Według wstępnych danych eksport z Ukrainy w 2024 roku wzrósł o co najmniej 13,4% w ujęciu pieniężnym i o 28,8% wagowo. I tak na dzień 26 grudnia Ukraina wyeksportowała 129,2 mln ton towarów o wartości 41,04 mld dolarów, podczas gdy na koniec 2023 roku wyeksportowano 100,3 mln ton o wartości 36,1 mld dolarów – czytamy w komunikacie ministerstwa gospodarki.
< p>
► Zapisz się na telegram „Ministerstwo Finansów” kanał: najważniejsze wiadomości finansowe
Czynniki wzrost
„Kluczem do osiągnięcia takich wyników była normalizacja pracy ukraińskich portów morskich. Jeśli w 2023 roku Ukraina wyeksportowała drogą morską 54,8 mln ton produktów, to w tym roku jest to już 87,2 mln ton. Ważnym czynnikiem jest także produktywna współpraca Ukrainy z partnerami, mająca na celu rozwój handlu korzystnego dla obu stron. UE kontynuowała „ruch bezwizowy gospodarczy” dla Ukrainy” – zauważyła Pierwszy Wicepremier Ukrainy – Minister Gospodarki Julia Sviridenko.
Jej zdaniem na wskaźniki eksportu pozytywnie wpłynęło także wznowienie i rozwój ukraińskiego przetwórstwa. Sviridenko zauważył, że w ramach polityki „Made in Ukraine” rząd będzie w dalszym ciągu przykładał większą wagę do rozwoju przemysłu i eksportu towarów o wysokiej wartości dodanej.
Sviridenko dodał, że pomimo znaczny spadek wolumenu eksportu towarów transportem drogowym w masie, wartość ładunków przewiezionych pojazdami wzrosła w tym roku do 14,5 miliarda dolarów.
„Dlatego tak ważny jest rozwój połączeń drogowych z UE, dlatego w ramach Ukraine Facility przyjęto strategię rozwoju infrastruktury granicznej oraz strategię transportową” – powiedział Sviridenko.
Dokąd eksportowali
Jak powiedział wiceminister gospodarki – przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kachka, w 2024 roku Unia Europejska pozostała kluczowym partnerem handlowym Ukrainy.
„Mimo wszystkich trudności na granicy lądowej z UE, w tym roku wyeksportowaliśmy do UE towary o wartości 24,5 miliarda dolarów, czyli o ponad 1 miliard dolarów więcej niż w 2023 roku. A to stanowi ponad 59% naszego rocznego eksportu ogółem. Ponadto prawie 50% całego importu na Ukrainę to towary z UE” – stwierdziła Kachka.
Dla Ukrainy ważne jest, aby zostały zrealizowane wszystkie możliwości Układu Stowarzyszeniowego między Ukrainą a UE, a że sama odpowiada dzisiejszym realiom.
Kaczka przypomniała także, że Ukraina zaktualizowała umowę o wolnym handlu z Norwegią, Islandią, Liechtensteinem i Szwajcarią – krajami Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu.
Oprócz UE najważniejszymi partnerami handlowymi Ukrainy w eksporcie w 2024 r. były:
- Chiny (2,3 mld USD); Turcja (2,1 miliarda dolarów); Egipt (1,6 mld dolarów); Indie (986 mln dolarów); Mołdawia (935 mln dolarów).
Co eksportowano
Liderem eksportu w tym roku był olej słonecznikowy. Wyeksportowano go za ponad 5 miliardów dolarów. Z produktów przetwórstwa rolnego wyeksportowano także:
- śrutę słonecznikową – ponad 1 miliard dolarów; mięso drobiowe – 945 mln dolarów; cukier – o 408 mln dolarów; olej sojowy – o 311 mln dolarów;
Wznawia się także eksport metalurgiczny. W tym roku Ukraina wyeksportowała półprodukty żelazne o wartości 927,5 mln dolarów, stal walcowaną na gorąco – 802 mln dolarów, żeliwo – 500 mln dolarów, rury – 577 mln dolarów.
Znaczną wielkość eksportu w 2024 r. stanowiły surowce:
- kukurydza – 4,9 miliarda dolarów; pszenica – 3,68 miliarda dolarów; ruda żelaza – 2,75 miliarda dolarów; soja – 1,29 miliarda dolarów
Producenci kabli (1,26 miliarda dolarów na eksport) i mebli (460,6 miliona dolarów) objęli prowadzenie wśród eksportowanych produktów produkcyjnych.