Teraz przed Mamy trzy możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń: optymistyczny, pesymistyczny i realistyczny.
Poinformował o tym URA-Inform powołując się na Charter97.
Realizacja każdego z nich uzależniona jest od poziomu wsparcia Ukrainy ze strony partnerów międzynarodowych, cen ropy naftowej oraz stabilności rosyjskiej gospodarki.
Scenariusz optymistyczny
Po tym, jak Kreml odmówił negocjacji na warunkach amerykańskich (m.in. publicznie odrzucono plan Trumpa), Biały Dom zmienia strategię. Aby dialog mógł zakończyć się sukcesem, Ukraina musi być maksymalnie uzbrojona, a Rosja musi znaleźć się w sytuacji krytycznej. Ukraina niezwłocznie otrzymuje znaczne dostawy nowoczesnej broni, a Rosji grożą zwiększone sankcje i spadające przychody z ropy w związku ze zwiększoną produkcją w Stanach Zjednoczonych.
Do lata Ukraina zaczyna zwyciężać na froncie: Ukraińska Armia Zbrojna Siły przeprowadzają skuteczne kontrataki, a Rosja Kryzys gospodarczy pogłębia się, zapasy broni maleją, a ukraińskie ataki rakietowe powodują poważne szkody. W takich warunkach Moskwa prosi o pokój, akceptując warunki Kijowa i Zachodu.
Scenariusz pesymistyczny
Opcja ta jest podobna do opcji optymistycznej, jednak jej realizacja jest rozciągnięta w czasie. Dostawy broni są powolne i niewystarczające. Chiny i Korea Północna nadal wspierają Rosję gospodarczo i militarnie. Mimo problemów Pekin wzmacnia swoją pozycję w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
W efekcie Waszyngton i Pekin dochodzą do porozumienia, a Rosja okazuje się niepotrzebna. Jej interesy są ignorowane, a ona staje się ofiarą tej umowy. Do tego czasu Ukraina staje się kluczowym graczem regionalnym i bastionem Stanów Zjednoczonych. Zakończenie konfliktu przewidywane jest na koniec 2025 r. lub początek 2026 r.
Scenariusz realistyczny
Jest to połączenie dwóch pierwszych opcji. Moskwa staje się kartą przetargową w negocjacjach pomiędzy USA i Chinami. W tej grze Rosja nie ma innego scenariusza, jak zaakceptować swoją rolę drobnego uczestnika. Zakończenie konfliktu przewidywane jest bliżej końca 2025 roku.
Warto zauważyć, że we wszystkich trzech scenariuszach podkreśla się potrzebę wzmocnienia Ukrainy i osłabienia Rosji, aby osiągnąć pokój.
Przypomnijmy że już wcześniej informowano, że w Bundestagu zapowiedziano ważne negocjacje w sprawie wojny na Ukrainie: termin został ogłoszony.