Waleria Fedyakina, znana pod własną marką „Bitmama”, jest oskarżona o defraudację funduszy na dużą skalę , wliczając dirhamy i bitcoiny, warte około 2,2 miliarda rubli. Jak wynika z materiałów sprawy karnej wszczętej przeciwko Fedyakinie za kradzież 2,2 miliarda rubli, oskarżony oferował inwestorom inwestycje w kryptowalutę z obietnicą wysokich zysków, po czym środki inwestorów zniknęły. Według doniesień mediów wśród ofiar w tej sprawie są jeden z założycieli Yoty, dyrektor generalny firmy Antares Evgeny Roitman, zastępca dyrektora generalnego firmy Ruscontractor Michaił Westerfried i główny inwestor Gagik Gulakyan.
„Materiały sprawy mówią, że szkody w jednym epizodzie wynoszą około 800 milionów rubli, a łączna kwota szkód poniesionych przez inwestorów może wynieść około 2,2 miliarda rubli” – wyjaśnili TASS funkcjonariusze organów ścigania dziennikarze.
Fedyakina został oskarżony na podstawie części 4 art. 159 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej „oszustwo popełnione przez zorganizowaną grupę osób na szczególnie dużą skalę”, za które maksymalna kara przewiduje do 10 lat więzienia i grzywnę do 1 miliona rubli. W środę, 15 stycznia, po ogłoszeniu aktu oskarżenia w sądzie Presnieńskim w Moskwie, oskarżona nie przyznała się do winy.
We wrześniu 2023 roku Valeria Fedyakina zwróciła się do opinii publicznej w piśmie do dyrektora wykonawczego Indefi Banku Siergieja Mendelejewa, w którym napisała, że uważa się za pokrzywdzoną. Według Bitmamy została okradziona i wrobiona przez anonimowych uczestników wydarzeń.
Wcześniej zespół analityków BitOK powiedział Bits.media o odkryciu adresów kryptograficznych i transakcji związanych z działalnością oskarżonego, co pokazało, że nadawca miał zamiar nie tylko ukryć pierwotne źródło wpływów, ale również skomplikować procedurę ich śledzenia.
Warto zauważyć, że od aresztowania Fediny we wrześniu 2023 r. ujawniona przez organy ścigania kwota początkowych szkód obciążających Bitmamę spadła trzykrotnie – z 6,7 miliarda do 2,2 miliarda
Источник: bits.media