Strategia obejmuje wszystkie etapy ścieżki zawodowej żołnierza – od rozpoczęcia służby wojskowej po zakończenie kariery i przejście do życia cywilnego.
Ukraińskie wojsko
W Ministerstwie Obrony Narodowej przedstawiono Strategię, która powinna nadać służbie wojskowej prestiż.
Jak stwierdzono w służbie prasowej resortu obrony, Strategia przyciągania, rozwoju i utrzymanie kapitału ludzkiego w Siłach Obronnych rozwijane jest do 2027 roku. Obejmuje wszystkie etapy ścieżki zawodowej serwisanta– od wstąpienia do wojska po zakończenie kariery i przejście do życia cywilnego.
„Nasza kadra wojskowa jest podstawą zdolności obronnej państwa. Dlatego musimy zapewnić jej odpowiednie warunki służby, możliwości rozwoju zawodowego, wsparcie psychologiczne, medyczne i społeczne” – zauważył wiceminister obrony narodowej Ukrainy, generał brygady sędziego Siergiej Melnik.
Strategia wprowadza przejrzysty system wynagrodzeń, nowoczesne standardy szkolenia i jasne mechanizmy awansu zawodowego, a także skuteczną reintegrację weteranów w życiu cywilnym. Powinno to wzmocnić motywację obywateli do obrony ojczyzny i zapewnić status służby wojskowej jako prestiżowego zawodu.
Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło, że odrębny nacisk w Strategii położony jest na doskonalenie systemu zawodowego kształcenia wojskowego, jego integrację z zarządzaniem karierą, a także wprowadzenie podstawowego szkolenia wojskowego w szkołach wyższych. Wprowadzają także nowe podejście do ochrony socjalnej personelu wojskowego. Obejmuje to opracowanie przejrzystego systemu odszkodowań, wsparcia socjalnego, poprawę opieki medycznej i rehabilitacji personelu wojskowego, wsparcie dla rodzin zmarłych i zaginionych obrońców.
Ważnym aspektem jest także pogłębienie współpracy z NATO, wprowadzenie standardów euroatlantyckich do systemu szkolenia i zarządzania. kariera wojskowa; zwiększenie gotowości jednostek do wspólnych działań.
Realizacja Strategii polega na opracowywaniu planów rocznych i monitorowaniu realizacji kluczowych wskaźników. Współpraca międzyresortowa będzie koordynowana przez specjalnie utworzoną Międzyresortową Grupę Roboczą.
- Personel wojskowy posiadający wykształcenie wyższe na poziomie magisterskim i doświadczenie kierownicze w życiu cywilnym może objąć stanowiska kierownicze w Siłach Zbrojnych Ukrainy, łącznie z kategorią pułkownika.
< li>Ministerstwo Obrony uruchamia cyfrową ocenę skuteczności bojowej dowódców.