Nikt, poza kilkoma influencerami na Instagramie, nie twierdzi, że wychowywanie dzieci jest łatwe. A każda rodzina musi znaleźć swoją własną drogę. Niezależnie od tego, czy wkrótce zostaniesz rodzicem po raz pierwszy, czy też Twoje dziecko dopiero co wyszło z fazy noworodkowej, warto spróbować określić, jaki styl wychowania będzie dla Ciebie odpowiedni. Wychowywanie dzieci w sposób nadopiekuńczy jest powszechną opcją, chociaż w ostatnich latach spotyka się z dużą krytyką. Czym jest rodzicielstwo helikopterowe? I dlaczego jest potępiony?
Treść Czym jest rodzicielstwo helikopterowe?Czym jest rodzicielstwo helikopterowe: objawyZalety i wady rodzicielstwa helikopterowego
Jest prawdopodobne, że przynajmniej słyszałeś o rodzicielstwie helikopterowym jako podejściu do wychowywania dzieci, ale możesz nie znać szczegółów. WomanEL przedstawi listę zalet i wad. %d1%80%d1%82%d0%be%d0%bb%d1%96%d1%82%d0%bd%d0%b5-%d0%b2%d0%b8%d1%85%d0%be% d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%bd%d1%8f” class=”rb-heading-index-0 wp-block-heading”>Czym jest rodzicielstwo helikopterowe?
Wychowanie helikopterowe to nowoczesna forma wychowania, która rozwinęła się w ciągu ostatniej dekady. Nazwa „helikopter” wzięła się stąd, że tacy rodzice „latają” nad swoim dzieckiem, obserwują je i nie mogą się doczekać, aż „wyląduje”, by rozwiązać wszystkie jego problemy. Ze strachu przed tym, co może stać się z ich dzieckiem, rodzice-helikoptery śledzą każdy jego ruch, aby mieć pewność, że nie popełni błędu.
W ostatnich latach ta forma edukacji staje się coraz bardziej powszechna. Jest to całkowicie sprzeczne z swobodną formą rodzicielstwa praktykowaną przez rodziców, którzy pozwalają swoim dzieciom samodzielnie stawiać czoła trudnościom i błędom i uczyć się na nich.
Rodzice-helikoptery z jednej strony zapewniają dziecku ogromne wsparcie poprzez otwartą komunikację, ale jednocześnie są wobec niego natarczywi, nie pozwalając mu rozwijać niezależności i autonomii. Charakteryzuje ich silna troska o własne dzieci i kontrola nad ich zachowaniem, a także aktywne uczestnictwo w ich życiu w celu osiągnięcia sukcesu, do którego dążą. Choć aktywnie pomagają dziecku w osiągnięciu sukcesu, robią to w sposób, który nie daje mu niezależności i możliwości samodzielnego wyboru.
Czym jest rodzicielstwo helikopterowe: oznaki
Rodzicielstwo helikopterowe często wynika z chęci zapewnienia dzieciom wszelkiej możliwej ochrony. Źródło: freepik.com Do najczęstszych cech należą: dzieci.
Zalety i wady ojcostwa helikopterowego
Aktywnie bada się wpływ rodzicielstwa helikopterem na dzieci i młodzież. Ma to również swoje zalety. Na przykład rodzice-helikopterzy często utrzymują bliskie i pełne troski relacje ze swoimi dziećmi. Rodzicielstwo helikopterem wiąże się z ciepłymi i wspierającymi zachowaniami rodzicielskimi, w tym ciągłą komunikacją, wsparciem emocjonalnym i otwartością między rodzicami a dziećmi.
Jednak wpływ nadopiekuńczych rodziców nie zawsze jest pozytywny. Na przykład badanie przeprowadzone na ponad 300 studentach wykazało, że dzieci takich rodziców uzyskały niższe wyniki w testach dobrego samopoczucia psychicznego. Co więcej, częściej niż ich rówieśnicy sięgali po leki przepisywane na receptę w celu leczenia lęku i depresji. Byli również bardziej skłonni sięgać po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby samodzielnie łagodzić bolesne doświadczenia.
Jaka jest różnica między rodzicielstwem wspierającym a nadopiekuńczym? Kluczową kwestią jest to, czy sytuacja wymaga aktywnego zaangażowania rodziców. Zależy to od okoliczności i wieku dziecka. A rodzicom często trudno jest podjąć taką decyzję.
Niestety, nadopiekuńczość rodzica może mieć wpływ na pewność siebie dziecka, prowadząc do niskiej samooceny i braku niezależności, co może prześladować je w dorosłym życiu.
Twoje dzieci mogą nie mieć pewności siebie i swoich umiejętności. Kiedy przychodzi czas na dorosłość, może to być bardzo trudna zmiana, ponieważ dzieci nie nauczyły się ważnych lekcji i umiejętności dotyczących odpowiedzialności za siebie.
Czy można oduczyć się rodzicielstwa helikopterowego?
strong>
Sposobów na oduczenie się nadopiekuńczości rodziców może być kilka:
- Zamiast podejmować decyzje za dzieci, pomóż im podejmować je samodzielnie .
- Zrozum, że popełnianie błędów jest w porządku.
- Daj dziecku odpowiednie obowiązki.
< li>Daj dziecku swobodę.
< p Pamiętaj, że gdy przestajesz być nadopiekuńczym ojcem, nie oznacza to, że przestajesz kochać swoje dziecko. Nadal możesz kochać, wspierać i wzmacniać swoje dziecko, wyznaczając granice i stosując różne podejścia.
W przeciwieństwie do tego istnieje autorytarny styl rodzicielski. Dowiedz się, dlaczego jest chwalony i czy jest dla Ciebie odpowiedni.