W styczniu różnica między kursami kasowymi i oficjalnymi nieznacznie wzrosła.< /strong>
Sytuacja w segmencie bezgotówkowym rynku walutowego jest stabilna. Stan rezerw międzynarodowych Narodowego Banku Polskiego na dzień 1 stycznia 2025 r. osiągnął rekordową wysokość 43,8 mld dolarów, podczas gdy na początku pełnoskalowej inwazji nie przekroczył 30 mld dolarów. USA. Dlatego też Narodowy Bank dysponuje odpowiednimi instrumentami i zasobami, aby utrzymać stabilność rynku walutowego.
Dobitnie pokazał to przykład z grudnia 2024 roku. W grudniu, pomimo znacznego popytu netto na walutę bezgotówkową przy sezonowym wzroście wydatków budżetowych i operacji biznesowych pod koniec roku, hrywna osłabiła się wobec dolara zaledwie o 1%. Kurs hrywny wobec euro pozostał prawie niezmieniony, biorąc pod uwagę umocnienie się dolara amerykańskiego w stosunku do euro na rynkach światowych.
W styczniu oficjalny kurs hrywny wobec dolara w dalszym ciągu spadał, głównie ze względu na wspomniane już czynniki sezonowe. Jednocześnie osłabienie hrywny nie było gwałtowne i w ostatnich dniach nastąpił stopniowy wzrost podaży waluty.
Sytuacja w segmencie gotówkowym rynku walutowego pozostaje pod kontrolą. Nie ma niedoboru waluty ani dużego popytu na walutę obcą. Średnia dzienna wielkość zakupów netto gotówki przez ludność nieznacznie wzrosła – do 57 milionów dolarów. USA w styczniu 2025 r. w porównaniu do 54 mln USD. Stany Zjednoczone w grudniu 2024 r.
System finansowy dysponuje wystarczającą płynnością walutową, w tym gotówką, aby sprostać popytowi klientów na waluty obce. Stan gotówki w kasach banków na dzień 10 stycznia 2025 r. kształtuje się na poziomie ok. 1 mld dolarów. USA, co odpowiada liczbom z 2024 roku.
Jednocześnie w styczniu różnica między kursem kasowym a oficjalnym nieznacznie wzrosła. Jednakże, zdaniem NBU, zjawisko to jest tymczasowe, biorąc pod uwagę znaczną zdolność banków do zaspokajania popytu na gotówkę po kursie zbliżonym do oficjalnego.
Narodowy Bank będzie nadal zapewniał stabilność rynku walutowym, co oznacza, że wahania kursów walutowych będą umiarkowane i nie zagrożą przełamaniem trendu inflacyjnego w 2025 r. i doprowadzeniem inflacji do celu 5% w kolejnych latach.
Ważnym zadaniem dla NBU zamierza utrzymać atrakcyjność instrumentów oszczędnościowych w hrywnie. Obecnie oprocentowanie depozytów hrywienowych i obligacji rządowych przewyższa oczekiwaną inflację. Co więcej, pod koniec 2024 r. wyższe stopy procentowe odpowiednich instrumentów hrywiennych zrekompensowały osłabienie kursu hrywny wobec dolara amerykańskiego o 10,6% i wobec euro o 4%. Narodowy Bank będzie nadal podejmował wysiłki, aby zapewnić atrakcyjność instrumentów oszczędnościowych w walucie krajowej.
Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber.< /p >