Eksperci spodziewają się dalszej dewaluacji hrywny w tym tygodniu, a styczeń może okazać się krytyczny : stanie się jasne, czy hrywna będzie ceny spadną płynnie lub nastąpi chwilowe załamanie kursu poniżej 43 UAH za dolara.
Kursy walut na Ukrainie: hrywna spadła do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara. Ponadto eksperci przewidują dalszą dewaluację hrywny.
Czego można się spodziewać w kolejnym tygodniu stycznia – w ekskluzywnym TSN.UA.
W grudniu ubiegłego roku kurs dolara gotówkowego wzrósł o 60 kopiejek. na sprzedaż i za 40 kopiejek. w zakupie. A przez cały 2024 rok cena dolara gotówkowego wzrosła o 4,30 UAH. w sprzedaży i za 4,10 UAH. w zakupie. Na nielegalnym rynku dolar tylko stał się droższy. W tygodniu od 30 grudnia do 5 stycznia stawka wzrosła o 35 kopiejek. do 42,65 UAH/dolar. W zakupach w tym tygodniu minimum było 1 stycznia: tylko 42 UAH/dolar (-32 kopiejek), a maksimum 5 stycznia: 42,45 UAH/dolar (+13 kopiejek na tydzień). Narodowy Bank zakończył ubiegły rok rekordową stawką 42,04 UAH/dolar, później obniżył ją do 41,97, ale w piątek 3 stycznia znów było to 42,04. W poniedziałek 6 stycznia organ regulacyjny ustalił oficjalny kurs na 42,09 UAH/dolar (+15 kopiejek tygodniowo).
Analityk finansowy Andriej Szewczyszyn zauważył, że tydzień pomiędzy grudniem a styczniem był spokojny w porównaniu z poprzednim tydzień, kiedy Bank Narodowy sprzedał rezerwy walutowe o wartości 1,6 miliarda dolarów, czyli więcej niż miało to miejsce wcześniej w tym miesiącu. Zdaniem eksperta w styczniu nie powinno być tak dużych wydatków na rezerwy NBU.
„W grudniu NBU sprzedał z rezerw 5,284 miliarda dolarów, to rekordowy miesięczny wolumen w historii, dlatego kurs hrywny nie załamał się, a jedynie wzrósł o ponad 42 UAH/dolar” – analizuje Andrij Szewczyszyn dopuszczamy takie wydatki – tak, rezerwy wyniosły 42,8 miliarda dolarów, to wystarczy dla przedsiębiorstw państwowych (tu też jest przemysł obronny).
Czego można się spodziewać. kursy walut
Eksperci spodziewają się w tym tygodniu dalszej dewaluacji hrywny, a styczeń może okazać się krytyczny: okaże się, czy cena hrywny będzie stopniowo spadać, czy też nastąpi chwilowe załamanie kurs poniżej 43 UAH za dolara.
Zdaniem Olega Pendzina, członka klubu dyskusyjnego o gospodarce, tendencję dewaluacyjną widać w działaniach Narodowego Banku, który ustalił oficjalny kurs hrywny na poniedziałek, 6 stycznia, znacznie niższy niż przed weekendem. p>
„Oficjalny kurs jest punktem odniesienia dla rynku międzybankowego” – analizuje Oleg Pendzin. „Stopa gotówkowa zależy bardziej od popytu na walutę ze strony ludności, który w nowym roku jest nadal nieistotny. W tym tygodniu spodziewane jest, że Ministerstwo Finansów sprzedawać duże wolumeny waluty, aby sfinansować płatności socjalne, więc regulator sprawi, że hrywna będzie jeszcze tańsza, to pociągnie za sobą rynek międzybankowy i kasowy. Średni kurs sprzedaży nie osiągnie 42,60 UAH/dolar.”
Andrij Szewczyszin twierdzi, że obecnie podaż pieniądza na rynku międzybankowym spadła o 30%, a popyt wynosi 70%, więc nie ma pośpiechu także na rynku gotówkowym.
„W tygodniu od 6 do 12 stycznia spodziewane jest ożywienie aktywności gospodarczej, ale na razie na rynku kasowym będzie trwała cisza, trudno powiedzieć, jak długo to potrwa, a dolar średnio nie będzie taniej niż 42,50 UAH przy sprzedaży gotówkowej.”
Ekonomista Andriej Zabłowski zauważył, że korytarz kursowy stopniowo przesuwa się w górę i na rynku międzybankowym utrzymuje się już zauważalnie powyżej 42 UAH/dolar. Jest oczywiste, że następuje powolna dewaluacja hrywny, która będzie kontynuowana na rynku kasowym. Ekspert podkreślił: choć trwa okres przejściowy od wakacji do wzmożonej aktywności gospodarczej, trudno powiedzieć, czy w tym tygodniu cena dolara wzrośnie powyżej obecnych 42,55 UAH za sztukę, czy też ten średni kurs utrzyma się przez jakiś czas .
