Naukowcy odkryli, co jeszcze możesz zrobić, aby uniknąć raka, Źródło: freepik.com
< /i> < /i>Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, ale jednocześnie takim, któremu można zapobiegać. Według Cancer Research UK około 54% przypadków raka jelita grubego można zapobiec. wapnia dziennie.
Treść< /ja>Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego: nowe badanie Dlaczego wapń jest tak skuteczny w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego? Co te badania oznaczają dla nas? Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki i Cancer Research UK wykazało zaskakujący związek między spożyciem wapnia a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. WomanEL spieszy się, aby podzielić się z Wami swoimi odkryciami. %d0%b8-%d1%80%d0%b8%d0%b7%d0%b8%d0%ba-%d1%80%d0%b0%d0%ba%d1%83-%d0%ba%d0% b8%d1%88%d0%ba%d1%96%d0%b2%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%b0-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b5 ” class=”rb-heading-index-0 wp-block-heading”>Jak zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego: nowe badanie
Wcześniej eksperci twierdzili, że pomocne może być zwiększenie spożycia owoców i warzyw oraz unikanie bekonu i kiełbasy (niewłaściwe odżywianie jest uważane za jeden z głównych czynników ryzyka raka jelita grubego). Jednak nowe badania wskazują, że istnieje inny sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego: spożywanie większej ilości wapnia. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki i Cancer Research UK wykazało, że dodanie 300 mg wapnia do codziennej diety może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 17%.
Badanie opublikowano w czasopiśmie Nature Communications. W badaniu wykorzystano dane dotyczące ponad 500 000 kobiet i zbadano związek między dietą a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Naukowcy przyjrzeli się 97 produktom dietetycznym i ryzyku zachorowania na raka jelita grubego na przestrzeni średnio 16 lat. Dzięki temu niniejsze badanie jest jak dotąd najbardziej kompleksowym badaniem w tej dziedzinie.
Pomimo niedawnego przeglądu, w którym stwierdzono, że produkty mleczne „prawdopodobnie” zmniejszają ryzyko raka jelita grubego, w niniejszym badaniu stwierdzono, że efekt ten jest znaczący. Powodem jest wysoka zawartość wapnia w produktach mlecznych.
Zaobserwowano mniejsze ryzyko zachorowania na raka zarówno u osób pijących dużo mleka i jogurtu, jak i u osób preferujących ciemnolistne warzywa (które są również bogate w wapń).
Ale dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego wapń jest tak skuteczny w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego?
Potrzebne są dodatkowe badania badania mające na celu dokładne ustalenie, dlaczego wapń ma tak ochronne działanie przed rakiem jelita grubego. Jednak naukowcy biorący udział w badaniu mają własną teorię.
„Mamy pewne pomysły, dlaczego wapń ma taki wpływ” – mówi dr Keren Pap’ Uważa się, że wapń może chronić przed rakiem jelita grubego, wiążąc się z kwasami żółciowymi i wolnymi kwasami tłuszczowymi, tworząc rodzaj nieszkodliwego „mydła”, które zapobiega uszkodzeniu błony śluzowej jelita przez te kwasy.”
Co to badanie dla nas oznacza?
< img src="/wp-content/uploads/2025/01/f1234ba47a254340ecab9697c295eb3b.jpg"/>Zmiana stylu życia może być trudna, ale warta zachodu. Źródło: freepik.com
Te nowe odkrycia nie oznaczają, że musisz od razu zacząć przyjmować suplementy wapnia. Chociaż autorzy badania zasugerowali, że wpływ suplementów zostanie zbadany w przyszłych badaniach. Jednakże zwiększenie spożycia wapnia może okazać się pomocne.
Badania wskazują, że aby wapń skutecznie zwalczał raka, należy spożywać dziennie dodatkowe 300 mg, co odpowiada spożyciu 200 g ugotowanego jarmużu lub 250 ml szklanki mleka. Jeśli jesz ser, jogurt, wzbogacone mleka roślinne oraz wzbogacone pieczywo i płatki zbożowe, prawdopodobnie dostarczasz sobie wystarczającą ilość wapnia każdego dnia. Większość kobiet biorących udział w badaniu uważała, że spożywa więcej niż zalecane 700 mg. g alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 15%. Samo spożywanie większej ilości wapnia nie wystarczy. Złe nawyki mogą zniweczyć pozytywne efekty.
Dr Lisa Wilde twierdzi, że z badania można wyciągnąć ważne wnioski. „Badanie to wykazało, że spożycie produktów mlecznych wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka jelita grubego” – powiedziała. Jeśli nie pijesz mleka krowiego, istnieją inne sposoby na pozyskanie wapnia, np. z brokułów lub tofu, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.”
Czy wiesz, że istnieje owoc, który jest uważane za najbardziej niezdrowe? Przeczytaj ten materiał. Będziesz zaskoczony!