Niedobór składników odżywczych w organizmie objawia się zwiększoną łamliwością włosów i paznokcie, pęknięcia w kącikach ust, zaburzenia widzenia nocnego itp.
Jeśli dieta człowieka nie dostarcza jego organizmowi wystarczającej ilości witamin i minerałów, może to powodować różne zaburzenia, w tym także te zauważalne z zewnątrz.
Portal Newsyou.info pisze o objawach, które wskazują na taki niedobór składników odżywczych.
Łamliwe włosy i paznokcie. Zwiększona łamliwość i rozdwajanie się włosów i paznokci często wiąże się z niedoborem biotyny , znana również jako witamina B7. Na niedobór biotyny najbardziej narażone są kobiety w ciąży, osoby nałogowo palące lub pijące alkohol, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu pokarmowego. Ponadto długotrwałe stosowanie antybiotyków i niektórych leków przeciwdrgawkowych może powodować niedobór biotyny.
Produkty bogate w biotynę to m.in. żółtka jaj, podroby, ryby, mięso, produkty mleczne, orzechy, nasiona, szpinak, brokuły, kalafior, produkty pełnoziarniste, banany.
Afty lub pęknięcia w kącikach ust usta. Owrzodzenia jamy ustnej i rany wokół ust mogą być związane z niedoborem żelaza lub witaminy B. Nadmierne zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem i zawroty głowy również wskazują na niedobór.
Do produktów spożywczych pomagających uzupełnić niedobór żelaza zalicza się drób, mięso, ryby, rośliny strączkowe, ciemnozielone warzywa, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste; brak witamin z grupy B – te same produkty plus jajka, różne produkty mleczne, podroby.
Krwawienie dziąseł. Winna może być dieta uboga w witaminę C. Inne typowe objawy Niedobór witaminy C Do objawów należą łatwe powstawanie siniaków, powolne gojenie się ran, sucha, łuszcząca się skóra i częste krwawienia z nosa.
Niedobór witaminy C występuje, gdy spożywa się zbyt mało świeżych owoców i warzyw. Codziennie powinieneś jeść co najmniej 2 kawałki owoców i 3-4 porcje warzyw.
Ograniczona zdolność widzenia w nocy Tak zwana ślepota nocna często wiąże się z niewystarczającym spożyciem witaminy A, niezbędnej do produkcji rodopsyny – pigmentu w siatkówkach oczu, który pomaga widzieć w nocy. Nieleczona ślepota nocna może przekształcić się w kseroftalmię – stan, który może uszkodzić rogówkę i ostatecznie doprowadzić do ślepoty.
Do produktów bogatych w witaminę A należą mięso i produkty mleczne, a także jaja, ryby, ciemnozielone warzywa liściaste i zielenina, warzywa żółte i pomarańczowe.
Łupież i łojotokowe zapalenie skóry. objawiają się swędzeniem i łuszczeniem się skóry (łupież dotyczy głównie skóry głowy, natomiast łojotokowe zapalenie skóry może dotyczyć twarzy, górnej części klatki piersiowej, pach i pachwin). Ich występowanie może być związane z niedoborem cynku i witamin z grupy B.
Aby uzupełnić te substancje w organizmie, konieczne jest spożywanie takich produktów jak produkty pełnoziarniste i orzechy, drób, mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, rośliny strączkowe, zielone i nieskrobiowe warzywa, owoce morza.
Czerwone lub białawe stożki na skórze.Bardzo małe, przypominające mrówki pęcherze na skórze znane są jako rogowacenie okołomieszkowe. Lekarze nie do końca rozumieją przyczynę ich występowania, ale mają tendencję do łączenia jej z niedoborem witamin A i C w organizmie.
Zespół niespokojnych nóg. Chociaż dokładne przyczyny zespół ten nie jest jeszcze w pełni poznany. Jest oczywiste, że istnieje związek między objawami a poziomem żelaza we krwi: przy niskim poziomie żelaza zespół niespokojnych nóg objawia się ze szczególną intensywnością.
Aby dostarczyć organizmowi żelaza, należy spożywać głównie mięso, drób, ryby, rośliny strączkowe, ciemnozielone warzywa, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste. Ponadto, aby zapewnić pełne wchłanianie żelaza, należy przyjmować odpowiednią ilość witaminy C.
Wcześniej TSN.ua informowało, do czego może doprowadzić zwiększona ilość witaminy D.< /p>