За новими правилами пенсія за віком складатиметься з базової та страхової частин.
В Україні готують пенсійну реформу: Міністерство соціальної політики підготувало відповідний законопроєкт, який поки що не потрапив на розгляд парламенту.
Як йдеться у статті УНІАН, головною метою потенційних пенсійних новацій чиновники називають підвищення справедливості у чинній солідарній пенсійній системі. Задля цього законопроєкт вводить такі поняття, як базова та страхова пенсії, а також – пенсійні бали.
Ці бали, за якими розраховуватиметься розмір пенсії, будуть обчислюватися, виходячи зі співвідношення між сумою страхових внесків, сплачених за один місяць страхового стажу конкретного працівника, до суми страхових внесків із середньої заробітної плати в Україні за той же місяць. При цьому за кожен місяць роботи, протягом якого людина отримувала середню заробітну плату, зараховуватиметься 10 балів. Відповідно, якщо платня працівника була більшою за середню по країні, балів буде нараховано більше.
Відео дня
Юрист-волонтер Гарячої лінії Асоціації правників України з питань, пов’язаних із військовою агресією, її наслідками та воєнним станом, адвокат юридичної компанії АРЕС Євгеній Промський пояснив у коментарі УНІАН, як мають працювати нові розрахунки, запропоновані міністерством.
“Бал – це аналог коефіцієнту заробітної плати (який розраховується шляхом ділення заробітної плати, яку отримала людина в конкретному місяці, на середню заробітну плату по Україні в тому ж місяці), помноженого на 10. Тобто, концептуально система розрахунку пенсії не змінилась: визначальним для розміру пенсії залишатиметься отримана людиною офіційна заробітна плата та її співвідношення з середньою заробітною платою на момент її виплати”, – зазначив він.
Пенсія за віком, за словами юриста, складатиметься з базової та страхової частин. Розмір базової частини пенсії становить 30% мінімальної заробітної плати в Україні після відрахування податків.
Розмір же страхової частини пенсії за віком визначається шляхом множення суми накопичених пенсійних балів особи на вартість одного балу. Промський наголошує, що кількість балів є індивідуальним показником, який залежатиме безпосередньо від отримуваного заробітку. А ось вартість балу – фіксована цифра, яка буде однаковою для всіх пенсіонерів. Її визначатиме Кабмін.
Наскільки це вплине на розмір пенсії? Промський акцентує на тому, що держава залишила за собою фактичний контроль за визначенням розміру пенсії шляхом встановлення вартості одного балу.
“Чим вище оцінять один бал, тим вищими будуть пенсії. Низька оцінка одного балу не дозволить розраховувати на їх підвищення. Крім того, за рахунок щорічного перегляду вартості одного балу держава зможе регулювати загальне підвищення пенсій. Станом на зараз, не знаючи вартості одного балу, дати відповідь на питання, як зміняться пенсії, неможливо”, – сказав адвокат.
Пенсійна реформа в Україні – останні новини
Міністерство соціальної політики у грудні оприлюднило законопроєкт про пенсійну реформу. У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що він має на меті підвищити справедливість та достатність розмірів пенсій у солідарній пенсійній системі.
Індексацію пенсій в Україні проведуть у березні 2025 року, як це і передбачає закон. Перерахунок здійснять відповідно до рівня інфляції від 13 до 17%, розповідала народний депутат, викладач та громадський діяч Леся Забуранна.