Indie planują zakazać rozładunku ropy naftowej z tankowców, które zostały umieszczone na liście sankcji USA ze względu na ich udział w transporcie rosyjskich ładunków. Oświadczył to wysoki rangą urzędnik indyjskiego rządu, który chciał pozostać anonimowy, pisze Bloomberg.
►Czytaj strona “Minfina” na Facebooku: główne wiadomości finansowe
Zakaz Indii
Powiedział, że tankowce znajdujące się na liście sankcji będą miały zakaz rozładunku towarów. Wyjątek zostanie zrobiony dla statków wyczarterowanych przed 10 stycznia, pod warunkiem, że rozładunek zostanie zakończony do 12 marca.
Indyjskie banki będą wymagać świadectw pochodzenia, aby mieć pewność, że ropa nie pochodzi od dostawców objętych sankcjami USA.
p>
Urzędnik poinformował również, że indyjskie rafinerie prowadzą obecnie negocjacje w sprawie długoterminowych dostaw z krajami Bliskiego Wschodu i mogą wystąpić o dodatkowe ilości w zależności od sytuacji na rynku. Indie rozważają udział państwowych przedsiębiorstw w projekcie Wostok Oil, który również został dotknięty sankcjami.
Jeśli dostawy z Rosji ulegną zmniejszeniu, indyjscy rafinerie ropy naftowej mogą utracić zniżki, z których korzystali.
Urzędnik jest przekonany, że skutki sankcji będą odczuwalne za dwa miesiące, kiedy zakończy się okres przejściowy.
„Dostawy ropy naftowej nie stanowią problemu, ponieważ OPEC dysponuje wolnymi mocami produkcyjnymi wynoszącymi 3 miliony baryłek dziennie, a dostawcy spoza OPEC, tacy jak USA, Kanada, Brazylia i Gujana mogłyby łatwo zwiększyć wolumeny… Ceny ropy naftowej nadal stanowią problem, ale wzrost powyżej 80 USD prawdopodobnie będzie tymczasowy” – powiedział indyjski urzędnik.
Rosja nie przedstawiła jeszcze swojego stanowiska w sprawie nowych sankcji , ale prawdopodobnie znajdzie sposób na dostarczanie ropy do Indii, jest przekonany.
Przypomnijmy
Jak wcześniej napisało Ministerstwo Finansów, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ogłosiły wprowadzenie sankcji przeciwko rosyjskim Gazprom Neft, „Surgutneftegaz” i innym firmom związanym z „cieniową” flotą tankowców, która umożliwia Federacji Rosyjskiej eksport ropy obejścia ograniczeń.
Według komunikatu na stronie internetowej OFAC, na liście sankcyjnej znalazło się 183 statków, głównie tankowce będące częścią floty „cienia”, a także tankowce należące do rosyjskich operatorzy flot.
- Ropa naftowa