI rośnie i przekracza 50. Najbliższy poziom oporu dla BTC to historyczny szczyt na poziomie 108 364 dolarów, a wsparcie to minimum z poprzedniego tygodnia, 89 164 dolarów.
Źródło: tradingview. com
Wskaźnik strachu i chciwości wzrósł o 25 punktów w porównaniu z zeszłym tygodniem. Obecna wartość wynosi 75. Wskazuje to na przewagę chciwości nad strachem w nastrojach inwestorów kryptowalut.
Ethereum
Ether zyskał 3,18% w ciągu ostatnich siedmiu dni. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, druga połowa tygodnia była lepsza niż pierwsza dla ETH. Podczas handlu w poniedziałek 13 stycznia ETH spadł poniżej 3000 USD po raz pierwszy od 9 listopada 2024 r., ale później straty zostały odrobione.
Źródło: tradingview. com
Po pierwsze, wzrost wartości wiąże się z wycofywaniem etheru z giełd kryptowalutowych. Inwestorzy wydawali się być bardziej zainteresowani gromadzeniem ETH niż obrotem tymi aktywami. W sumie od 10 do 16 stycznia z giełd wycofano Ether o wartości 360,78 mln USD.
Źródło: coinglass. com
Jednocześnie w ciągu ostatnich trzech sesji giełdowych można było zaobserwować pozytywny trend w przypadku spotowych ETF-ów na ETH. Od 14 do 16 stycznia napływ środków do funduszy notowanych na ETH wyniósł 227,52 miliona dolarów.
Źródło: sosovalue. com
Zespół Ethereum sam podjął decyzję o czasie aktualizacji Pectra. Powinno to nastąpić na początku lub w połowie marca. Aktualizacja zostanie wdrożona w sieci testowej Sepolia 12 lutego, a w sieci testowej Holesky 19 lutego.
Z punktu widzenia analizy technicznej Ethereum znajduje się w przeważającej tendencji spadkowej. Świadczy o tym cena znajdująca się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Jednocześnie wskaźnik stochastyczny od 9 do 13 stycznia dał taki sygnał, jak „bycza dywergencja”, co przemawia na korzyść kupujących. W ciągu ostatnich czterech dni cena ETH wzrosła o ponad 400 dolarów. Aktualny poziom oporu wynosi 3474,3 USD, a poziom wsparcia to 2919,5 USD.
Źródło: tradingview. com
Ripple
Cena Ripple'a wzrosła o ponad 40% od 10 do 17 stycznia. Spowodowało to wzrost ceny do 3,3 dolara. Na wielu giełdach, takich jak Bitstamp, Bybit i Coinbase, kryptowaluta Ripple osiągnęła swój najwyższy poziom w historii. Na giełdzie Binance moneta XRP zbliżyła się do swoich szczytów ze stycznia 2018 r.
Źródło: tradingview.com
Jednym z głównych powodów wzrostu wartości Ripple'a było ogłoszenie przez największy amerykański bank inwestycyjny JP Morgan informacji o ETF-ach spot dla tej kryptowaluty. Według przedstawicieli instytucji kredytowej, fundusze ETF oparte na XRP odniosą spory sukces i będą w stanie przyciągnąć od 4 do 8 miliardów dolarów. Informację tę udostępnił Matthew Sigel, szef działu badań aktywów cyfrowych w firmie inwestycyjnej VanEck.
Co ciekawe, platforma prognostyczna Polymarket szacuje prawdopodobieństwo zatwierdzenia spot Ripple ETF w 2025 r. na 70%.
Źródło: polymarket. com
Na cenę XRP miał również wpływ wzrost liczby dużych transakcji (ponad 1 milion dolarów). 15 stycznia liczba ta osiągnęła 341. Informacja udostępnione przez kryptoanalityka Alego Martineza.
Innym katalizatorem wzrostu był nowy rekord liczby otwartych pozycji — liczby instrumentów pochodnych XRP w obiegu na giełdach kryptowalut. 16 stycznia liczba ta osiągnęła 7,61 mld USD. Wskazuje to na bezprecedensowy popyt na Ripple ze strony inwestorów kryptowalutowych.
Źródło: coinglass.com
Z punktu widzenia analizy technicznej Ripple znajduje się w trendzie wzrostowym. Potwierdza to fakt, że cena znajduje się powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). W tym samym czasie wskaźnik ADX wynosi zaledwie nieznacznie ponad 20 – trend jest jeszcze dość słaby i znajduje się w powijakach. Obecne poziomy wsparcia i oporu wynoszą odpowiednio 2,9055 USD i 3,4 USD.
Źródło: tradingview. com
Wnioski
Kryptowaluty zaczęły więc rosnąć. Jednak w przypadku większych monet sytuacja wygląda inaczej. Na rynku Ethereum nadal dominują niedźwiedzie, Bitcoin zmierza ku historycznemu szczytowi, a trend wzrostowy Ripple'a jeszcze się nie ugruntował.
Niniejszy materiał i zawarte w nim informacje nie stanowią indywidualnej ani jakiejkolwiek innej rekomendacji inwestycyjnej. Poglądy redaktorów mogą nie być zgodne z opiniami portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media