Szwajcarscy naukowcy odkryli, że długość dnia na Ziemi zmienia się pod wpływem dynamiki stopionego żelaznego jądra planety.
URA-Inform donosi o tym w odniesieniu do Science Alert.< /p >
Według ich badań niewielkie wahania długości dnia są powiązane z ruchem na granicy jądra i płaszcza Ziemi. Chociaż standardowa długość dnia wynosi 24 godziny, naukowcy zaobserwowali, że na przestrzeni tysiącleci zachodzą subtelne zmiany.
Te fluktuacje mogą być spowodowane redystrybucją masy na planecie, na przykład topnieniem lodowców i redystrybucją wody. Badania sugerują jednak, że głównym czynnikiem jest ruch ciekłego jądra.
Do analizy tych zmian naukowcy wykorzystują dane dotyczące ziemskiego pola magnetycznego uzyskane podczas badania skał, a także obserwacje zaćmień słońca. Opracowane modele wykazały, że wpływ zmian masy wody i lodu jest znacznie mniejszy niż wcześniej zakładano. Główny wkład w oscylacje ma dynamika we wnętrzu planety.
Wspomniane powyżej odkrycia podkreślają wagę dalszych badań, które pomogą zrozumieć mechanizmy zmian długości dnia. Naukowcy zamierzają wykorzystać nowe technologie do dokładniejszego modelowania procesów zachodzących w jądrze Ziemi, co otworzy nowe horyzonty w badaniach geofizyki.
Co więcej, naukowcy odkryli dokładnie, w jaki sposób alkohol „zabija” mózg.< /p>
Źródło informacji