Тепер Україні загрожують російські удари по системі газопроводів, а також проблеми зі Словаччиною.
Зранку 1 січня Україна припинила прокачувати російський газ в Європу, що стало закінченням тривалої епохи російського економічного впливу на Європу. Про це пише західна преса.
“Це припинення транзиту газу — це не просто коригування ланцюжка поставок — це символічний крах епохи”, — пише Bloomberg, цитуючи дослідницю Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету (США) Тетяну Мітрову.
Як зазначає The New York Times, рішення призупинити транзит газу є частиною більш широкої кампанії України та її західних союзників, спрямованої на підрив здатності Москви фінансувати війну та використовувати енергію як важіль впливу в Європі.
Відео дня
Це “підкреслює, наскільки змінився європейський політичний та енергетичний ландшафт після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році”, – заявив старший аналітик розвідувально-аналітичної фірми PRISM Бота Іліяс.
Втім це несе певні ризики і для самої України, кажуть військові аналітики. Тепер у росіян не буде стримуючих факторів для ракетно-дронових ударів по українських трубопроводах, які досі лишалися недоторканими.
Крім того, відмова від подальшого транзиту газу призвела до суперечки зі Словаччиною, яка досі в значній мірі залежала від російського газу. Прем’єр-міністр країни Роберт Фіцо навіть пригрозив зупинити поставки європейської електроенергії в Україну у відповідь на зупинку газового транзиту.
Президент України Володимир Зеленський на це сказав, що пан Фіцо виконує вказівки Москви, відкриваючи “другий енергетичний фронт” у війні. “Ми боремося за життя, Фіцо бореться за гроші”, — сказав Зеленський, що стало чи не найсуворішим докором європейському лідеру з початку війни.
За словами аналітиків, ризику негайного дефіциту газу в Європі немає, але зупинка українського транзиту може ускладнити накопичення запасів для наступного опалювального сезону.
Аби компенсувати втрату трубопроводного маршруту, Росія, вочевидь, подвоїть зусилля щодо поставок скрапленого газу (СПГ). Європа досі його купує, хоча проекти з розширення російської СПГ-інфраструктури зараз стикається зі стіною санкцій Заходу.
Україна зупинила прокачку газу в Європу
Як писав УНІАН, на тлі припинення транзиту російського газу через Україну у невизнаному Придністров’ї мешканців попередили про відключення газу і тепла. У багатоквартирних будинках газ для приготування їжі буде доступний лише до зниження тиску в мережі до критичного рівня.
Тим часом у Єврокомісії заявили, що для них зупинка газового транзиту з Росії не стала несподіванкою, і в Європі, на відміну від Придністров’я, до цього підготувалися. Європейська газова інфраструктура є достатньо гнучкою, щоб забезпечити постачання газу неросійського походження до країн Центрально-Східної Європи, запевнили у Брюсселі.