W sprzyjających warunkach gospodarczych i militarnych w 2025 roku około 40% wszystkich kredytów hipotecznych udzielonych w ramach programu eOselya może trafić na pierwotny rynek mieszkaniowy. O tym oświadczyła Elena Dmitrieva, pierwszy zastępca prezesa zarządu Globus Banku.
►Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Popyt na rynku pierwotnym
Powołując się na dane Ukrfinżyny, przypomniała, że w ciągu 2024 r. dzięki systemowej reorientacji programu państwowego na rynek pierwotny mieszkań udział kredytów udzielonych na nowe budynki w budowie wzrósł 8-krotnie: z 3% w styczniu do 24% w Grudzień.
Wzrósł także udział mieszkań gotowych na kredyt od deweloperów: z 21% w styczniu do 37% w grudniu.
Jej zdaniem na takie wyniki złożyło się kilka czynników istotne zmiany w programie, w szczególności:
< ul>Rozszerzenie kręgu banków partnerskich programu „eDom” do 11 (na początku programu brało w nim udział zaledwie 5 banków). Ograniczenie maksymalnego wieku zamieszkania do 3 lat, z wyjątkiem pożyczek dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Wzrost liczby uczestników programu wśród deweloperów: na koniec grudnia 2024 r. w programie eHouse akredytowanych było 91 deweloperów i 201 projektów.
„W ubiegłym roku przewidywaliśmy znaczący wzrost liczby transakcji hipotecznych na rynku pierwotnym. I nasze przewidywania okazały się całkowicie uzasadnione. Na koniec grudnia 2024 r. udział rynku pierwotnego w strukturze udzielonych państwowych kredytów hipotecznych w ramach programu eHome wyniósł 24%. Mimo trudnych warunków ekonomicznych, takich jak chociażby przyspieszająca inflacja, w 2024 r. liczba udzielonych kredytów hipotecznych wyniosła ponad 8,5 tys. na łączną kwotę ponad 14,6 mld UAH, co jest najlepszym wskaźnikiem od 2 lat i 3 miesięcy funkcjonowania państwa. „hipoteki preferencyjne” – zauważył bankier.
Ekspert uważa, że w 2025 roku rozwój kredytów hipotecznych, a w szczególności programu „eHome”, zależeć będzie od kilku ważnych czynników:
Czynników ekonomicznych. Mówimy o tempie wzrostu PKB, osiągnięciu równowagi w budżecie państwa dzięki międzynarodowej pomocy finansowej, strategii Narodowego Banku Bułgarii w zakresie stopy dyskontowej jako głównego zabezpieczenia przed deprecjacją hrywny, sytuacji na rynku walutowym, poziom siły nabywczej obywateli itp.
Finansowanie programu „Eoselya”. Według bankiera ważna stała się podjęta przed 2025 rokiem decyzja o dokapitalizowaniu Ukrfinzhilya w związku z emisją krajowych obligacji pożyczkowych rządu na kwotę 20 miliardów hrywien. aktywny rozwój państwowych kredytów hipotecznych w 2025 roku z możliwością udzielania pożyczek w wysokości do 1 miliarda hrywien miesięcznie.
Dalsza poprawa (liberalizacja) warunków programu w zależności od wniosków obywateli.
>
Dynamika budownictwa mieszkaniowego Stopniowa reorientacja eOseli na rynek pierwotny sugeruje, że rządowe kredyty hipoteczne pozwolą deweloperom stopniowo zwiększać tempo budowę ze względu na zwiększoną sprzedaż na etapie budowy.
Czynniki militarne: od przezwyciężenia skutków ataków rakietowych wroga i UAV po sytuację na froncie.
Czynniki geopolityczne: wielkość finansów finansowych i pomocy wojskowo-technicznej dla Ukrainy, a także hipotetyczną możliwość zakończenia „gorącej” fazy wojny.
Według Dmitrievy, Głównym mechanizmem rozwoju kredytów hipotecznych w 2025 roku pozostanie państwowy program „Eoselya”.
- Nieruchomości gospodarcze