Zniszczenia były znacznie większe w porównaniu do lat ubiegłych. Zmienił się charakter ataków, ich złożoność i używana broń.
Galushchenko
Rok 2024 stał się najtrudniejszym rokiem dla ukraińskiego systemu energetycznego, gdyż odbywał się w kontekście ciągłych ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej. Wróg zmienił taktykę ataku i teraz każdej nocy używa dronów, a podczas masowych ataków do dronów dodawane są wszelkiego rodzaju rakiety. W sumie w tym roku Rosja przeprowadziła 13 masowych ataków na ukraiński sektor energetyczny. Minister energetyki German Galuszczenko mówił o tym w wywiadzie dla kanału telewizyjnego „Jesteśmy Ukrainą”.
„Pracownicy energetyki pracują całą dobę. To, że system energetyczny dzisiaj wytrzymuje, system energetyczny jest integralna, stabilna i dostarcza odbiorcom zarówno energię elektryczną, jak i ciepło. To ogromna zasługa każdego pracownika energetyki, który wykonuje tę pracę własnymi rękami” – podkreślił minister.
Galuszczenko przypomniał, że rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną w latach 2022–2023 rozpoczęły się w październiku. W 2024 roku wróg przeprowadził masowe ataki już wcześniej – już w marcu i trwały one przez cały rok.
„Zniszczenia były bardzo duże, znacznie większe w porównaniu z poprzednimi latami. Zmienił się sam charakter uderzeń, złożoność uderzeń, użyta broń. Dlatego jest to naprawdę najtrudniejszy rok dla systemu energetycznego” – zauważył minister.
Ze względu na intensywność rosyjskiego ostrzału tegoroczna akcja naprawcza obiektów energetycznych stała się największą od lat. Do prac renowacyjnych wykorzystywany jest w szczególności sprzęt dostarczony przez partnerów międzynarodowych lub zakupiony na koszt darczyńców.
Atak Federacji Rosyjskiej na ukraiński sektor energetyczny
- Wróg ostatni zaatakował ukraiński sektor energetyczny w Boże Narodzenie 25 grudnia. W sumie od października 2022 roku Rosja przeprowadziła ponad 1000 ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Wcześniej, 13 grudnia, Rosja próbowała zaatakować systemy energetyczne Ukrainy i Europy. Następnie MAEA ogłosiła redukcję mocy 5 ukraińskich bloków energetycznych.
- Ukraina ma nadzieję, że jej partnerzy będą w stanie dostarczyć dodatkowe systemy obrony powietrznej w celu ochrony niektórych obiektów infrastruktury energetycznej. W tym celu na początku grudnia Ukraina przekazała swoim partnerom listę systemów obrony powietrznej niezbędnych do jej ochrony.
- W ciągu roku Ukraiński Fundusz Wsparcia Energetycznego otrzymał ponad 1 miliard euro.