< strong>Sprzedaj lub kup walutę
Eksperci w swoich radach podsumowali ubiegłoroczne wyniki dotyczące wykorzystania tego czy innego instrumentu finansowego do inwestycji. Oleg Pendzin, zwolennik inwestycji w hrywnie, przytoczył następujące liczby.
„Rok temu jeden dolar w gotówce kosztował w sprzedaży średnio 38 hrywien, obecnie jest to 42,50, kurs skupu wynosi obecnie 41,80-42,30 UAH/dolar, czyli zysk z tytułu wzrostu kursu wyniósł 3,80 -4,30 UAH za dolara lub 10-11% rocznie W zeszłym roku średnie oprocentowanie depozytów w hrywny wyniosło 13-14%, a od rządowych papierów wartościowych w hrywnach. (OVDP) osiągnął 20%.
W tym roku sytuacja jest odmienna: oprocentowanie depozytów jest niższe, 11-11,5% rocznie w przypadku krótkich depozytów na okres trzech miesięcy, a podatek dochodowy jest wyższy. Jednak zdaniem Olega Pendzina w pierwszych trzech miesiącach roku dynamika kursu dolara nie będzie wyższa niż 43,5 UAH/dolar. To mieści się w granicach 2%, więc oczywiste jest, że nawet depozyty, nie mówiąc już o obligacjach rządowych, dadzą za trzy miesiące większy zysk niż kupowanie obcej waluty teraz.
Andriej Zabłowski zwrócił uwagę na odmienne tendencje na dolarze i kursy wymiany euro: jeśli waluta amerykańska stanie się droższa w stosunku do hrywny, wówczas waluta europejska stanie się tańsza.
„Istnieje wiele przyczyn gospodarczych i politycznych deprecjacji euro, Ukraina nie ma na to żadnego wpływu, bo kurs waluty Hrywna jest powiązana z dolarem, a nie z euro. Dlatego też, jeśli euro spada w stosunku do dolara, automatycznie spada w stosunku do hrywny.”
Według prognozy Zabłowskiego euro może stać się jeszcze tańsze, ale na razie nie oczekuje się parytetu, kiedy 1 euro otrzyma 1 dolar. Dlatego euro jest obecnie atrakcyjne dla tych, którzy będą kupować eurowalutę nie w celu osiągnięcia zysku, ale w przyszłości wydawania jej w krajach UE: na edukację, leczenie, podróże itp.
Andrij Szewczyszin stwierdził: w ubiegłym roku Ukraińcy kupili o 11 miliardów dolarów więcej w gotówce niż sprzedali, co stanowi potrojenie liczby w 2023 r. Powód jego zdaniem jest oczywisty: społeczeństwu bardziej zależy nie na możliwości zarobienia pieniędzy „za pieniądze”, ale na tym, aby nie stracić tego, co już zarobili podczas wojny. Dlatego też, nawet przy obecnym wysokim kursie walutowym, zakup waluty gotówkowej będzie kontynuowany. Jednak eksperci nadal nie zalecają sprzedaży waluty, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wpływy ze sprzedaży hrywny zostaną wydane na dowolne projekty.
Bankier inwestycyjny zdumiony prognozą na 2025 rok
Przypomnijmy, że pewien bankier inwestycyjny podał niedawno prognozę na rok 2025. Według niego wzrost dolara w przyszłym roku o kolejne 10% do 46-47 hrywien jest zdrowym procesem dla ukraińskiej gospodarki. Pomoże to producentom towarów w utrzymaniu konkurencyjności.
Tomas Fiala, dyrektor firmy inwestycyjnej Dragon Capital, był uderzony tym stwierdzeniem.
Jak zauważył Fial, z jednej strony dla Narodowego Banku Polskiego korzystne jest utrzymywanie w miarę stabilnego kursu walutowego. Jednocześnie Ukraina ma znaczny deficyt handlowy wynoszący 15% PKB, który pokrywany jest rocznie z pomocy międzynarodowej w wysokości 40 miliardów dolarów. Według niego Ukraina ma gwarancję otrzymania tych pieniędzy w przyszłym roku.
Po raz pierwszy mamy taką przewidywalność. To także dodaje nam komfortu, zarówno jeśli chodzi o nasze prognozy makro, jak i inwestowanie. Po raz pierwszy w czasie wojny wiemy, że mamy pewność, że nasz deficyt budżetowy zostanie sfinansowany nie tylko na przyszły rok, ale także przez część 26. roku. To bardzo dobrze” – wyjaśnił ekspert.
Na kanale TSN YouTube film można obejrzeć pod tym linkiem: „ Hrywna rozbiła się w rekordowym rekordzie! Nowy kurs dolara szokuje! A to jeszcze nie koniec! “
Przeczytaj też:
- Kursy walut na dzień 7 stycznia: ile będą kosztować dolar, euro i złoty
- Na Ukrainie ceny jednego z warzyw osiągnęły historyczne maksimum
- Ukraińcy otrzymali płatności za dostawa gazu: jak zmienią się ceny